Proglašeno izvanredno stanje u Šri Lanki usred sve većih prosvjeda

Autor:

epa09926360 Protesters shout slogans during an anti govenmet protest outside the parliament complex in Colombo, Sri Lanka, 04 May 2022. Sri Lanka's main opposition party Samagi Jana Balawegaya (SJB) handed over two No Confidence motions to the Speaker of the Parliament on 03 May, one against the government and another against the President. Protests have been rocking the country for weeks, calling for the president's resignation for failing to address the current economic crisis.  EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Predsjednik Šri Lanke Gotabaya Rajapaksa proglasio je izvanredno stanje, čime je proširio ovlasti vojske usred povećanog broja prosvjeda protiv vlade, rekao je u petak glasnogovornik ureda predsjednika.

Proglas izvanrednog stanja vojsci daje ovlasti da uhićuje i pritvara ljude te kontrolira javne prosvjede, što je inače isključivo nadležnost policije.

Predsjednik se odlučio na taj potez nakon što je opći štrajk diljem Šri Lanke onesposobio škole, javnu upravu i trgovinu, a deseci tisuća ljudi izašlo je na ulice kako bi tražili ostavku predsjednika i njegove vlade.

Crne zastave izvješene su u gradovima dok su se odvijale demonstracije diljem zemlje, a naglo se smanjio broj dolazaka na posao u uredima javne uprave, privatnog sektora i škola, rekli su vladini dužnosnici.

Željezničke usluge su također potpuno obustavljene.

Više od 3.000 radnika iz glavne izvozno-proizvodne zone u zemlji također je prestalo s radom i pridružilo se prosvjedu u blizini glavnog grada.

Studentski prosvjed s oko 3.000 sudionika ispred zgrade parlamenta je razbijen nakon napete situacije.

Dugi redovi stvorili su se na benzinskim crpkama diljem zemlje.

Prosvjedi u zemlji nizali su se prošlog mjeseca, uključujući i jedan ispred ureda predsjednika u Colombu, kojim se tražilo da predsjednik i njegov brat, premijer Mahinda Rajapaksa, podnesu ostavke u vrijeme kada se zemlja suočava s povećanjem životnih troškova i nestašicom goriva, lijekova i plina.

Šri Lanka je ostala bez američkih dolara potrebnih za uvoz goriva, plina, lijekova i prijeko potrebnih prehrambenih proizvoda. Vlada se za pomoć obratila Međunarodnom monetarnom fondu, Azijskoj razvojnoj banci, Svjetskoj banci, Indiji i Kini.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.