Svjetski čelnici sastaju se ovog vikenda u Phnom Penhu na prvom u nizu međunarodnih summita u jugoistočnoj Aziji tijekom sljedećeg tjedna, gdje podjele između velikih sila i sukobi prijete zasjeniti razgovore.
Prva stanica je glavni grad Kambodže gdje će se sastati čelnici iz cijelog Indo-Pacifika uz summit čelnika Udruge zemalja jugoistočne Azije (ASEAN), a sljedeći tjedan slijedi sastanak čelnika Grupe 20 (G20) na Baliju i forumu Azijsko-pacifičke gospodarske suradnje u Bangkoku.
Bit će to test međunarodnog apetita za koordinacijom u pitanjima kao što su klimatske promjene, globalna inflacija i rastuće cijene hrane izazvane ruskom invazijom na Ukrajinu te ekonomski oporavak od pandemije Covid-19, i to prvi put da se sva tri događaja održavaju uživo od izbijanja epidemije 2020.
Oštre geopolitičke podjele kakve nisu viđene desetljećima nadvijaju se nad ovim političkim događajem, budući da je rat u Ukrajini radikalno promijenio odnos Rusije i Zapada, dva najveća globalna gospodarstva, SAD i Kina, i dalje su zarobljeni u sve jačem natjecanju, a ostatak svijeta je pritisnut za odabir strane.
Ostaje neizvjesno hoće li se ruski čelnik Vladimir Putin ikako pojaviti tijekom niza diplomatskih sastanaka. Očekuje se da će američki predsjednik Joe Biden i kineski čelnik Xi Jinping prisustvovati dvama summitima u jugoistočnoj Aziji, regiji koja je dugo bila nulta točka za nadmetanje utjecaja između Pekinga i Washingtona.
Xi se ponovno pojavljuje na svjetskoj pozornici nakon godina bez putovanja tijekom pandemije, osiguravši treći mandat na vlasti koji je prekršio dotadašnje norme, dok Biden kreće na istok svjež nakon boljeg od očekivanog učinka njegove stranke na američkim izborima u sredini mandata. Od obojice bi se očekivalo da svoju zemlju predstave kao jačeg partnera i odgovornijeg globalnog aktera od onog drugog.
Njih dvoje će se sastati licem u lice u ponedjeljak na marginama G20, što je njihov prvi osobni susret od Bidenova izbora, priopćila je Bijela kuća u četvrtak. Peking je u petak potvrdio Xijeve planove putovanja na summite G20 i APEC-a i rekao da će održati bilateralne sastanke s Bidenom i nekoliko drugih čelnika.
Razgovori između njih dvoje mogli bi pomoći u sprječavanju eskalacije napetosti između sila. Ali za čelnike koji će se sastati tijekom niza samita u nadolazećim danima, postizanje čvrstih sporazuma o rješavanju globalnih pitanja, što je već teško i u najboljim vremenima, bit će izazov.
Podijeljeni svijet
Čak i najregionalniji od sastanaka, ASEAN-ov samit čelnika jugoistočne Azije – koji je u petak započeo u Phnom Penhu i trebao bi se baviti jačanjem regionalne stabilnosti, kao i globalnim izazovima – odražavat će rascjepkanu svjetsku politiku, kažu stručnjaci.
Ali za razliku od drugih velikih sastanaka, koji bi možda bili više fokusirani na posljedice rata u Ukrajini, čelnici ASEAN-a ulaze u summit i povezane sastanke ovog vikenda pod pritiskom da se pozabave spiralnim sukobom unutar vlastitog bloka: dok je Mianmar i dalje u nemiru i pod vojnom upravom gotovo dvije godine nakon što je brutalnim pučem zbačena demokratski izabrana vlada.
Razlike između zemalja jugoistočne Azije o tome kako se nositi s tim sukobom, pojačane njihovom uzajamnom privrženošću velikim silama – i suzdržanošću bloka koji se čini da zauzima strane između SAD-a i Kine – sve će utjecati na to koliko se grupa može složiti oko i što može postići u nizu vrhova, kažu stručnjaci.
“Uobičajeno bi ova sezona bila vrlo uzbudljiva, imate tri velika svjetska samita u jugoistočnoj Aziji, Phnom Penh, Bali i Bangkok”, rekao je Thitinan Pongsudhirak, direktor Instituta za sigurnosne i međunarodne studije na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta Chulalongkorn u Bangkoku, za CNN.
“Ali (ASEAN) je vrlo podijeljen po pitanju ruske agresije, krize puča u Mianmaru, kineske ratobornosti u Južnom kineskom moru i tako dalje, a to znači da je ASEAN u lošem stanju”, rekao je.
Komentari