Pročelnica Zavoda za psihoterapiju Klinike za psihijatriju Vrapče Tihana Jendričko bila je gošća Dnevnika N1 Televizije.
Jendričko je kazala kako je pandemija utjecala na mentalno zdravlje svih, pa tako i zdravstvenih djelatnika.
“Mi smo već prije nekoliko mjeseci osnovali program “zajedno smo snažniji”, upravo zbog sindroma sagorijevanja zdravstvenih djelatnika. Dio našeg zanimanja je svakako suočavanje i nošenje s teškim ishodima i sa smrću. Ova situacija od samog početka u onim najgorim mjesecima suočila je zdravstvene djelatnike s iznimno velikim brojem susretanja sa smrću”, rekla je.
Kako pandemija utječe na djecu
Jendričko kaže kako sama ova situacija zahtijeva jednu dugotrajnu prilagodbu.
“Svaka prilagodba nas iznutra iscrpljuje. Ovaj dio međusobne izolacije, ta potreba mladih da ostvaruju kontakt – oni su generacija koja je navikla na virtualno, ali su prvi izrazili želju da ostvaruju kontakte uživo”, ističe.
“Ne samo pandemija nego i potresi su značajno utjecali na naše mentalno zdravlje. Svakako se to odražava na naš svakodnevni život. Javlja se u nama prirodna želja da se vratimo nekom normalnom životu. Izgubimo nekakvu snagu u jednom trenutku, ali se podignemo, nastavimo i opet počneom skupljati snagu u sebi”, dodaje.
Upitana što će sada bi s proslavom Uskrsa, za koju se većina nadala da će proći u koliko toliko normalnijim uvjetima, rekla je: “Kad se veselimo nečem lijepom, onda nam je najteže kada nam se planovi izjalove. Trebamo se maksimalno orijentirati prema onome što možemo. Sama pandemija nam je dala priliku da obnovimo neke zanemarene vrijednosti”, poručila je Jendričko za N1.
Komentari