Sredinom lipnja javnost bi trebala saznati kome će biti prodan agrobiznis Fortenove, koji obuhvaća tri velika hrvatska poljoprivredna kombinata – Belje, VUPIK i PIK Vinkovci – s 33 tisuće hektara državnog poljoprivrednog zemljišta koje je trenutno dano u koncesije spomenutim tvrtkama.
Izbor ponuđača za Fortenovin agrobiznis te cijena i zabrinutost za sudbinu državnog poljoprivrednog zemljišta u Slavoniji i Baranji, izazvali su uznemirenost javnosti i postali prvorazredno medijsko, društveno i političko pitanje.
Ove je teme za novi broj Nacionala komentirao Ivan Malić, poljoprivredni stručnjak i dugogodišnji predsjednik Uprave PIK-a Valpovo. “Državno poljoprivredno zemljište je tipična hrvatska priča o neodlučnosti i prevrtljivosti politike koja posljedično dovodi do poslovne nestabilnosti, frustracija i loših vibracija između svih aktera te industrije. Loša ili, još gore, nekonzistentna zemljišna državna politika jedan je od razloga što hrvatska poljoprivreda stagnira bez obzira na “upumpavanje” sve više subvencija i potpora. Odluka o prodaji Fortenovina agrobiznisa zakasnila je minimalno pet godina”, istaknuo je Malić.
Jedna od zainteresiranih za kupnju agrobiznisa Fortenove je i mađarska Mészáros Grupa. “Mađarska je puno značajnija poljoprivredna zemlja od Hrvatske. To govore više od pet milijuna hektara obradive površine, pet puta više nego Hrvatska, i 11 milijardi eura poljoprivredne proizvodnje. Hrvatska proizvodnja teži 3,2 milijarde eura. Dva glavna poljoprivredna poduzetnika u Mađarskoj su Sándor Csányi i Lőrinc Mészáros. Csányi, je u poljoprivredi već dugo i stari je poznanik Ivice Todorića, dok se Mészáros u poljoprivredu uključio tek nedavno”, pojasnio je Malić.
Dodao je da interes Mészárosa i Csányija za Fortenovin agrobiznis ne čudi jer se radi o proizvodnom resursu koji je dovoljno velik da probudi interes kupaca iz drugih država ili kontinenata. “Mađarska politika u Baranji već dugo izaziva nelagodu hrvatskog življa s ove i one strane Drave, tako da bi prodaja Fortenovinih tvrtki Mađarima sigurno ostavila traga na rezultatima budućih izbora. Zato vjerujem da bi stranka koja je donijela lex Agrokor i trenutno je na vlasti, mogla imati zbog toga političke posljedice. Stoga će preferirati da novi vlasnik bude iz Hrvatske”, poručio je.
Malić ističe da ne znamo koje su prave Mészárosove namjere, nego ih čitamo iz dostupnih činjenica. “Kad ih saznamo, možda će ispasti sve drugačije od ovog što sada mislimo. S druge strane, ako će se, naprimjer, ječam iz Belja voziti u Mészárosove pogone u Mađarsku umjesto u proizvodnju slada u Novu Gradišku, jasno je da tu Hrvatska u cjelini gubi. Zato, nije u šoldima sve!“, rekao je.
Komentari