HRT nije smio dati otkaz Heleni Krmpotić, novinarki i urednici u toj kući, te joj mora isplatiti 35.000 eura. Ona odgovornim smatra Mislava Stipića te vjeruje da joj je upravo on ‘složio otkaz’ nakon što ga je prijavila nadređenima za seksualno zlostavljanje
Hrvatska radiotelevizija nije smjela dati otkaz Heleni Krmpotić, dugogodišnjoj novinarki i urednici u toj televizijskoj kući, i mora je vratiti na isto radno mjesto urednice u Informativnom programu te joj isplatiti 35.000 eura plus zatezne kamate. Pravomoćna je to odluka Županijskog suda u Splitu od 9. veljače ove godine, nakon što se Helena Krmpotić s HRT-om na sudu borila sedam godina.
Nacionalu je iz Odjela Komunikacija HRT-a stigao odgovor da na HRT „još nije došla navedena presuda, tako da ne znamo što je Županijski sud odlučio – pa ne možemo zasad ništa ni komentirati“. Potpisala je to Nevenka Mikac, privremena rukovoditeljica Odjela Komunikacije HRT-a. Budući da je od pravomoćnosti odluke Suda u Splitu do Nacionalova upita za komentar presude prošlo mjesec i pol, postavlja se pitanje kako je moguće da sudska presuda „putuje“ toliko dugo od adrese Suda do tužene stranke u postupku, HRT-a. Jedno od pitanja koja je Nacional poslao HRT-u jest tko je odgovoran za otkaz Heleni Krmpotić, koji je neosnovan, te tko će platiti odštetu, osoba odgovorna za taj otkaz ili porezni obveznici. Razlog zbog kojeg je Nacional poslao ta pitanja jest taj što Helena Krmpotić odgovornim za svoj otkaz smatra Mislava Stipića, visokopozicioniranu osobu na HRT-u, te da joj je upravo on „složio otkaz” nakon što ga je prijavila nadređenima za seksualno uznemiravanje, o čemu je Nacional ekskluzivno pisao.
Helena Krmpotić ne može davati nikakve komentare vezane za presudu jer je zaposlenica HRT-a, ali njezina sestra Gabrijela Krmpotić Kos Nacionalu je rekla da „slučaj Helene Krmpotić“ ne ide samo do HRT-a, već vodi skroz do Nine Obuljen Koržinek, ministrice kulture i medija.
Gabrijela Krmpotić Kos za Nacional je rekla da je njezina sestra, nakon što je dobila otkaz, intenzivno tražila posao te se javljala čak i na natječaje za stručnog suradnika, što je pozicija za početnike, a ona je u to vrijeme već imala 20-godišnje radno iskustvo. No bila je na to prisiljena.
„Moja sestra javljala se zaista na brojne natječaje pa se tako od lipnja do kolovoza 2018. prijavila i na natječaj za stručnog suradnika u Odjelu za medije Ministarstva kulture i medija te za stručnog suradnika u HAVC-u dok je ravnatelj bio Daniel Rafaelić. Na natječaju za HAVC bila je jedini kandidat, ali je natječaj poništen i nitko ne zna razlog. Na natječaj za Odjel za medije Ministarstva kulture i medija javilo se četvero kandidata, a izabrana je djevojka koja je tada bila glasnogovornica Košarkaškog saveza. Tijekom tih natječaja ministrica Nina Obuljen Koržinek, koju jako dobro poznajem, zvala me i našla se sa mnom na kavi, kao i više puta dotad. Dokaz o tom našem susretu vidljiv je u Knjizi dolazaka u ministarstvu. Ministrica je direktno od mene tražila da se Helena prestane javljati na natječaje. Kao razlog navela je da joj to stvara probleme jer moja sestra postiže izvanredne rezultate na testiranjima pa imaju problem obrazložiti zašto je odbijaju kao kandidatkinju“, rekla je Gabrijela Krmpotić Kos.
‘Ministrica Koržinek i danas štiti Stipića, jer da ga ne štiti, on bi dobio otkaz. Međutim, on i dalje na HRT-u prima plaću i čeka da doživimo amneziju ili da nestane Nacionalova arhiva’, kaže Gabrijela Krmpotić Kos
Dodala je da joj je na tom razgovoru ministrica kulture i medija rekla: „Jesi li ti normalna? Dobila je otkaz u državnoj tvrtki i sad bih ja trebala takvu osobu zaposliti u Ministarstvu?“ Gabrijela Krmpotić Kos ministricu je zatim pitala: „Zar za tebe ne postoji presumpcija nevinosti?“
„Rekla sam joj isto tako da se u Heleninom slučaju radi o dugotrajnom sporu s Mislavom Stipićem te sam joj rekla što on radi i kako se prema njoj ponašao na HRT-u. Nina Obuljen Koržinek rekla mi je da ne želi slušati ni slova o njemu, da je na dnevnoj bazi s njim u kontaktu te da je Mislav Stipić najstručnija osoba na HRT-u od osnutka države i da ona sto posto vjeruje da je otkaz Heleni opravdan“, navodi Gabrijela Krmpotić Kos.
