Sanacija jame Sovjak u blizini Rijeke koja se plaća europskim novcem, a na koju su mještani Viškova čekali 30 godina, predmet je istrage europskog javnog tužitelja u Zagrebu. Za davanje i primanje mita te trgovanje utjecajem osumnjičena su dvojica hrvatskih državljana. Neslužbeno, radi se o direktoru GK Grupe Robertu Gotiću i poduzetniku Miroslavu Šaravanji.
Puknula je nažalost još jedna afera oko trošenja europskoga novca, ovoga puta na projektu vrijednom 50 milijuna eura.
“Mi godinama upozoravamo na probleme s Marišćinom i na probleme s jamom Sovjak. Dok je bila javna rasprava, upozoravali smo da treba promijeniti tehnologiju, da treba to natkriti. Nažalost, nadležne službe nas ne slušaju i sad se desi ova situacija gdje je sve obavijeno nekakvim kriminalom i ono čega se možda najviše pribojavamo je što će se desiti s tim projektom”, istaknuo je Josip Katalinić, udruga Krizni eko stožer Marišćina.
Strojevi danas miruju, no u Fondu za zaštitu okoliša koji je nositelj projekta, uvjeravaju da radovi traju. Aferu ne žele komentirati.
“Fond nije u mogućnosti komentirati istražne radnje koje provodi Ured europskog javnog tužitelja niti prejudicirati daljnji tijek istraga. Međutim, što se tiče sanacije jame Sovjak, ista se etapno provodi sukladno planu sanacije te do sada nije bilo prekida planiranih aktivnosti”, stoji u priopćenju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
S time se ne slaže načelnica općine Viškovo. Kaže da su uočeni pomaci u realizaciji već u prvoj fazi, dok za iduću, kada bi se konačno nafta iz jame trebala ukloniti, još nema građevinske dozvole.
“Početak sanacije koji treba započeti iduće godine je zapravo u ovom trenutku upitan hoće li se dogoditi. Nažalost, opet smo neugodno iznenađeni i nekako otpočetka same sanacije, prate nas upravo ovakve informacije”, rekla je Sanja Udović, načelnica općine Viškovo.
Ured europskog javnog tužitelja je naime pokrenuo istragu o namještanju poslova, trgovanju utjecajem te primanju i davanju mita od oko 130 tisuća eura, javlja HRT.
Komentari