Presuda Upravnog suda prokazala Ćorićevu nezakonitu provedbu natječaja za Upravno vijeće HERA-e

Autor:

Patrik Macek/PIXSELL, Nacional

Nacional donosi detalje presude koju je 28. lipnja donio Upravni sud, a kojom je poništeno rješenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja koje je 5. svibnja prošle godine potpisao tadašnji ministar Tomislav Ćorić. Ta presuda budi sumnju u kršenje zakona u postupcima imenovanja članova uprava, nadzornih odbora i ostalih tijela u državnim tvrtkama

Presuda Upravnog suda u Zagrebu od 28. lipnja ove godine, kojom je poništeno rješenje koje je 5. svibnja prošle godine donijelo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja koje je potpisao tadašnji ministar Tomislav Ćorić, ozbiljno propituje njegovu profesionalnu reputaciju ne samo kao bivšeg ministra gospodarstva, već i opravdanost njegova izbora na sadašnju funkciju viceguvernera Hrvatske narodne banke, jer ukazuje na njegovu spremnost da svjesno i hladnokrvno potpiše odluke i dokumente koji su protivni zakonima, dovodeći time u pitanje i legalnost njegovih budućih poteza na novoj funkciji. Uz to, presuda bi mogla ozbiljno poljuljati i kredibilitet Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i posljedično ukazati na brojne nepravilnosti, pa i potencijalno kršenje zakona u postupcima imenovanja članova uprava, nadzornih odbora i ostalih tijela u državnim tvrtkama i agencijama. Spomenuta je presuda dala za pravo tužitelju Daliboru Mikuliću koji je tužio Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja zbog višemjesečnog zavlačenja i odbijanja dostave informacije o rezultatima natječaja za izbor člana Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), ali i za predočenje neistinitih informacija i uskraćivanje prava na pristup sadržajima koji bi njemu kao kandidatu omogućili kvalitetniju pripremu za razgovor koji je sa svakim od osam prijavljenih kandidata obavljen u postupku izbora. Spomenuta je presuda svojevrsni pravni nastavak priče o brojnim nepravilnostima i kršenjima zakona u postupku odabira člana Upravnog vijeća HERA-e o kojima je u svibnju prošle godine Nacional vrlo opširno pisao.

“Ova sudska presuda pokazuje da cijeli proces odabira novog člana Upravnog vijeća HERA-e nije proveden u skladu sa zakonom i da Alenka Kinderman Lončarević, koja je u tom natječaju izabrana za novu članicu Upravnog vijeća, više od godinu dana protuzakonito obavlja tu funkciju. To drugim riječima znači i da je Povjerenstvo, odnosno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja koje oni predstavljaju, u zabludu dovelo i Vladu, koja je donijela odluku o njezinu imenovanju, ali i Sabor koji je to potvrdio. Ne želim vjerovati da je premijer Plenković bio svjestan na koji je način Alenka Kinderman Lončarević izabrana za novu članicu Upravnog vijeća HERA-e. Jer ako jest, a ipak ju je Vlada imenovala i pritom i prekršila zakon u postupku predlaganja Saboru, onda doista imamo ozbiljan problem, pogotovo zbog činjenice da je premijer po struci pravnik”, konstatirao je Mikulić i dodao kako je poseban problem i činjenica da je odluka o razrješenju prijašnje članice Upravnog vijeća Sonje Tomašić Škevin potpisana retrogradno, nakon više od šest mjeseci od isteka njezina mandata, što je protivno zakonu. Pritom podsjeća i da je državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Ivo Milatić još 2018. u Saboru obrazlagao razloge i potrebe donošenja Izmjena i dopuna Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti i to baš u dijelu u kojem su te izmjene i dopune trebale osigurati neovisnost i transparentnost rada HERA-e, što je bio i zahtjev Europske komisije.

