Državni inspektorat RH obavijestio je o opozivu još jedne serije himalajske soli u mlincu, proizvođača Kotanyi, zbog utvrđenih čestica plastike nastalih prilikom mljevenja soli, priopćila je u ponedjeljak Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.
S tržišta se povlači proizvod Kotanyi Himalajska sol od 88 grama, mlinac, s rokom trajanja do 10. veljače 2030.
Proizvod nije u skladu s Uredbom 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane, navodi Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.
Današnja obavijest uslijedila je nakon što je Državni inspektorat jučer izvijestio o povlačenju triju serija Kotanyi morske-jodirane soli u mlincu.
NE MELJITE PLASTIKU Iz trgovina se masovno povlače mlinci za krupnu sol
Mikroplastika svuda
Nadležna tijela prešućuju i zanemaruju da je velik dio krupne soli najvjerojatnije pakiran u identične jednokratne plastične mlince istog proizvođača s kojima očito postoji sustavni problem – čime se inspekcija uopće nije bavila – kao i da su jednokratni mlinci s plastičnim mehanizmima općenito neprikladni za krupnu morsku sol, koja je jako tvrda, pa su pucanja i lomljenja mehanizama česta.
Općenito, kad se malo kronološki pogleda što se s tim mlincima za sol događalo posljednjih tjedana i mejseci, jasno je kako nam sustav zaštite malo šteka i kako se problemu ovih mlinaca baš i nije ambiciozno pristupilo.
Javno je dostupan ogroman broj znanstvenih studija koje dokazuju da krupna morska sol nije prikladna za plastične, jednokratne mlince. Ne samo da dolazi do mogućnosti pucanja samog mehanizma, zbog čega plastika može završiti u hrani, nego je dokazano da korištenje plastičnih mlinaca rezultira i pojavom mikroplastike u hrani.
Komentari