Objavljeno u Nacionalu br. 983, 02. ožujak 2017.
Katastrofalan scenarij za hrvatsku poljoprivredu prijeti zbog tužbi koje su poljoprivrednici predali Europskom uredu za borbu protiv prijevara s EU fondovima (OLAF) zbog čega Agencija za plaćanja u poljoprivredi može ostati bez akreditacije za dodjelu sredstava
Hrvatskim poljoprivrednicima privremeno bi mogla biti blokirana sredstva iz europskih fondova koja su bila namjenjena programu Ruralnog razvoja, a Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju mogla bi ostati bez akreditacije za dodjelu europskih sredstava. Takav katastrofalan scenarij za hrvatsku poljoprivredu mogao bi se dogoditi kao posljedica tužbi koje su tvrtke podnijele Europskom uredu za borbu protiv prijevara s EU fondovima (OLAF) zato što su odbijene na natječaju za Mjeru 4 Programa ruralnog razvoja. Nacional je doznao da su tužbu protiv Agencije za plaćanja u poljoprivredi na hrvatskim sudovima podigle najmanje tri tvrtke, dok je barem jedna od njih cijeli slučaj prijavila AFCOS-u, sustavu unutar OLAF-a koji je osnovan s ciljem zaštite financijskih interesa Europske unije. Iako su oduzimanje akreditacije Agenciji za plaćanja u poljoprivredi i blokada sredstava za hrvatsku poljoprivredu najteža moguća sankcija i vrlo je teško očekivati da će Europska komisija donijeti tu odluku, sama činjenica da postoji i najmanja mogućnost takvih sankcija unijela je nervozu unutar same Agencije te su počela kružiti anonimna pisma u kojima se optužuje bivše vodstvo te Agencije da je krivo što europske institucije istražuju njihovo poslovanje.
O tužbi koju je tvrtka Eko Kotor iz Kotoribe podnijela Upravnom sudu i prijavi koju je ta tvrtka podnijela OLAF-u, prošlog tjedna pisao je Jutarnji list, a Nacional je doznao da su slične tužbe podnijele i dvije puno poznatije tvrtke koje su već bile u središtu afere kada je u pitanju Mjera 4 Programa ruralnog razvoja. Naime, od izvora dobro upućenog u zbivanja u hrvatskoj poljoprivredi i rad Agencije za plaćanje u poljoprivredi, Nacional je saznao da su tužbe podnijeli i poznati hrvatski poljoprivrednici Marko Pipunić i Mirko Ervačić. Pipunić je za tvrtke Copadio i Salami Aurea odluke dobio u rujnu prošle godine i na temelju njih je ušao u investiranje. Riječ je o podmjeri 4.2.1 namijenjenoj ulaganju u prerađivačke kapacitete uz povećanje konkurentnosti. Ukupna vrijedost tih dvaju projekata iznosila je više od 185 milijuna kuna, dok je za njih kroz potpore trebao dobiti 76,8 milijuna kuna. Kroz četiri tvrtke, od kojih je tri kandidirao za ruralne potpore, planirao je ukupno investirati oko 500 milijuna kuna i otvoriti 350 novih radnih mjesta. Osim toga, Pipunić je dobio odbijenicu za dva projekta iz podmjere 4.1.1 za modernizaciju poljoprivrednih gospodarstava.
Tužbu je podnio i Mirko Ervačić, čija je Osatina Grupa trebala izgraditi staklenik za rajčice, a tvrtka Nova Natura trebala je podići voćnjak i preradbene kapacitete. Ukupno ulaganje procijenjeno je na 109 milijuna kuna, a potpore su trebale donijeti 76 milijuna. O blokadi tih dvojice velikih poljoprivrednika prvi je pisao Nacional u svibnju prošle godine, kada smo objavili da su se njihove tvrtke našle na popisu onih kojima se zbog umjetno stvorenih uvjeta blokiraju sredstva iz Mjere 4. Europska komisija tada je od Hrvatske zatražila da spriječi dodjelu sredstava tvrtkama koje imaju istog vlasnika i koje se prijavljuju za iste projekte. Ubrzo nakon toga Ervačić i Pipunić su u hrvatskim medijima najavili mogućnost tužbe. Ervačić i Pipunić tužbe su podnijeli jer su od Ministarstva poljoprivrede i Agencije za plaćanje već dobili odluku o sufinanciranju novih investicija te su krenuli u investiciju, da bi nakon toga bili obaviješteni da potpore ipak neće dobiti.
