PRESUDNO GLASANJE: Kako su prije četiri godine dva kurira spojila Plenkovića i Sauchu za spas Vlade

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Patrik Macek/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 993, 09. svibanj 2017.

Hrvatski premijer i šef HDZa putem kurira kontaktirao je s Tomislavom Sauchom prije no što je on svojim glasom presudio u izglasavanju povjerenja ministru financija Zdravku Mariću

Dva kurira hrvatskog premijera Andreja Plenkovića komunicirala su preko posrednika s Tomislavom Sauchom prije no što je on svojim glasom presudio u odluci o izglasavanju povjerenja ministru financija Zdravku Mariću. Informacije o tome do Nacionala najprije su došle iz dvaju izvora bliskih HDZ-u, a potom su detalje o angažmanu dvojice Plenkovićevih kurira, bez otkrivanja njihovih identiteta, za Nacional potvrdili i izvori bliski Sauchi.

Dakle, uoči njegova presudnog glasa za nastavak Marićeve političke karijere, koji je znatno usmjerio i nastavak zbivanja na hrvatskoj političkoj sceni, postojala je intenzivna komunikacija između Sauche i HDZ-a, što otvara pitanja o tome kakva je bila priroda tih kontakata. Tim više što je Plenković prije nekoliko dana prozvao Nikolu Grmoju i Arsena Bauka da su svojim izjavama radili neviđeni pritisak na saborske zastupnike koji su glasali protiv opoziva Zdravka Marića, misleći tu prvenstveno na Tomislava Sauchu. No postavlja se pitanje je li taj pritisak na Sauchu vršio i on sam, odnosno zbog čega je, i to putem posrednika, imao potrebu komunicirati sa Sauchom.

Nacional je uspio rekonstruirati u najmanju ruku dio onoga što su dvije strane diskutirale u trenucima koji su, po nekima, mijenjali tijek dijela hrvatske suvremene političke povijesti.

Postojanje tih kontakata otvara pitanje koliko su oni bili nijansirani i jesu li ti kontakti imali bilo kakav utjecaj na konačnu odluku Tomislava Sauche o tome hoće li podržati opoziv ministra financija u Plenkovićevoj vladi. Izvori bliski Tomislavu Sauchi tvrde da u tim kontaktima nije bilo ni riječi o bilo kakvim ustupcima koji bi se mogli smatrati političkom trgovinom, već se premijer želio informirati o tome kakvi su Sauchini stavovi i vrši li netko drugi na njega politički pritisak oko ishoda njegove odluke.

Da je stvar bila itekako delikatna, svjedoči sama činjenica da se komunikacija odvijala preko posrednika. Prvi Plenkovićev kurir član je HDZ-a koji je o detaljima te operacije gotovo u realnom vremenu informirao zamjenika predsjednika HDZ-a Milijana Brkića. Brkić je, kako tvrde upućeni izvori iz vrha HDZ-a, bio među najaktivnijima tijekom pregovora s nekim drugim saborskim zastupnicima koji su bili neodlučni ili su naglo i naoko neočekivano mijenjali mišljenje prilikom glasovanja o povjerenju Zdravku Mariću, ali tako da to ide u prilog Mariću i HDZ-u.

Izvor upućen u ta dramatična zbivanja izjavio je Nacionalu da je taj prvi posrednik osoba koja uživa Plenkovićevo veliko povjerenje te ima značajnu operativnu ulogu u pripremi HDZ-a za lokalne izbore. Ta je osoba stupila u kontakt s osobom bliskom Tomislavu Sauchi nedugo nakon što je Plenković smijenio trojicu Mostovih ministara.

 

Prvi kurir osoba je koja uživa Plenkovićevo veliko povjerenje te ima značajnu operativnu ulogu u pripremi HDZ-a za lokalne izbore. Kontakt s osobom bliskom Sauchi dogodio se nedugo nakon smjene Mostovih ministar

 

Preko tog kurira vrh HDZ-a je iz prve ruke nekoliko dana pratio što se sa Sauchom događa na osobnoj i na političkoj razini, kao i kako Saucha razmišlja o političkoj sudbini Zdravka Marića.

