Projekt ‘Smijeh je lijek – Skype s klaunom’ namijenjen uveseljavanju djece na liječenju na onkološkim odjelima hrvatskih bolnica proširio se na Grad Osijek, gdje je u KBC-u Osijek na Odjelu za dječju kardiologiju, nefrologiju, hematologiju i onkologiju održan prvi klaunovski poziv putem Skypea kao i nastup uživo od strane Klaunovadoktora.
Djeca će ubuduće, jednom tjedno, imati priliku komunicirati s klaunovimadoktorima, uživati u njihovom veselom posjetu te na opušteniji i ugodnji način, doživjeti svoj boravak u bolnici. CRVENI NOSOVI su ovaj projekt započeli su zahvaljujući podršci Hrvatskog telekom u okviru projekta ‘Zajedno smo jači’, a podršku je pružila i tvrtka Microsoft Hrvatska.
“Sretni smo što smo, zahvaljujući podršci partnera, projekt Skype s klaunom uspjeli proširiti i na Slavoniju, na Odjel za dječju kardiologiju, nefrologiju, hematologiju i onkologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek. KBC Osijek redovito posjećujemo tri puta mjesečno, a zahvaljujući ovom projektu, klaunovi mogu svaki četvrtak donositi radost djeci oboljeloj od malignih bolesti. Projekt smo počeli provoditi u veljači ove godine u Gradu Zagrebu, a do sada smo u zagrebačkim bolnicama ostvarili sveukupno 35 poziva djeci na liječenju. Projekt se provodi u popodnevnim satima kada su bolnički hodnici tihi i kada je tuga najizraženija, posebno nas veseli što smo upravo u takvoj atmosferi omogućili smijeh djece na liječenju”, rekla je povodom početka projekta direktorica Udruge CRVENI NOSOVI klaunovidoktori, Mladenka Majerić.
Cilj ovog projekta je uz pomoć modernih tehnologija povećati dostupnost klaunovadoktora oboljeloj djeci koja su zbog teškog stanja u izolaciji i kojoj je onemogućena vanjska interakcija. Klaunovidoktori su uz KBC Osijek, dostupni i na Zavodu za pedijatrijsku hematologiju i onkologiju KBC-a Zagreb te Zavodu za hematologiju i onkologiju ‘Dr.Mladen Ćepulić’ Klinike za dječje bolesti Zagreb.
Druženje s djecom putem Skype-a održava se na način da se jedan klaun priprema za javljanje djeci u nekoliko bolnica, dok se u svakoj od bolnica nalazi drugi klaun koji obilazi i animira djecu da dođu razgovarati s klaunom putem internetske veze. Klaun u bolnici i klaun preko Skype-a pozivaju djecu u igru, nakon 20 minuta poziv završava u jednoj bolnici i klaun se javlja idućoj bolnici, u kojoj ga čekaju neka nova djeca i drugi kolega klaun. Djeca se spremno uključuju u komunikaciju i igru s klaunovima te su oduševljena su trikovima i pjesmama.
“Projekt ‘Smijeh je lijek – Skype s klaunom’ rezultirao je smijehom i radošću, kako malih pacijenata, tako i djelatnika naše Klinike. Kako znamo, smijeh blagotvorno djeluje na dječji duh, a ovakvim projektima te planiranim terminom komunikacije kada je broj djelatnika na odjelu manji svakako činimo više za animaciju djece, a time i za njihov duh. Ovim projektom i novim tehnologijama stvaramo pozitivniju hospitalnu , ali i radnu atmosferu na Klinici za pedijatriju te smo zahvalni na pozitivnoj inicijativi i omogućenoj realizaciji samog projekta“, rekla je glavna sestra Klinike za pedijatriju, Karolina Kramarić Ratković.
“Djeci dolazimo u satima kad im je najdosadnije u bolnici, kad se sve smiri i vlada neka posebna tišina. U to bi vrijeme djeca, da nisu u bolnici, ručala sa svojim roditeljima ili se odmarala u ugodnoj atmosferi svoga doma. Na sreću, u bolnicu tada dolazimo mi, klaunovidoktori, a jedina nam je želja vratiti djeci osmijeh na lica. Prilikom prvog Skype poziva u osječkoj bolnici, shvatio sam pravu vrijednost ovog projekta i skoro su mi potekle suze radosnice. U trenutku sam shvatio koliko se dajemo djeci i koliko su ona zbog toga sretna i očarana čarolijom naših točaka. Stvaramo posebnu emisiju uživo za djecu u kojoj ona imaju glavnu ulogu, razgovaraju i igraju se s nama”, objasnio je Mario Perković, klaun iz Osijeka koji se naziva dr. Žbunj.
Komentari