Preminula djelatnica splitskog KBC-a nakon cijepljenja boosterom? Oglasio se ravnatelj: “Ne postoji veza”

Autor:

17.01.2022., Split - Predsjednik Hrvatske lijecnicke komore dr. Kresimir Luetic sa suradnicima posjetio je KBC Split.
Kresimir Luetic, Julije Mestrovic
Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Miroslav Lelas/PIXSELL

Hrvatska je u ponedjeljak zabilježila 1397 novih slučaja na PCR testiranju. Preminulo je 39 oboljelih. Brzim antigenskim testovima potvrđeno je, prema neslužbenim podacima, dodatnih 749 pozitivnih osoba.

Na liječenju u splitskoj bolnici je trenutačno rekordnih 230 oboljelih pozitivnih na koronavirus. “Pozitivnih na COVID-19 je gotovo četvrtina svih oboljelih u KBC-u Split. Starije su životne dobi, većina ih je na kisiku, osim 42 pacijenta koji su na respiratoru”, rekao je ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović. “Broj mlađih pacijenata je manji, no ipak je mlađih više nego prije”, dodaje.

Meštrović navodi da je bilo slučajeva u kojima su umirali pacijenti bez komorbiditeta. Dodaje da starije osobe, čak i s brojnim komorbiditetima – mogu živjeti bez hospitalizacije.

“COVID je taj koji zahtijeva hospitalizaciju. Naravno da netko tko je starije životne dobi ima jednu ili više kronične bolesti, ali to ne mora biti razlog za hospitalizaciju”, rekao je Meštrović.

Na pitanje novinara o zaposlenici KBC-a koja je u 32. godini života preminula nakon primljene treće doze cjepiva, navodi da ne postoji veza između cijepljenja i tragičnog događaja. “Prema analizi koju smo mi do sada napravili – ne postoji povezanost ta dva događaja. Ta osoba je preminula, ali ne možemo to dovesti u vezu s cijepljenjem”, kazao je.

Krešimir Luetić, predsjednik Hrvatske liječničke komore, kaže da je došao u Split čuti kako se ta bolnica bori za svakog pacijenta. “Ovdje je kontinuirano opterećenje pacijentima kakvo nema nijedna bolnica u Hrvatskoj i možemo govoriti o petomjesečnom kontinuiranom opterećenju. Brojevi hospitaliziranih pacijenata stagniraju, a ponegdje i padaju, osim u Splitu. Tu sigurno ima podloge i to što ova županija ima najnižu razinu cijepljenih, čak i u grupi starijih od 65 godina”, rekao je Luetić.

Halmed: Nismo zaprimili prijavu

Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode poručila je: “Ovim putem možemo potvrditi da nismo zaprimili prijavu koja bi odgovarala podacima iz  upita.”

“Organizacija i provedba cijepljenja u nadležnosti su Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo stoga HALMED ne raspolaže informacijama o osobama koje su primile cjepivo. Možemo Vam potvrditi da je u RH prijava sa smrtnim ishodom tridesettrogodišnjaka iz Siska zasad jedina prijava u kojoj je zaključena vjerojatna povezanost s primjenom cjepiva”, navode iz HALMED-a.

“Dodatno podsjećamo da, uz zdravstvene radnike, svaki građanin može izravno HALMED-u prijaviti svaku sumnju na nuspojavu lijeka/cjepiva u slučaju da smatra da ju je iskusio. Jednako tako, u slučaju sumnje u nuspojavu sa smrtnim ishodom, osim zdravstvenih radnika, prijavu može uputiti i sam član obitelji preminule osobe”, poručili su iz agencije.

Krvni ugrušak u mozgu?

Prema nepotkrijepljenim navodima koji se šire društvenim mrežama, sestra je nakon treće doze cjepiva počela osjećati tegobe. Nakon nekog vremena se srušila, a u bolnici je, tvrdi se u nedokazanim navodima, utvrđeno da ima krvni ugrušak u mozgu i arteriji. Ove nepouzdane i zasad neprovjerene informacije tvrde da je nakon nekog vremena priključena na respirator, a potom je preminula, piše Index.

Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 94 obrađena testa danas su 52 novooboljele osobe. Ukupno 1089 osoba nalazi se u samoizolaciji.

Na bolničkom liječenju u KBC-u Split nalazi se 230 pacijenata pozitivnih na  COVID, dok se 42 pacijenta nalaze na respiratoru. Preminule su tri ženske osobe – u dobi od 80, 76 i 72 godine. Osobe su, uz brojne komorbiditete, bile pozitivne i na COVID.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.