Ervačić i Pipunić su tužbe podnijeli jer su već dobili odluku o sufinanciranju novih investicija te su krenuli u investiciju, da bi nakon toga bili obaviješteni da potpore iz Mjere 4 ipak neće dobiti
Nacionalov izvor tvrdi da dvojica poljoprivrednika imaju velike izglede da uspiju u svojoj tužbi jer postoje potpisani ugovori o potporama između Agencije za plaćanje i njihovih tvrtki. “Država je Ervačiću i Pipuniću dala odluku o sufinanciranju novih investicija, a nakon toga se predomislila i jednostrano poništila obveze i odlučila da ono što je potpisala, više ne vrijedi”, kaže Nacionalov izvor. Slična je situacija i s tvrtkom Eko Kotor iz Kotoribe, čiji je vlasnik Ivan Kos tužio državu jer tvrdi da je protuzakonito odbijen njegov projekt za koji je trebao dobiti 38,2 milijuna kuna potpore. Kos je za Nacional izjavio da njegov slučaj vjerojatno nikada ne bi završio u javnosti da netko nije medijima poslao anonimno pismo u kojem ga optužuju da se s bivšim ravnateljem Agencije za plaćanje Antom Pezom dogovorio kako bi bio u povlaštenom položaju prilikom raspisivanja natječaja. U tom pismu tvrdi se da su se Pezo i Kos dogovorili da tvrtka Eko Kotor ima mogućnost u bilo kojem trenutku ulaziti u sustav AGRONET te da je sukladno tom dogovoru mogla mijenjati podatke i nakon završetka natječaja. Ivan Kos je za Nacional izjavio da Antu Pezu nikada nije upoznao i da je pismo vjerojatno poslao netko iz same Agencije tko želi odgovornost prebaciti na bivšeg ravnatelja. “Antu Pezu nikada nisam upoznao, a zbog stručnog rječnika kojim je to pismo napisano, vjerujem da je ono poslano iz Agencije. Mislim da mi se netko želi osvetiti jer sam tužio državu Upravnom sudu i prijavio Agenciju OLAF-u”, izjavio je za Nacional Kos koji tvrdi da je nemoguće mijenjati podatke u AGRONET-u nakon isteka roka za prijavu na natječaj. Nacionalu su isto potvrdili i iz Agencije za plaćanje u poljoprivredi, iz koje su objasnili i razloge što je Eko Kotoru odbijen projekt. “Nakon što korisnik putem Agroneta podnese Zahtjev za potporu predmetni zahtjev se zaključava i jedino što korisnik dalje treba, odnosno, može napraviti je isprintati Potvrdu o podnošenju Zahtjeva, koju je dužan ovjeriti i poslati poštom ili osobno donijeti u APPRRR. Promjene u Zahtjevu moguće su samo dok još nije odabrana opcija ‘podnesi Zahtjev’ i pod uvjetom da je natječaj još uvijek u tijeku, jer se u trenutku zatvaranja natječaja automatski blokira bilo kakav rad na zahtjevima. Dakle, tehnički je nemoguće da se u prijavi mijenjaju podaci, nadopunjava ili mijenja prijava nakon zatvaranja natječaj”, rekli su za Nacional iz Agencije za plaćanja te su objasnili zašto je tvrtki Eko Kotor odbijen projekt.
“Tijekom administrativne kontrole Zahtjeva za potporu Korisnika utvrđeno je da dostavljena dokumentacija propisana Prilogom II, točka 21. Natječaja za provedbu podmjere 4.1. ‘Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva’ – provedba operacije 4.1.1 ‘Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava’, nije bila potpuna te je u svrhu obrade Zahtjeva, Korisniku upućen Zahtjev za obrazloženje / ispravak. Na predmetnu Odluku o odbijanju Zahtjeva za potporu, Korisnik je podnio prigovor Povjerenstvu za rješavanje po prigovorima za Mjeru M04 ‘Ulaganja u fizičku imovinu’, Podmjere 4.1. ‘Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva’ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine, a koje je utvrdilo da je Agencija prilikom odlučivanja ispravno utvrdila stanje i ispravno donijela Odluku o odbijanju Zahtjeva za potporu 10. prosinca 2015. godine”, zaključili su iz Agencije, ali vlasnik tvrtke Eko Kotor smatra da iza svega stoje drugi razlozi.
“Vjerujem da mi je projekt odbijen kako bi se novac koji je bio namijenjen mojoj tvrtki dao nekom drugom, odnosno nekom od većih igrača. Mislim da je tragično što će u slučaju da tužba pred Upravnim sudom prođe, država štetu platiti iz državnog proračuna, umjesto da su isplatili novac koji smo dobili iz Bruxellesa”, kaže Kos. Nacional je kontaktirao i bivšeg ravnatelja Antu Pezu koji je također demantirao da je bio u bilo kakvom dogovoru s Ivanom Kosom i tvrtkom Eko Kotor. “Iskreno, dok me niste nazvali, nisam nikada ni čuo za tu tvrtku. U prvi tren sam čak pomislio da je riječ o nekoj tvrtki iz Crne Gore, a ne iz Hrvatske. Iznesene optužbe su besmislene jer jednostavno ne postoji način na koji bi se moglo mijenati podatke u Agronetu nakon završetka natječaja”, zaključio je Pezo. Nacional je reakciju na cijeli slučaj zatražio i od ministra Tolušića, ali iz Ministarstva poljoprivrede do zaključenja ovog broja nisu odgovorili na upit. Međutim, Tolušić je prošloga tjedna već najavio da u potporama vezanima uz Mjeru 4 postoje veliki problemi koji se vuku još iz vremena SDP-ova ministra Tihomira Jakovine. “Pitajte Tihomira Jakovinu zašto je ovakva situacija. Cijeli sustav ruralnog razvoja zablokirali smo u posljednje dvije i pol godine. Danas mi rješavamo gordijske čvorove iz prošlosti i ovo nisu kosturi, nego čudovišta iz ormara, ali ih moramo riješiti da bismo raspisivali nove natječaje i poboljšali našu poljoprivredu”, izjavio je ministar Tolušić prošloga tjedna u Sinju.
Komentari