PRILIKA ZA POVRATAK NA NAJVEĆU SCENU Hrvatska u Pireju protiv Grčke ide po peti olimpijski nastup

Head Coach Josip Sesar of Croatia with hia players during the FIBA Olympic Qualifying Tournament 2024, match between Slovenia and Croatia at Peace &amp Friendship Stadium on July 2, 2024, in Piraeus, Greece. PUBLICATIONxNOTxINxITA Copyright: xStefanosxKyriazis/IPAxSportx/xipx/xx IPA_47683646 IPA_Agency_IPA47683646

Stefanos Kyriazis IPA_Agency

Hrvatska i Grčka od 20 sati u Dvorani mira i prijateljstva u Pireju igraju finale kvalifikacija za odlazak na Olimpijske igre u Parizu. Nakon godina loših rezultata i razočaranja košarkaška reprezentacija Hrvatske tako ima priliku vratiti se na najveću scenu – na Olimpijskim igrama nastupit će samo 12 selekcija iz cijelog svijeta. Konkretno, pobjednik ove utakmice ući će u Skupinu A u kojoj su još Australija, Kanada te pobjednik večerašnjeg finala koje se igra u Španjolskoj a u kojem će domaćin turnira igrati protiv Bahama. Ostale dvije skupine čine Francuska, Njemačka, Japan i pobjednik nedjeljne utakmice između Latvije i Brazila kojeg vodi Aco Petrović, dok će u Skupini C biti Srbija, SAD, Južni Sudan i Portoriko.

Košarkaška reprezentacija Hrvatske dosad je četiri puta nastupila na Olimpijskim igrama, nakon nezaboravne Barcelone 1992. i srebra iz finala protiv originalnog američkog Dream Teama, Hrvati su igrali 1996. u Atlanti i doživjeli veliko razočaranje ispadanjem u četvrtini finala od Australije, tada su još igrali Rađa, Vranković, Kukoč, Rimac, Tabak, Perasović, Mulaomerović

Jasmin Repeša odveo je Hrvatsku u Peking 2008. godine međutim ni tamo nismo mogli dalje od četvrtine finala u kojem je s 72-59 bolja bila Španjolska, bez ozlijeđenog Marka Popovića samo su Marko Banić (15) i Zoran Planinić (12) zabili dvoznamenkasti broj koševa, Roko Ukić zabio je sedam koševa a Španjolci su kasnije u finalu izgubili od SAD-a.

Zadnji olimpijski nastup Hrvati su izborili 2016. u Riju, tada je Aco Petrović senzacionalno kroz teške kvalifikacije u Italiji pobjedama protiv Tunisa, Grčke i domaćina odveo Hrvatsku u Brazil gdje je reprezentacija opet odigrala odlično. Hrvatska je tada prvo s omjerom 3-2 prošla strašnu skupinu s Španjolskom, Litvom, Argentinom, Brazilom i Nigerijom a onda u četvrtini finala nakon velike borbe s 86-83 izgubila od Srbije koja je kasnije izgubila finale od Sjedinjenih država.