Vodstvo stranke Fokus kritiziralo je izmjene Općeg poreznog zakona te reklo da je riječ o novom napadu na poduzetnike, a kritike nije štedio ni Hrvoje Bujas iz Glasa poduzetnika.
S početkom 2025. godine na snagu stupa izmjena Općeg poreznog zakona, koje je usvojila Vlada na sjednici održanoj 5. prosinca. Prema novim odredbama, članovi društava s ograničenom odgovornošću mogli bi postati osobno odgovorni za dugove svojih tvrtki ako one ne podnesu zakonom propisane godišnje i mjesečne porezne prijave. Ove promjene zapravo ukidaju osnovnu prednost d.o.o. tvrtki, a to je ograničena odgovornost vlasnika, zbog čega su mnogi poduzetnici u posljednje vrijeme izrazili zabrinutost, smatrajući da ih se sada izjednačava s obrtnicima.
Dok u obrtu vlasnik odgovara za dugove svojim privatnim vlasništvom, u društvu s ograničenom odgovornošću vlasnici nisu osobno odgovorni za dugove tvrtke, već samo za uloženi temeljni kapital. Međutim, prema novim pravilima, ova zaštita nestaje ukoliko tvrtka ne podmiri svoje porezne obveze.
Šef Fokusa: ‘Ovo je novi napad na poduzetnike’
“Uvođenje jamčenja osobnom imovinom za vlasnike društva kapitala je presedan kojim se izvršava novi napad na poduzetnike jer se time u rizik dovodi i onaj dio njihove privatne imovine koji nema veze s poslovanjem poduzeća. Ako je cilj kazniti pojedince koji zlorabe serijsko osnivanje poduzeća s ciljem izbjegavanja obveza, zakonska rješenja za sankcioniranje takvih pojedinaca već postoje, samo ih pravosuđe treba početi primjenjivati.
GENIJE, ČUDO PRIRODE Primorac: ‘Uvođenje poreza na nekretnine nije ishitreno ni glupo’
No da se ne radi o tome govori činjenica da se ovaj zakon primjenjuje samo za naplatu poreznih potraživanja od strane države. Također, radi se i o napadu na dioničare koji će po novome solidarno odgovarati za propuste uprave društva nad kojom, ukoliko su mali dioničar, nemaju kontrolu”, rekao je Gabrijel Deak, šef Fokusa
Nađi: ‘Svatko će dvaput promisliti želi li ovdje otvarati poduzeće’
Davor Nađi, član Upravnog odbora Fokusa, poručio je da će ovakav zakon sigurno negativno utjecati na poslovnu klimu u Hrvatskoj.
“Svatko će dvaput promisliti želi li ovdje otvarati poduzeće, a ionako mnoga domaća poduzeća odlaze u zemlje sa stabilnijom poslovnom klimom.
GOST KOLUMNIST Mjesečarenja oko ‘doprinosa domovini’ – porezna reforma u službi vlasti
Takav zakon će sigurno negativno utjecati i na privlačenje stranih investicija, a dodatno će negativno utjecati i na domaće tržište dionica jer će manji rizik za građane biti kupovati dionice inozemnih kompanija, nego domaćih. Kao posljedica toga će i domaće kompanije teže dolaziti do kapitala, što znači njihov sporiji rast u budućnosti.”
Za kraj su iz stranke Fokus poručili kako pozivaju vladajuće da “odustanu od takvog zakona, ponište sporne odredbe i prestanu kontinuirano maltretirati privatni sektor“.
Bujas: ‘Udruga Glas poduzetnika ne vidi smisao u ovom zakonu’
Hrvoje Bujas, poduzetnik i bivši predsjednik Udruge Glas poduzetnika, također je protiv najavljenih izmjena u zakonu. Kaže da situacija postaje problematična, osobito u slučajevima kada tvrtka ima više vlasnika, naročito manjinskih, neuključenih aktivno u poslovanje. Naime, kada direktor tvrtke, kojemu su vlasnici povjerili upravljanje tvrtkom i podnošenje poreznih prijava, ne ispunjava svoje obveze, odgovornost za njegove greške preuzima vlasnici.
“U takvim okolnostima suvlasnici tvrtke postaju jamci za dugove. Razumljivo mi je to kad je netko i direktor i vlasnik, no ako ste 10-postotni vlasnik i odgovorni direktor ne izvrši svoje obveze, suočavate se s tim da morate plaćati njegove pogreške. Ovo smatramo velikim problemom i ne vidimo smisao u ovom zakonu. Time se država stavlja iznad zakona na štetu poduzetnika”, kazao je Bujas za Lider.hr.
‘Obrtnici i društva s ograničenom odgovornošću su izjednačena. To je loš put’
Ove izmjene osobito otežavaju situaciju onima koji tek planiraju otvoriti tvrtku, poput startup-ova, jer oni često imaju više vlasnika koji ulažu kapital.
“Država je izjednačila obrtnike i društva s ograničenom odgovornošću. To je loš put. U našem sustavu svatko ima pravo odabrati način razvoja svog biznisa. Ako ste izabrali obrt, znate svoje obveze, dok u trgovačkim društvima odgovarate samo za vlastiti kapital. Politika koja suvlasnike stavlja u poziciju jamaca plataca je pogrešna i negativno će utjecati na razvoj poduzetništva. Problem nije u dugovanjima, već u načinu na koji je ovaj zakon formuliran. Umjesto da se usmjere na funkcioniranje socijalne države, oni primjenjuju harač”, smatra Bujas.
‘Ako izmjene ne budu povučene, podnijet ćemo zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona’
Bujas ističe da se o predloženim izmjenama zakona nisu očitovale niti Hrvatska gospodarska komora, niti Hrvatska udruga poslodavaca, iako su, kao socijalni partneri Vlade, trebale biti uključene u proces. Prema njegovim riječima, HGK i HUP broje mnogo više zaposlenika od Udruge Glas poduzetnika, koja je udruga građana, zbog čega je ova vijest prošla “ispod radara”, te iz UGP-a nisu stigli komentirati izmjene prije usvajanja.
Bujas najavljuje da će, ako izmjene ne budu povučene, podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona pred Ustavnim sudom. S obzirom na prethodna negativna iskustva, skeptični su da će to nešto promijeniti, pa već planiraju sljedeće korake unutar Europske unije. Prema informacijama koje trenutno ima UGP, među članicama EU nema slučajeva u kojima poduzetnik kao fizička osoba postaje sudužnik, dok takav model postoji u SAD-u, ali samo za većinske vlasnike tvrtki.
Bujas za Lider zaključuje kako su ove izmjene tek prvi korak u smjeru zaštite države, no izražava bojazan o tome što bi moglo uslijediti u budućnosti.
Komentari