Prirodne katastrofe prouzročile su u 2024. godini u zemljama širom svijeta štetu od 320 milijardi dolara, procijenio je njemački reosiguravatelj Munich Re.
Iznos je znatno veći od prosjeka u proteklih deset godina, utvrdili su u Munich Reu, dodajući da se 2024. svrstala među godine s najvećom štetom od prirodnih katastrofa od 1980. godine, čak i kada se isključi inflacija.
“Svijet nikada nije bilježio tako visoke temperature, a one donose jače oluje, ekstremne vremenske prilike i poplave”, rekao je glavni klimatolog Munich Re-a Tobias Grimm.
“Ne može se svaka oluja pripisati klimatskim promjenama, ali sve je jasnije da klimatske promjene igraju značajnu ulogu”, rekao je Grimm.
Manji osigurani iznos
Osigurani iznos štete u 2024. iznosi pak samo oko 140 milijardi dolara, naveli su u izvještaju objavljenom u četvrtak. U proteklih trideset godina iznosio je u prosjeku 181 milijardu dolara godišnje, kada se isključi inflacija, dodaju.
U proteklih deset godina prosjek je bio znatno viši i iznosio je 236 milijardi dolara.
Prošla godina treća je po iznosu osigurane štete gubitaka od 1980., a peta po iznosu ukupne štete, izračunali su.
DOSEGLI KRITIČNU TOČKU? Rekordno vruća 2024. prva koja je probila prag zagrijavanja od 1,5 C
Izgubljenih 11 tisuća života
Prirodne katastrofe odnijele su lani jedanaest tisuća ljudskih života, manje od prosjeka, dijelom i zato što je svijet bio pošteđen katastrofe nalik potresu u Turskoj i Siriji u 2023. koji je usmrtio desetke tisuća ljudi.
Podatak istodobno pokazuje da “prevencija donosi rezultate”, rekao je Grimm.
Mnoge zemlje uložile su u proteklim desetljećima znatno više napora u ublažavanje posljedica tajfuna i potresa.
Skuplje police
Munich Re već godinama dokumentira štetu od prirodnih katastrofa budući da je važan faktor u izračunu premija osiguranja.
Veći iznosi štete kroz dulje vremensko razdoblje znače i znatno skuplje police osiguranja.
Osiguravajuća društva dijele prirodne katastrofe na “opasne vremenske pojave kratkog trajanja”, kao što su veliki uragani ili potresi, i svakodnevne rizike, kao što su grmljavinske oluje i poplave.
“U 2024. imali smo oboje – i uragane koji su prouzročili veliku štetu i niz oluja i poplava. Zato su i gubici u 2024. značajno veći nego u godini ranije i iznad dugoročnog prosjeka“, tumači Grimm.
NAKON BLATA I UVREDA Španjolski kralj i premijer prekinuli posjet poplavljenim područjima
Uragani u SAD-u
Najveću štetu od prirodnih katastrofa zabilježila je i lani Sjeverna Amerika, od 190 milijardi dolara, izračunali su reosiguravatelji.
“Razlog su uragani i sezona oluja koje su prouzročile ogromnu štetu, u prvom redu zbog velikog broja tornada”, rekao je Grimm.
Samo uragani Helene i Milton prouzročili su štetu od 94 milijarde dolara, procjenjuju u Munich Reu.
Ovih dana Kaliforniju su opustošili razorni šumski požari. Gusto naseljena američka savezna država spada po procjeni geoznanstvenika među visokorizična područja.
Poplave u Španjolskoj
Dugoročni trend povećanja iznosa štete od prirodnih katastrofa može se uočiti i u Europi, naglašavaju u Munich Reu, procijenivši da je lani iznosio 31 milijardu dolara.
Osigurani iznos štete iznosi 14 milijardi dolara, dodali su.
“Samo su poplave u španjolskoj Valenciji prouzročile više od četiri milijarde dolara štete pokrivene osiguranjem”, naglasio je Grimm.
Ekstremne vremenske prilike sada bilježe i regije koje su ih donedavno bile pošteđene, dodao je, istaknuvši primjer poplava u Dubaiju u travnju.
NAJMANJE ČETVORO POGINULIH Smrtonosni Milton prešao preko Floride
Komentari