Kemikalija koja se prirodno nalazi u brokuli mogla bi u budućnosti prevenirati i liječiti krvne ugruške koji mogu dovesti do moždanog udara – trenutno drugog vodećeg uzroka smrti u svijetu.
Znanstvenici, predvođeni timom sa Sveučilišta Sydney u Australiji, proveli su niz laboratorijskih testova na 23 spoja koji se nalaze u biljkama kako bi utvrdili njihovu sklonost vezivanju s trombocitima.
Trombociti ili krvne pločice igraju ključnu ulogu u zaustavljanju krvarenja, no kod određenih stanja mogu formirati opasne ugruške koji blokiraju protok krvi, a u mozgu i srcu svaka sekunda bez kisika može izazvati nepopravljivu štetu.
Sulorfan, kemikalija koja se nalazi u krstašicama – brokuli, cvjetači, kelju, pokazala se u australskoj studiji, objavljenoj u časopisu ACS Central Science, potencijalnim lijekom protiv zgrušavanja krvi. Već ranije utvrđena su njezina antikancerogena svojstva te učinak u snižavanju kolesterola.
Analiza utjecaja sulorfana na molekularnoj razini otkrila je da ovaj spoj može usporiti sljepljivanje trombocita i spriječiti stvaranje ugrušaka pod sličnim uvjetima koji se nalaze u našim arterijama, kroz njegovu modifikaciju aktivnosti proteina zvanog PDIA6.
“Ne samo da bio ovaj biljni spoj mogao pomoći u poboljšanju učinkovitosti lijekova za razbijanje ugrušaka nakon moždanog udara, već bi se mogao koristiti i kao preventiva za osobe koje su u visokom riziku od moždanog udara”, izjavio je za Science Alert Xuyu Liu, znanstvenik koji je sudjelovao u studiji.
Sulorfan se također može koristiti u hitnim slučajevima, dodaje dr. Liu, kako tretman za pacijente koji su pretrpjeli moždani udar, kako bi se pokušali minimizirati učinci na mozak. Ovi tretmani mogu napraviti značajnu razliku u vidu štete koju uzrokuju krvni ugrušci i u konačnici spasiti živote.
“Velika prednost je što ovaj prirodni spoj ne uzrokuje krvarenje, koje je uobičajena nuspojava povezana s razrjeđivačima krvi testiranim u liječenju moždanog udara”, objašnjava Liu.
Ova saznanja dobivena su u ranoj fazi istraživanja te još nisu provedena ispitivanja na ljudima. Znanstvenici zasad nisu sigurni bi li prehrana obogaćena brokulom bila dovoljna da sama po sebi smanji rizik od moždanog udara.
U svijetu oko 15 milijuna ljudi godišnje doživi moždani udar, od čega oko trećina tih slučajeva rezultira smrtnim ishodom, a oko trećina nekom vrstom trajnog invaliditeta.
“Vrlo smo uzbuđeni što smo izolirali prirodni spoj koji bi mogao imati ogromne učinke na zdravlje. Nastavit ćemo istraživati kako visoko pročišćeni spojevi iz povrća mogu pomoći u liječenju“, zaključuje dr. Liu.
Komentari