Bivši ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić potpisao je spornu odluku koju je srušio Upravni sud, a sada se očekuje da po toj odluci reagira njegov nasljednik Davor Filipović. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Mikulić je magistar rudarstva sa završenim Rudarsko-geološko-naftnim fakultetom u Zagrebu, a dodatno se školovao i na specijalističkim institutima u Švicarskoj i Norveškoj. U dugogodišnjem profesionalnom stažu radio je u Institutu za građevinarstvo Hrvatske (IGH), zagrebačkom Viaduktu i u tvrtki Geofizika iz Zagreba, a od 2011. do 2019. radio je u američkoj tvrtki INOVA Geophysical iz Houstona kao direktor za razvoj poslovanja za područje Europe i Sjeverne Afrike. Godine 2020. vratio se u Hrvatsku i prijavio na javni poziv za izbor člana Uprave HERA-e, za što, kako tvrdi, ima sve potrebne kvalifikacije. On je za Nacional objasnio da je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja još krajem 2020. raspisalo javni poziv za predlaganje kandidata za novog člana Upravnog vijeća HERA-e, nakon što je 15. studenoga 2020. prijašnjoj članici Sonji Tomašić Škevin istekao mandat. Na taj se poziv javio i on s još sedam kandidata. Krajem 2020., točnije 22. prosinca, stručno Povjerenstvo za odabir kandidata, koje je formirao tadašnji ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, koje su sačinjavali državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ivo Milatić te članovi Marin Vuković i načelnik Samostalnog sektora za pravne poslove u Ministarstvu Igor Vuković, proveli su razgovor sa svakim od prijavljenih kandidata.

“U pozivu na razgovor nije bilo naznačeno o čemu će se razgovarati, no na razgovoru su mi postavljana pitanja pravne tematike. Zanimljivo je da se razgovor nije snimao niti su članovi Povjerenstva vodili bilješke o odgovorima koje sam davao, pa me tim više začudilo kada sam naknadno, nakon višemjesečnog otezanja Ministarstva, dobio izvješće o obavljenom razgovoru u kojem je uz svako postavljeno pitanje stajao i moj navodi odgovor od jedne rečenice, iako sam ja davao opširnije odgovore i svaki temeljito elaborirao. Iz toga sam zaključio da su članovi Povjerenstva, koji naš razgovor nisu ni snimali ni bilježili, odgovore pisali po vlastitom nahođenju”, ispričao je Mikulić koji tvrdi da bi se u postupku biranja kandidata za ovakvu odgovornu poziciju razgovori s kandidatima trebali obavljati pred saborskim Odborom za gospodarstvo.

‘Ova sudska presuda pokazuje da Alenka Kinderman Lončarević, koja je u natječaju izabrana za novu članicu Upravnog vijeća, više od godinu dana protuzakonito obavlja tu funkciju’, kaže Dalibor Mikulić

On je, kao jedan od kandidata, 12. ožujka 2021. od Ministarstva gospodarstva zatražio da mu dostave zaključke Povjerenstva o odabiru najpovoljnijeg kandidata i listu kandidata prema bodovanju. Odgovor je dobio tek 29. ožujka, a u njemu je stajalo da “mole za strpljenje jer je postupak još u tijeku”, iako je Mikulić znao da je izvješće sačinjeno još 20. siječnja, dakle prije više od dva mjeseca od dana kada je primio odgovor te da je kao najbolji kandidat izabrana upravo Alenka Kinderman Lončarević, za koju je, kako je Nacional već pisao, lobirao predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić. Alenka Kinderman Lončarević je supruga visokopozicioniranog djelatnika HEP-a Damira Lončarevića koji je u to vrijeme sjedio u nadzornim odborima triju HEP-ovih tvrtki-kćeri i danas je član Nadzornog odbora tvrtke HEP Plin. Mikulić nije odustajao pa je zahtjev za dostavom informacije o rezultatima provedenog odabira poslao još jednom, 31. ožujka. Kako mu u propisanom roku nisu dostavljene tražene informacije, Mikulić je službenici za informiranje Ministarstva gospodarstva 23. travnja podnio žalbu zbog šutnje Uprave, ali i zbog “netočnosti sadržaja izvješća u dijelu njegovih navoda, a time i točnosti bodovanja kandidata te izostanak navoda o Mikulićevu statusu branitelja”.

Tražene su mu informacije dostavljene tek 26. travnja, četiri dana nakon što je Vlada na sjednici održanoj 22. travnja iste godine imenovala Alenku Kinderman Lončarević za članicu Upravnog vijeća HERA-e i nakon što je informacija o tome objavljena na službenim Vladinim stranicama. No Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je 5. svibnja 2021. donijelo rješenje koje je potpisao ministar Tomislav Ćorić, kojim je odbacilo Mikulićevu žalbu kao neosnovanu i nedopuštenu, uz objašnjenje da mu se tražena informacija nije mogla dostaviti jer je “postupak bio u tijeku”, odnosno postupak imenovanja nove članice, prema tumačenju Ministarstva, nije dovršen sve dok kandidatkinju ne imenuje Vlada i ne potvrdi Sabor. A budući da je kandidatu, kako se tumači u rješenju, tražena dokumentacija dostavljena 26. travnja, tu su žalbu ocijenili kao neosnovanu i odbili je.

