Ministar financija Marko Primorac predstavio je u četvrtak nacrt prijedlog Zakona o dodatnom porezu na dobit koji se upućuje u javno savjetovanje.
Primorac je objasnio da je ovaj porez prije svega namijenjen redistribuciji profita poreznih obveznika koji će u 2022. godini ostvariti razine profita, odnosno dobiti koji su značajni. “Cilj nije kažnjavati bilo koga. U okolnostima u kojima svatko od nas treba podnijeti dio tereta ove krize i pomoći svima kojima je pomoć potrebna”, rekao je ministar financija.
Dodao je da će oni čiji je prihod bio veći od 300 milijuna kuna plaćati ekstraprofit. “Imat će stopu od 18 posto poreza na dobit te dodatan porez koji će ovisiti o razini profita u 2022. koja će biti iznad razine od 20 posto od prosjeka u zadnje 4 godine”, dodao je i naglasio da im je u ovom procesu bitna transparentnost.
“Detaljno ćemo obrazložiti prihode koje ćemo prikupiti i na što će se distribuirati, na najugroženije”, rekao je i dodao da će prijedlog Zakona danas biti upućen u javno savjetovanje. “Nadamo se da će kroz savjetovanje i saborsku proceduru donijeti konačni zakon koji će biti prihvatljiv i da će on biti prihvatljiv i poreznim obveznicima koji će ga plaćati”, naglasio je Primorac pa ponovio da se ne radi o kažnjavanju.
“U našem sustavu oporezivanja dobiti, već postoje dvije stope i dva praga. Mi ovim porezom u ovoj kriznoj situaciji uvodimo de facto još jedan prag i još jednu stopu. Tu stopu možemo promatrati kao kliznu stopu. Kad zbrojite sve to skupa, ako je nekome dobit primjerice rasla u 2022. 50 posto u odnosu na četverogodišnji prosjek, njegova efektivna stopa poreza na dobit bi bila 24 posto. U ovoj situaciji kriznoj, kada svi trebaju podnijeti dio tereta kriza, smatramo da je prijedlog ovakvog poreza utemeljen na načelima jednakosti i pravednosti”, pojasnio je.
Primorac je rekao da se porez tiče svih pravnih osoba, a ne samo energetskog sektora. “Mi ćemo ih koristiti isključivo za pomoć najugroženijima, dakle ne za punjenje državnog proračuna”, rekao je pa otkrio koji bi sektori trebali biti pogođeni ovim porezom: “To bi bila prerađivačka industrija, uz napomenu da je u prerađivačkoj industriji i INA, sektor trgovine, građevinarstva i financijska industrija dominantno. Ima tu i tamo i netko iz drugih sektora. Turizam u 2021. godini nije bio dominantan, ali vidjet ćemo što će biti u 2022.”.
Ministar financija je naglasio da poduzetnike, koji su glasni, razumije. “Ističu da su imali teške godine, u poslovanju su im narasli inputi, no oni kojima je prihod rastao unatoč tome, smatrali smo da je opravdano taj profit dijeliti”, istaknuo je.
“Mislim da nitko u ovim trenucima ne bi trebao stavljati buduće investicije, odnosno održavanje razine svoje EBIDE prije zaštite onih koji su najranjiviji. Meni je jako žao, ali mi mislimo da je ovo što radimo ispravno”, dodao je Primorac.
“Mi smo kao država pomagali svim subjektima, snižavali smo npr. PDV, stvarali smo okruženje za sve poduzetnike u kojima im omogućavamo razvoj, svim našim naporima, od uvođenja eura, pristupanja Schengenu,, poduzetnici mogu biti uvjereni da je ova vlada predana stvaranju pozitivnog okruženja za poduzetnike. Nitko nam ne može govoriti da smo protiv poduzetnika”, rekao je.
Upitan o zamrzavanju cijena namirnica, Primorac je odgovorio da je to mjera iz resora ministra Davora Filipovića. “On je predstavio analizu, prati razvoj događaja i vidjet će što će biti s tim. Ja nemam ništa protiv da se nastavi”, istaknuo je.
Komentari