Drugi kurir Andreja Plenkovića koji je bio u kontaktu s osobom bliskom Tomislavu Sauchi, nije član HDZ-a, a komunikacija se odvijala dan prije glasanja o Mariću.

“Točno je da je bilo kontakata. Radi se o ljudima koji su bliski HDZ-u, a samoinicijativno su se ponudili pomoći”, ispričao je Nacionalu izvor blizak Plenkoviću.

Nacional je u nedjelju navečer otkrio da je upravo putem tog istog posrednika premijer Plenković početkom ožujka bio upozoren na to da je Tomislav Saucha privatnom istragom uspio doći do nekih informacija koje su označile početak obrata u aferi Dnevnice. Bila je riječ o sumnjama da su se sporne dnevnice u Vladi isplaćivale i nakon odlaska Vlade Zorana Milanovića i njegova šefa kabineta. Zato su se osobe iz neposredne Plenkovićeve blizine počele raspitivati jesu li i neki savjetnici premijera Tihomira Oreškovića, dakle u periodu nakon premijerskog mandata Zorana Milanovića, putovali u inozemstvo. Nacional je prvi otkrio da su i u mandatu Tihomira Oreškovića postojali lažni putni nalozi za koje su se isplaćivale dnevnice. Tih dana počela je interna istraga u Vladi oko toga što se događa te jesu li se nezakonitosti oko isplata dnevnica nastavile i nakon mandata Zorana Milanovića. Tome da je u Vladi bilo neuobičajenih aktivnosti, svjedočila je i činjenica da je u subotu navečer, 4. ožujka oko 20 sati, bilo upaljeno svjetlo u Uredu za opće poslove Sabora i Vlade, što je i Nacional također neposredno opazio i fotografirao.

Nacional je tada otkrio da Oreškovićev savjetnik Davor Huić nije putovao u inozemstvo na nekoliko službenih putovanja, iako se njegovo ime nalazilo na popisu putnih naloga. Vlada je to počela istraživati možda istodobno kada i Nacional, također zbog neslužbenih dojava da su se nepravilnosti u isplatama dnevnica nastavile i nakon Milanovićeva mandata. Tek u ponedjeljak nakon tog burnog vikenda s početka ožujka, Plenković je održao zajedničku press konferenciju s glavnim državnim odvjetnikom Dinkom Cvitanom i najavio obrat u toj aferi. Moguće da je i zbog toga preko posrednika nastavljena komunikacija s Tomislavom Sauchom koji je de facto pomogao da se proširi istraga u aferi Dnevnice te da se spriječi da osobe koje su vrlo vjerojatno sudjelovale u spornim radnjama, i dalje nalaze u neposrednoj blizini hrvatskog premijera te imaju uvid u najpovjerljvije dokumente koji premijeru dolaze na stol.

Komunikacija između premijerova posrednika i osobe bliske Tomislavu Sauchi, koja mu je potom te informacije prenosila, nastavila se uslijed pritisaka koji su na Sauchu rasli zbog izglasavanja nepovjerenja ministru Mariću. Saucha je preko tog posrednika zapravo informirao premijera o porastu pritiska njegovih kolega iz SDP-a. Neovisno o toj komunikaciji, Nacionalov izvor tvrdi da premijer Andrej Plenković do zadnjeg trena uoči glasanja nije bio siguran kako će Saucha glasati, odnosno što namjerava učiniti. No u to nisu bili sigurne ni Sauchine kolege iz SDP-a koji su, barem prema Sauchinim tvrdnjama, dobili od njega izravnu informaciju o tome kako će on glasati. Nakon toga i blizak suradnik premijera Plenkovića dobio je dodatnu potvrdu da će Saucha glasati protiv opoziva Zdravka Marića. Bilo je to u jutarnjim satima na dan glasanja.