Presuda Upravnog suda u Zagrebu od 28. lipnja ove godine, kojom je poništeno rješenje koje je 5. svibnja prošle godine donijelo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. FOTO: Nacional

Mikulić je potom podnio tužbu Upravnom sudu koji je u presudi od 28. lipnja ove godine sve tvrdnje Ministarstva gospodarstva iz rješenja odbacio, temeljito ih elaboriravši u dvadesetak točaka obrazloženja. U presudi o poništavanju rješenja Ministarstva, koju je Nacional dobio na uvid, navodi se između ostaloga da je tvrdnja Ministarstva da nije moglo dostaviti informaciju o postupku odabira kandidata jer je “postupak bio u tijeku” posve neosnovana. Sud ovako tumači neosnovanost te tvrdnje: “Po ocijeni ovog Suda, pogrešno je tuženik (Ministarstvo, op. N.) ocijenio da se u konkretnom slučaju radi o prigovoru na postupanje javnopravnog tijela iz članka 156. Zakona o općem upravnom postupku, prema kojem osoba koja smatra da joj je drugim postupanjem javnopravnog tijela iz područja upravnog prava, u kojem se ne donosi rješenje, povrijeđeno pravo, obveza ili pravni interes, može izjaviti prigovor sve dok takvo postupanje traje ili traje njegova posljedica, umjesto da je iz sadržaja podneska nazvanog ‘prigovor’ zaključilo da se radi o situaciji iz članka 24. Zakona o pravu na pristup informacijama te odlučilo o zahtjevu za dopunu odnosno ispravak informacije, na što je stranka svojim podneskom ukazivala.” Uz to, Sud tvrdi i da je rješenje koje je donijelo Ministarstvo gospodarstva, odnosno ministar Ćorić kao potpisnik, neprihvatljivo jer je Ministarstvo gospodarstva, sukladno odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama, nenadležno za donošenje ovakvih odluka.

Odluku je, kako se navodi, trebao donijeti povjerenik za informiranje, a ne ministar. Tumačenje iz presude pod brojem 24 vrhunac je apsurda koji ukazuje na besmisao postupanja Ministarstva. Naime, u obrazloženju br. 24 se navodi: “Konačno, kontradiktorno je pozivanje tuženika na odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama, da se traženo ne smatra informacijom pa se zato ne donosi rješenje nego se obavještava stranka, a zatim da je tražena informacija bila u izradi, o čemu je tužitelj obaviješten, te da mu je ipak tražena dokumentacija dostavljena, iako se, kako tuženik navodi, nije radilo o informaciji, već o uvidu u spis predmeta.” Sud stoga iz ova dva kontradiktorna navoda iz rješenja koje je potpisao ministar Ćorić, ali i ostalih navoda koji su u njemu izneseni, izrijekom navodi da “slijedom svega navedenoga osporavano rješenje tuženika (Ministarstva gospodarstva, op. N.) ne može ocijeniti zakonitim te je odbacilo spomenuto rješenje.’’

Presuda je dala za pravo daliboru Mikuliću, koji je tužio Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja zbog višemjesečnog zavlačenja i odbijanja dostave informacija o rezultatima natječaja. FOTO: Nacional

Nezakonito postupanje Ministarstva u ovom slučaju nije jedini suspektni postupak te institucije vezan uz izbor novog člana Upravnog vijeća HERA-e. Nacional je još u svibnju prošle godine upozorio na brojna kršenja zakona i pravno upitne postupke i Vlade i Ministarstva. Naime, prijašnjoj članici Upravnog vijeća HERA-e Sonji Tomašić Škevin mandat je istekao 15. studenoga 2020. i prema odredbama Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti hrvatska je vlada bila dužna najmanje 30 dana prije isteka njezina mandata, najkasnije 15. listopada 2020., Saboru uputiti službeni prijedlog da se ona razriješi dužnosti člana Upravnog vijeća te istovremeno dostaviti obrazloženu listu kandidata za novog člana Upravnog vijeća. Listu kandidata sa životopisima i obrazloženjem Vlada dobiva od nadležnog ministarstva, u ovom slučaju Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, koje je prema istom Zakonu bilo dužno prikupiti kandidature i pristigle prijave proslijediti Vladi. No prema informaciji koja je Nacionalu stigla iz neslužbenog izvora, a potom je potvrđena i iz HERA-e, Vlada je prijedlog odluke o razrješenju bivše članice Upravnog vijeća i imenovanju novog člana u saborsku proceduru uputila tek 22. travnja ove godine, više od šest mjeseci nakon zakonskog roka, a pritom je retrogradno potpisala i razrješenje Sonje Tomašić Škevin, i to retrogradno, nakon punih šest mjeseci od isteka njezina mandata.

