Jevgenij Prigožin, pokojni čelnik Wagner grupe, koristio je satelite u vlasništvu kineske tehnološke tvrtke i njihove slikeu prekinutoj pobuni u lipnju, izvijestila je novinska agencija Agence France-Presse (AFP).
Dokument do kojeg je došao AFP pokazuje da je ugovor vrijedan 30 milijuna dolara između tvrtke Beijing Yunze Technology Co Ltd i Nika-Frut, tvrtke koja je tada bila dio Prigožinova komercijalnog carstva, potpisan 15. studenog 2022., nekoliko mjeseci nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Ugovorom je Nika-Frut prodala dva promatračka satelita visoke rezolucije koji pripadaju kineskom svemirskom divu Chang Guang Satellite Technology (CGST), što je Wagner grupi omogućilo dobivanje satelitskih slika na zahtjev.
Prema AFP-ovom izvoru, krajem svibnja, nekoliko tjedana prije pobune, Prigožin je naručio slike ruskog teritorija duž rute između ukrajinske granice i Moskve.
Prigožinova neuspješna pobuna vidjela je kako je pokojni šef Wagner grupe preuzeo kontrolu nad dva vojna središta u južnoj Rusiji i napredovao do okolice od Moskve kao dio “marša pravde” protiv vojnog vodstva zemlje. Zapovjednik Wagnera rekao je 24. lipnja da njegove snage nisu naišle na otpor dok su napredovale iz južne Rusije prema glavnom gradu. Šef ruske nacionalne garde Viktor Zolotov rekao je tada da je Moskva koncentrirala sve snage na obranu grada, “inače bi prošli kroz nas kao nož kroz maslac”.
Peking i Moskva održavali su diplomatske, političke i gospodarske veze tijekom ruske invazije na Ukrajinu. Nekoliko tjedana prije početka rata, ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov kineski kolega Xi Jinping slavno su najavili “prijateljstvo bez granica”. Peking tvrdi da ima neutralan stav o sukobu.
Prigožin je ubijen krajem kolovoza, točno dva mjeseca nakon njegove pobune. Uzrok pada zrakoplova nije odmah bio jasan, iako neka izvješća sugeriraju da je avion oborila ruska protuzračna obrana.
U četvrtak, na godišnjem sastanku Diskusionog kluba Valdai u Sočiju, Putin je ponudio čudno objašnjenje za Prigožinovu smrt, sugerirajući da su putnici u privatnom zrakoplovu možda bili pod utjecajem alkohola ili droga što je moglo rezultirati nesavjesnim rukovanjem avionom, piše Newsweek.
Kremlj je prethodno rekao da su nagađanja da je Prigožin ubijen po Putinovom nalogu “apsolutna laž”. Nakon Prigožinove smrti, Putin je priznao da je u potpunosti financirao Wagnerovu grupu i njezine operacije nakon što je godinama govorio da su plaćenici ilegalni prema ruskom zakonu. “Želim istaknuti i želim da svi znaju za to: održavanje cijele Wagner grupe u potpunosti je osigurala država”, rekao je Putin 27. lipnja. “Mi smo iz Ministarstva obrane, iz državnog proračuna, u potpunosti financirao ovu grupu”, dodao je.
Vijest o ugovoru iz studenog 2022. postavlja pitanja o tome je li satelitske snimke koje je Prigožin navodno koristio za pomoć svojoj pobuni nesvjesno financirao sam Putin.
Komentari