Elizabeth Holmes je 2015. godine bila najbogatija ‘self-made’ žena na svijetu s 4,5 milijardi dolara, njezina kompanija Theranos, tvrdilo se, otkrila je način za brže, jeftinije i praktičnije testiranje krvi. Iznenada, otkriveno je da je sve bila laž, da testiranje nije precizno i ona više ne vrijedi ništa. Sada je proglašena krivom za prevaru ulagača nakon višemjesečnog suđenja u Kaliforniji.
Tužitelji su poručili da je Elizabeth Holmes svjesno lagala o tehnologiji za koju je rekla da može otkriti bolesti s nekoliko kapi krvi. Proglašena je krivom po četiri točke, po četiri točke optužnice – koje se odnose na prijevaru javnosti – oslobođena je, a za tri se porota nije mogla odlučiti.
Ona je odbacila optužbe, za koje je predviđena maksimalna zatvorska kazna od 20 godina. Također, prijeti joj i novčana kazna od 250 tisuća dolara te odšteta za svaku točku prevare. Elizabeth Holmes nije privedena, još nije potvrđen datum izricanja presude, a daljnje ročište zakazano je za sljedeći tjedan, prenosi BBC.
Tvrtka Theranos, u jednom trenutku procijenjena na 9 milijardi dolara, nekoć je bila ‘miljenica’ Silicijske doline. Tvrtka je obećavala da će revolucionirati zdravstvenu industriju, ali te su se tvrdnje počele rasplitati 2015. nakon što je istraga Wall Street Journala objavila da njezina osnovna tehnologija za testiranje krvi ne funkcionira.
Tužiteljstvo je tijekom četiri mjeseca suđenja pokušalo dokazati da je Elizabeth Holmes znala da je proizvod koji je prodavala ulagačima prevara, no da je bila potpuno usmjerena na uspjeh tvrtke. Nekoliko voditelja laboratorija na suđenju je svjedočilo da su osnivačici tvrtke rekli za nedostatke u tehnologiji, ali im je rečeno da ‘umanje svoju zabrinutost’. Istovremeno, Elizabeth Holmes je svojim ulagačima govorila da tehnologija funkcionira.
“Elizabeth Holmes odabrala je prijevaru umjesto poslovnog neuspjeha. Odabrala je biti nepoštena prema ulagačima i pacijentima. Taj izbor nije bio samo bešćutan, već i zločinački”, poručio je tužitelj Jeff Schenk u završnoj riječi.
U svom je svjedočenju Elizabeth Holmes je priznala pogreške u Theranosovoj tehnologiji, ali je ustvrdila da nikad nije svjesno prevarila pacijente i ulagače. Obrana je također okrivila Ramesha “Sunnyja” Balwanija, bivšeg poslovnog partnera i dugogodišnjeg dečka Elizabeth Holmes.
Ona je na suđenju optužila Balwanija, inače 19 godina starijeg od Holmes, za emocionalno i seksualno zlostavljanje. Te je optužbe on porekao.
Elizabeth Holmes je odustala od Sveučilišta Stanford i 2003., u dobi od 19 godina, osnovala Theranos s misijom revolucioniranja testiranja krvi. Nadahnut njezinim strahom od igala, Theranos je obećao pacijentima mogućnost testiranja na stanja poput raka i dijabetesa sa samo nekoliko kapi krvi, pisao je CNN.
Uspjela je prikupiti više od 900 milijuna dolara od milijardera kao što su medijski magnat Rupert Murdoch i tehnološki mogul Larry Ellison. Tvrtka je službeno prestala s radom 2018., nakon skandala.
Komentari