Naime, Vlada je na sjednici održanoj 22. travnja prošle godine odlučila da se prijedlog odluke o razrješenju članice Upravnog vijeća Sonje Tomašić Škevin antidatira, odnosno provede retrogradno, s datumom 15. studenoga 2020., a ne s danom donošenja odluke, o čemu je Nacional tada pisao upozorivši da se takva odluka kosi sa zakonom. Državni tajnik Ivo Milatić, koji je ujedno i predsjedao Povjerenstvom za odabir kandidata za člana Upravnog vijeća HERA-e, na zanimljiv je način to polugodišnje kašnjenje objasnio članovima Saborskog odbora za gospodarstvo koji je 26. svibnja prošle godine, više od mjesec dana nakon Vladine odluke, razmatrao prijedlog Alenke Kinderman Lončarević za članicu Upravnog vijeća. “Mi smo stjecajem okolnosti napravili taj natječaj onda kad smo mogli, stigli. Prihvaćamo kritiku da smo kao Ministarstvo malo zakasnili zbog drugih obaveza i svega, ali mislim da nismo ugrozili rad HERA-e zato što HERA (Upravno vijeće, op. N.) ima pet članova i da teoretski taj član kojemu je istekao mandat i ne glasuje HERA s četiri člana može funkcionirati. Dakle, s tri glasa svaka odluka prolazi”, objasnio je Milatić, relativizirajući tako nezakonito kašnjenje.

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ivo Milatić bio je na čelu stručnog povjerenstva za odabir kandidata u upravnom vijeću HERA-e koje je imenovao tadašnji ministar Tomislav Ćorić. FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Državni tajnik članovima Odbora nije ponudio ni suvislo objašnjenje o tome zbog čega je Vlada saborskom odboru uputila prijedlog za izbor konkretnog člana Upravnog vijeća, odnosno Alenke Kinderman Lončarević, umjesto da mu dostavi obrazloženu listu kandidata za novog člana Upravnog vijeća, kako to nalaže Zakon o regulaciji energetskih djelatnosti. To mu je pitanje na sjednici postavila članica Odbora Vesna Vučemilović. Da je time prekršila zakon potvrdila je i Vlada objavom na službenim stranicama nakon odrađene sjednice 22. travnja 2021. U objavi se navodi: “Zbog isteka mandata, s danom 15. studenoga 2020. godine, razriješena je članica Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije mr.sc. Sonja Tomašić Škevin. Utvrđen je Prijedlog odluke o imenovanju dr.sc. Alenke Kinderman Lončarević novom članicom Upravnog vijeća te Agencije, temeljem provedenog postupka po objavljenom javnom pozivu, i upućen Hrvatskom saboru na donošenje’’. Vlada je ovim priznanjem potvrdila da Saboru nije uputila obrazloženu listu kandidata, što je bila dužna učiniti, već ime Alenke Kinderman Lončarević i od Sabora traži da je potvrde.

A s obzirom na to da je nova članica Upravnog vijeća Alenka Kinderman Lončarević na tu funkciju izabrana tek 28. svibnja, kada ju je potvrdio Sabor, jasno je da je Upravno vijeće HERA-e, koje je tada vodio Tomislav Jureković, od 15. studenoga 2020., odnosno od isteka mandata bivše članice Sonje Tomašić Škevin, pa do 28. svibnja 2021. radilo u krnjem sastavu, sa samo četiri člana umjesto potrebnih pet. Time je valjanost odluka koje je Upravno vijeće donijelo u tom razdoblju vrlo upitno jer Zakon o regulaciji energetske djelatnosti – a ista odredba stoji i u članku 21. Statuta HERA-e – određuje da „Upravno vijeće odlučuje većinom glasova svih članova Upravnog vijeća“. Uz to, Alenka Kinderman Lončarević se i u ovom trenutku nalazi u direktnom sukobu interesa jer je njezin suprug Damir Lončarević član Nadzornog obora tvrtke HEP plin, što po članku 25. Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti nije dozvoljeno.

