Primorska županija prva u Hrvatskoj uvodi inovativni građanski odgoj u srednje škole

Autor:

31.08.2022., Rijeka - Na konferenciji za novinare u sjedistu zupanije primorsko goranske predstavljen je kurikulum gradjanskog odgoja i obrazovanja u srednjoj skoli "Skola i zajednica" (SIZ),  koji se uvodi u vise skola u PGZ. O kurikulumu su govorili: zupan Zlatko Komadina, rektorica Snjezana Prijic Samarzija, ravnatelj Instituta za drustvena istrazivanja u Zagrebu Boris Jokic i procelnica za odgoj i obrazovanje Edita Stilin.
Photo: Goran Kovacic Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic, Pixsell

Nastava građanskog odgoja i obrazovanja “Škola i zajednica (ŠiZ)” uvodi se u srednje škole prvi put u Hrvatskoj u 14 škola u  Primorsko-goranskoj županiji, rečeno je u srijedu na konferenciji za novinare.

Vrijednosti ovog kurikuluma su u mogućnosti da učenici istražuju ono što je njima bitno, a ne ono strogo utvrđeno nastavnim programom, rekao je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.

Nakon Rijeke i Primorsko-goranske županije, uvođenje građanskog odgoja počinje u Zagrebu i Krapinsko-zagorskoj županiji, a putem zajednice županija nastojat ćemo da se program uvede u škole u svim hrvatskim županijama, rekao je Komadina.

Program ŠiZ-a osmislili su Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu i Prva riječka hrvatska gimnazija u kojoj je prošle školske godine proveden kao pilot projekt. .

Ravnatelj lnstituta Boris Jokić najavio je da od sljedećeg ponedjeljka nastava ŠiZ-a počinje u školama na području cijele PGŽ.

“To je fakultativni inovativan program osmišljen ne samo za gimnazijalce, nego i za učenike strukovnih srednjih škola, učenike drugih i trećih razreda”, rekao je.

Proteklih mjeseci, 31 učiteljica i učitelj prošli su edukaciju o metodama poučavanja i ocjenjivanja u ovom predmetu, naveo je.

Jokić je objasnio da u ŠiZ-u učenici sami odabiru pojavu ili problem koji ih zanima iz 11 tematskih cjelina poput fizičke aktivnosti i sporta, demokracije, migracija, ekonomije, medija ili zaštite okoliša. Potom istražuju odabrano s različitim akterima te na kraju pokušavaju pronaći rješenje.

Predmet nema niti jednog usmenog ili pisanog testa, a učenike će se ocjenjivati temeljem pokazanog zalaganja, inovativnosti. Za ŠiZ nema ni udžbenika.

Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samaržija ustvrdila je da inovativni način nastave u kojem učenici sami utvrđuju problem i pokušavaju ga rještiti otvara mogućnost da oni nakon toga postaju svjesniji i aktivniji građani.

Građanski odgoj i obrazovanje uvedeno je prvi put u Hrvatskoj u riječke osnovne škole, a model se poslije proširio u druge dijelove Hrvatske.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.