Otkrila je da je ona Stipićeva školska kolegica iz bivšeg „CUP-a“ odnosno Centra za upravu i pravosuđe, generacija 1969/70, a s njima je u generaciji bio i premijer Andrej Plenković, glavni tajnik HDZ-a Krunoslav Katičić i sutkinja koja je šest godina predmet njezine sestre u sporu s HRT-om držala u ladici. Gabrijela Krmpotić Kos otkrila je i povezanost ministrice Obuljen Koržinek i Mislava Stipića. Kako kaže, Stipić je pravnik i radio je dugo kao odvjetnik. Đuro Popijač, ministar gospodarstva u vrijeme vlade Jadranke Kosor, i njegov zamjenik Stipićeva su „ekipa iz Europskog doma“.
‘Ministrici sam ukazala na to što je Stipić radio Heleni, a ona imenuje Nadzorni odbor i Programsko vijeće HRT-a, svi oni njoj predaju raport. Upoznata je sa svime što se tamo događa’, kaže Gabrijela Krmpotić Kos
„HSLS, čiji je Stipić bio član, ne znam je li još uvijek, isto tako je imao veze s njegovim dolaskom na HRT jer je tadašnji predsjednik te stranke Darinko Kosor bio podupiratelj Vlade i u „podjeli plijena“ HSLS je dobio HRT pa su kadrovirali po stranačkoj liniji, nije tu riječi bila o stručnosti. Ja sam, dakle, ukazala na to što je Stipić radio Heleni, a ministrica je bila predsjednica Programskog vijeća HRT-a, ne zaboravimo. Ona imenuje Nadzorni odbor i Programsko vijeće, svi ti ljudi njoj predaju raport. Upoznata je ona sa svime što se tamo događa. Dakle, Mislav Stipić je moju sestru Helenu sustavno proganjao i maltretirao, ponižavao, davali su joj se zadaci ispod njezine razine znanja i iskustva te noćni zadaci, a tada je imala malo dijete, nije imala auto. Pitala bih ministricu: tko će platiti ovu odštetu od, moglo bi se skupiti, 50.000 eura? Hoće li to platiti od novca državnih obveznika i pretplatnika ili će to platiti Mislav Stipić? Ministrica Nina Obuljen Koržinek i danas štiti Stipića, jer da ga ne štiti, on bi dobio otkaz. Međutim, on i dalje sjedi na HRT-u, prima svoju plaću i čeka da doživimo amneziju ili da, možda, nestane Nacionalova arhiva“, ogorčena je Gabrijela Krmpotić Kos.
Nakon tog razgovora s ministricom rekla je sestri Heleni da nema smisla javljati se na natječaje, trošiti novac na poštarine i fotokopiranja, gubiti vrijeme na testiranja:
„Nije imalo smisla nastaviti s time jer je Nina Obuljen Koržinek rekla da dok je ona ministrica, Helena neće biti zaposlena u državnoj upravi. Bila sam time zgrožena. Nevjerojatno mi je to da se ministrica uopće ima vremena baviti natječajima, a ne kulturnom strategijom, primjerice, svojim resorom. To samo govori da su svi ti natječaji farsa.“
Helena Krmpotić na HRT-u radi cijelo vrijeme do okončanja spora, ali nije vraćena na radno mjesto urednice IMS-a. Gabrijela Krmpotić Kos sigurna je da je niti neće vratiti:
„Gotovo sigurno će Helena nastaviti raditi u ‘Znanstvenim krugovima’, gdje i sada radi, jer je takva konstelacija vlasti, a ministrica Nina Obuljen Koržinek previše je tašta da bi prihvatila da nije u pravu. No vjerujemo u pravni sustav, ovom se presudom pokazalo da ima i poštenih sudaca. Ako se Helena ne vrati na svoje radno mjesto, slijedi nova tužba prema HRT-u. Neizmjerno mi je drago što je moja sestra dočekala presudu u svoju korist, ali je uništena kao ljudsko biće, psihički, financijski. Da ne kažem da je spor trajao šest ili sedam godina, a postojao je jedan svjedok. To se moglo riješiti za tri mjeseca da se htjelo. Ali jedini svjedok, dakle, osoba koju su na HRT-u naveli kao razlog otkaza, nije rekla ni jedno slovo protiv Helene, odnosno, nije se ni pojavila pred sutkinjom. To je samo dokaz da ta osoba ne postoji i da je sve od početka namješteno. Emocije su uznemirene jer znamo da posao nije završen, bitka koju je moja sestra dobila zapravo je Pirova pobjeda jer je pitanje hoće li se HRT držati odluke.“
Komentari