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja donijelo je 5. svibnja 2021. rješenje koje je potpisao ministar Tomislav Ćorić i u njemu odbacilo Mikulićevu žalbu kao neosnovanu i nedopuštenu

Hoće li i na koji način ova presuda Upravnog suda utjecati na odluku o imenovanju Alenke Kinderman Lončarević na mjesto članice Uprave HERA-e, odnosno postoji li, s obzirom na presudu, osnova za raspisivanje novog natječaja za izbor člana Uprave HERA-e? To smo pitanje postavili i Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja koje sada vodi novi ministar Davor Filipović. No dobili smo tek kratak odgovor u kojem se navodi da „.Ministarstvo nije zaprimilo presudu koja je predmet Nacionalovog upita”, iako je u presudi navedeno da se pismena presuda mora dostaviti i Ministarstvu kao stranci u postupku, pa je tako ostalo neodgovoreno i pitanje hoće li i na koji način presuda utjecati na imenovanje Alenke Kinderman Lončarević na mjesto članice Upravnog vijeća HERA-e, odnosno može li presuda biti temelj za poništenje njezinog imenovanja i raspisivanje novog natječaja.

Komentar na spomenutu presudu zatražili smo i od HERA-e, iz koje smo dobili odgovor da HERA ne može komentirati postupak koji nije provodila niti na bilo koji način sudjelovala u predmetnom postupku. “Sukladno navedenome, HERA nije sudjelovala ni u predmetnom upravnom postupku te iz istog razloga ne možemo komentirati niti, eventualnu, odluku Upravnog suda”, stoji u odgovoru koji potpisuje HERA-ina voditeljica odnosa s javnošću Blaženka Koštić Čurić.

Dalibor Mikulić kaže kako ne gaji iluziju da će njegova tužba i presuda Upravnog suda bilo što promijeniti niti da će ministar Filipović poništiti izbor Alenke Kinderman Lončarević i raspisati novi natječaj

Dalibor Mikulić kaže kako ne gaji iluziju da će njegova tužba i presuda Upravnog suda bilo što promijeniti niti da će ministar Filipović poništiti izbor Alenke Kinderman Lončarević i zahtijevati raspisivanje novog natječaja. “No bilo bi pošteno i moralno da svi uključeni u ovaj igrokaz podnesu ostavke jer su kao najviše pozicionirani državni dužnosnici očito prekršili zakon koji su pozvani provoditi i jasno su zloupotrijebili svoje položaje i ovlasti. Pritom mislim na državnog tajnika Ivu Milatića, načelnika Samostalnog sektora pravnih poslova u Ministarstvu gospodarstva Igora Vukovića koji je također bio član Povjerenstva za odabir kandidata te načelnicu Uprave za energetiku u tom Ministarstvu Kristinu Čelić. Svi su oni pred Saborskim odborom za gospodarstvo branili izbor Alenke Kinderman Lončarević, iako su bili svjesni da je postupak proveden nezakonito. To je potvrdila i ova presuda Upravnog suda. Čak i državni tajnik nedopustivo relativizira nezakonitost postupka tvrdeći da ‘nisu stigli ni mogli zbog drugih obaveza’. Njihova je obaveza poštovati zakon i provoditi ga. Ne ‘kad’ i ‘ako’ stignu, već uvijek i svugdje. Pa ako je bivši ministar Tomislav Ćorić ovakav dokument mogao potpisati – nezakonito rješenje Ministarstva o odbijanju žalbe koju je podnio Mikulić – moje je pitanje što je spreman učiniti kao viceguverner Hrvatske narodne banke”, kazao je Mikulić, dodajući da je ista nezakonita procedura provedena i u slučaju imenovanja novog predsjednika Upravnog Vijeća HERA-e Danijela Žambokija, pa on očekuje da se i ta procedura ponovi po uzusima i zakonu iz 2018.

Izvješće Ministarstva gospodarstva o provedenom natječaju za člana upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA). FOTO: Nacional

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.