Njemačka ne planira prekinuti gospodarsku suradnju s Kinom, ali ustraje na poboljšanju uvjeta za strane investitore u Kini, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz nakon njemačko-kineskih konzultacija na vladinoj razini u utorak u Berlinu.
“Mi nemamo apsolutno nikakvog interesa na gospodarskom odvajanju od Kine“, rekao je Olaf Scholz (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) nakon sastanka članova kabineta Njemačke i Kine u Berlinu.
On je istodobno rekao kako je stvaranje jednakih uvjeta za domaće i strane poduzetnike u Kini “izazov kod kojeg treba ustrajati na konkretnim rješenjima“.
Njemački kancelar je na zajedničkoj konferenciji za tisak s kineskim premijerom Li Qiangom istaknuo i važnost poštivanja ljudskih prava u gospodarskim procesima.
“Potrošači na cijelom svijetu sve pažljivije prate proizvodne uvjete. I zato su proizvodni uvjeti dostojni čovjeka i s time povezano poboljšanje ljudskih prava u svačijem interesu“, rekao je Scholz.
On je istaknuo važnost konzultacija na razini vlada kao “smislene“, posebice u kriznim vremenima.
Posljednje konzultacije 2018.
“Direktni dijalog, osobni razgovor, istinska razmjena: to je u ovom izvanrednom vremenu punom globalnih izazova još važnije nego inače“, rekao je Scholz.
Posljednji put su se vlade dviju zemalja našle na konzultacijama 2018.
Scholz je također apelirao na Kinu da pojača svoj utjecaj na Rusiju kako bi prekinula s agresijom na Ukrajinu.
“Sada je posebno važno da Kina i dalje ne isporučuje oružje agresoru Rusiji“, rekao je Scholz.
Kineski premijer Li Qiang je naglasio kako je Kini u interesu produbljivanje odnosa s Njemačkom.
Jačanje odnosa
“Obje zemlje bi svoje odnose trebale dovesti na još višu razinu“, rekao je Li nakon vladinih konzultacija.
On je ukazao na potrebu jačanja odnosa Kine i Njemačke posebice u svjetlu aktualnih globalnih događaja.
“Ako pojačamo suradnju na polju znanosti, industrije i gospodarstva, pridonijet ćemo stabilizaciji svjetskog gospodarstva“, rekao je Li.
On je rekao kako bi Njemačka i Kina trebali na globalnom planu djelovati kao stabilizatori.
Li je dodao kako je tijekom boravka kineske delegacije potpisano deset sporazuma o suradnji. Kineska vladina delegacija posjet Njemačkoj završava susretom s bavarskim premijerom Markusom Soederom u Muenchenu.
Odnosi Njemačke i Kine su posebno zahladili nakon ruske agresije na Ukrajinu i promjene njemačke sigurnosne doktrine koja otežava sudjelovanje stranih tvrtki u tzv. osjetljivoj infrastrukturi.
Nedavno je njemačka vlada značajno ograničila utjecaj kineske tvrtke Cosco u vlasničkoj strukturi kontejnerske luke u Hamburgu.
Komentari