“Tad su to znali i Gordan Maras i oni koji su pokušali lomiti Sauchu u Saboru i moguće je da je Plenković tu informaciju dobio po toj liniji”, smatra Nacionalov izvor. Nakon što je ta informacija dospjela do njih, Plenkovićevim suradnicima bilo je iznimno stalo do toga da se vijest o Sauchinoj odluci ne proširi medijskim prostorom uoči glasanja. Bili su itekako svjesni toga koliko je ta situacija krhka i da bi objava te informacije mogla Sauchi stvoriti možda i presudan pritisak da se u posljednji trenutak ipak predomisli, iako je Saucha jasno dao do znanja da se neće predomisliti i da ga ne pokušavaju slomiti.

U toj osjetljivoj neformalnoj komunikaciji procjenjivalo se i hoće li uopće Sauchin glas biti presudan. U različitim, sve odreda neizvjesnim scenarijima prve epizode političkog trilera koja je zasad okončana političkim opstankom Zdravka Marića, pokušalo se predvidjeti je li Sauchin glas u toj fazi HDZ-u uopće neophodan. Pokazalo se da je presudan. Da se situacija počela razvijati u pravcu koji bi Mariću nudio veću izvjesnost opstanka na ministarskoj funkciji, Saucha se možda toga dana i ne bi pojavio u Saboru. O tome su i Plenkovićevi kuriri, ali i SDP-ovi kuriri, komunicirali u smjeru Sauche jer su doznali da Saucha teško podnosi situaciju u kojoj se već tjednima nalazi, a koja je novu kulminaciju doživjela zbog neočekivanog raspleta političke suradnje HDZ-a i Mosta.

Saucha je detaljno javno elaborirao svoje razloge za davanje potpore Zdravku Mariću. Svakako je među razlozima koji su presudili donošenju takve njegove odluke bio i jedan duboko intiman. Saucha je u danima neposredno prije donošenja svoje konačne odluke počeo u drami Zdravka Marića prepoznavati i obrise osobne drame. Činilo mu se da se Marić našao na vjetrometini žestokih napada bez prilike da iznese vlastitu obranu i tu se s njime počeo identificirati. I Marićeva argumentacija koju je iznosio tijekom saborske rasprave činila mu se utemeljenom, što je i sam izjavio.

Drugi detalj koji je imao značajnu ulogu u tome da Saucha prelomi u sebi davanje podrške Zdravku Mariću, također je posredno povezan s njegovom osobnom traumom. I do Sauche su iz više izvora dospjele tvrdnje da se pripremaju privođenja većeg broja osoba povezanih s Agrokorom u kontekstu obrade kojom se pokušava rekonstruirati kako je taj koncern zaljuljao temelje kompletnog gospodarstva s teško sagledivim posljedicama. Sauchi se čini razumnom Plenkovićeva argumentacija kojom tvrdi da neće dopustiti nikakve zloporabe represivnog aparata u predizborne svrhe. To je izjava koju je premijer više puta ponovio u kontekstu Mostovih nastojanja da se utvrdi odgovornost za aferu Agrokor. Saucha je uvjeren, kao i dobar dio javnosti, da je Uskok upravo u njegovu slučaju zloporabio represivni aparat. Uvjeren je da je njegovo ekspresno privođenje bilo bespotrebno i ishitreno te da je kompletni tijek istrage u tom slučaju devijantan i kontaminiran propustima u radu Uskoka. Zaključno, sebe smatra taocem devijantnog ponašanja dijela represivnog aparata i ne želi da se itko drugi nađe u takvoj situaciji.

 

Elementi osobnih drama Marića i Sauche počeli su se prožimati i prometati u ključne osobne argumente kojima si je Saucha pred samim sobom pokušao opravdati duboko nesuglasje vlastit

 

Tako su se elementi osobnih drama Marića i Sauche počeli prožimati i prometati u ključne osobne argumente kojima si je Saucha pred samim sobom pokušao opravdati duboko nesuglasje svojih osobnih stavova s političkim ciljevima SDP-a, stranke uz koju je odrastao i uz koju se politički i profesionalno uzdizao u ključnim formativnim godinama svoje karijere. Međutim, to nije bio jedini razlog.

