Procvat proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora kao što su vjetar i sunce došao je do rekordne razine prošle godine, pokazuje najnovija novoj analiza. Očekuje se da će se upotreba ugljena, nafte i plina za proizvodnju električne energije smanjiti 2023. godine, navodi se u izvješću koje je u srijedu objavio energetski think tank Ember. Ovo bi bila prva godina u kojoj se vidi pad upotrebe fosilnih goriva za proizvodnju električne energije, izvan globalne recesije ili pandemije.
Razine zagađenja planeta koji se zagrijava zbog proizvodnje električne energije iz fosilnih goriva možda su već dosegle vrhunac, pokazalo je izvješće. Ember je analizirao podatke iz 78 zemalja koje predstavljaju 93% globalne potražnje za električnom energijom, za četvrto izdanje svog godišnjeg Global Electricity Review-a.
Gotovo 40% globalne električne energije sada se napaja iz obnovljivih izvora i nuklearne energije, što je novi rekord, navodi se u izvješću.
Nalazi pokazuju da je svijet došao do “početka kraja fosilnog doba”, rekla je u izjavi glavna autorica istraživanja Małgorzata Wiatros-Motyka. “Ulazimo u eru čiste energije”, dodala je.
No, Ember predviđa da je 2022. označila “vrhunac” u razinama zagađenja planeta grijanjem od proizvodnje električne energije i posljednju godinu rasta potrošnje fosilne energije.
Izvješće predviđa mali pad proizvodnje fosilnih goriva od 0,3%, u 2023., s većim padovima u narednim godinama kako energija vjetra i sunca bude sve više upotrebljavana, donosi CNN.
“Pozornica je postavljena za vjetar i sunce da postignu meteorski uspon do vrha”, rekao je Wiatros-Motyka.
„Nova era pada fosilnih emisija znači da će se dogoditi postupno smanjivanje proizvodnje energije iz ugljena, a sada se nazire kraj rasta energije iz plina. Promjena dolazi brzo. Međutim, sve ovisi o radnjama koje sada poduzimaju vlade, tvrtke i građani kako bi do 2040. svijet doveli na put prema čistoj energiji.”
Komentari