“Saucha je procijenio da bi u ovom trenutku izlazak na izbore značio krah SDP-a”, tvrdi njemu blizak izvor.

Sauchi je donošenje te odluke donekle olakšalo i ponašanje nekih njegovih kolega tijekom afere Dnevnice. On smatra da su neki njegovi kolege u njega bezrazložno sumnjali, a posebno su ga razočarali Peđa Grbin i Zoran Milanović. S druge strane, njegovi donedavni stranački kolege iz SDP-a osjećali su se izdanima. Stoga su već i prije Sauchine odluke počeli prema njemu slati neprimjerene poruke, ali ga i javno kritizirati.

S razmjerima te njegove osobne drame bio je upoznat i premijer Plenković.

Prilično ekstenzivno pisalo se i o nekim puno racionalnijim mogućim razlozima za Sauchinu podršku Mariću. Prije svega o činjenici da Saucha podrškom Mariću, čuvajući opstanak Plenkovićeve vlade, možda zapravo čuva i svoj saborski mandat. U njemu bliskim krugovima tvrde da su takva obrazloženja apsurdna, budući da on, u najgorem slučaju, uvijek može imati posao u supruginu odvjetničkom uredu te ističu da je njegov osnovni motiv bio stabilnost države. Kao jedan od ključnih dodatnih razloga koji iz Sauchi bliskih krugova navode kao presudni, spominje se njegov strah od povratka Karamarkovih ekstremista na scenu. U tom smislu može se reći da su njemu osobno bliska razmišljanja premijera Andreja Plenkovića koji se upravo suočava s pobunom desnog krila stranke na čelu sa Zlatkom Hasanbegovićem. S druge strane, smatrao je da SDP ishitrenom inicijativom protiv Zdravka Marića također srlja u propast.

“Kada se na Klubu razgovaralo o pokretanju njegova opoziva, rekao sam da smatram kako je to pogrešan potez i otvoreno sam Beri kazao da ga u to guraju ljudi koji mu ne žele dobro, koji žele da izgubi na izborima pa da ga se riješe”, rekao je Saucha, naglasivši kako su svi čuli da on ima problem s opozivom Marića. “To na što su Bernardića nagovorili je katastrofa za njega i stranku. Otvoreno sam mu rekao da znam kako se iz toga ne može iskobeljati. Znam da nemamo novca za kampanju i da je to sve zajedno besmisleno. Rekao sam mu da ga pojedinci u stranci guraju u izbore koje će izgubiti koliko je dugačak i širok, i onda leti njegova glava. U srijedu smo o tome razgovarali”, izjavio je Saucha za Jutarnji list.

U međuvremenu su se pritisci na Sauchu povećali, kao i broj poruka podrške. Sve su te poruke i pritisci ponajviše uvjetovani političkim opredjeljenjima pošiljatelja. Tomislav Saucha dobio je stotine prijetećih poruka sadržaja “Ubit ću te, zaklat ću te, pazi kad hodaš po cesti…” i s tim pritiscima se loše nosi. Slabo jede, loše spava, često mijenja raspoloženja te odlazi na infuzije. Više njegovih stranačkih kolega, unatoč svemu, nisu propustili primijetiti da mu se stanje akutno popravljalo u trenucima kada je dvaput davao podršku HDZ-u u Saboru. Drugim riječima, dvoje o motivima njegova ponašanja. Lomi se i Saucha, očito glasovanje po vlastitoj savjesti ima svoju težinu. Zbog krhkosti njegova osobnog stanja ne čudi što je do Nacionala možda i ciljano dospio dio sadržaja komunikacije između Sauche i Plenkovićevih kurira.

Tvrdi se da tijekom komunikacije između dviju strana, osim nekih “moralnih”, nije bilo drugih uvjetovanja, pritisaka ni trgovine. Što bi ta “moralna” uvjetovanja mogla podrazumijevati, moglo bi se početi otkrivati tek nakon lokalnih izbora, kada će, po svemu sudeći, uslijediti druga runda političkih obračuna i neočekivanih metamorfoza koje je prošloga tjedna na političko tržište počeo uvoditi Tomislav Saucha.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.