Goran Jutriša bio je u ljeto 2021., uz bivšeg ministra Tomislava Ćorića, jedan od ključnih ljudi iza MOL-ova preuzimanja tvrtke OMV Slovenija, posla u kojem je Ina sudjelovala sa 100 milijuna dolara iako na kraju nije dobila prava u vlasništvu
Goran Jutriša, nekada blizak suradnik premijera Andreja Plenkovića, ponovno se našao među zaposlenicima Ministarstva vanjskih i europskih poslova i to kao prvi tajnik Veleposlanstva RH u Washingtonu. Nacionalovi izvori iz Ine tvrde da je njegov povratak u hrvatsku diplomaciju zapravo nagrada za dobro obavljen posao kada je zajedno s bivšim ministrom gospodarstva Tomislavom Ćorićem stao iza MOL-ova preuzimanja tvrtke OMV Slovenija, posla u kojem je Ina sudjelovala sa 100 milijuna dolara, iako na kraju nije dobila nikakva prava u vlasništvu nad kupljenom tvrtkom.
U međuvremenu Goran Jutriša je bio zaposlen u jednoj od najboljih odvjetničkih tvrtki na svijetu Arnold&Porter, ali je tamo na poziciji savjetnika za međunarodne poslove proveo tek godinu i sedam mjeseci, nakon kojih se početkom listopada vratio u Ministarstvo vanjskih poslova, odnosno u Veleposlanstvo u Washingtonu.
Međutim, zanimljivo je to da je, po onome što je Jutriša objavio na svom LinkedIn profilu, bivši premijerov savjetnik ubrzo nakon što se vratio u diplomaciju otišao na tzv. “fellowship” program američkog State Departmenta. Nacional je od Ministarstva vanjskih poslova pokušao saznati više o kakvom se točno programu radi i zašto je baš Jutriša izabran za taj program, ali odgovor do zaključenja ovog broja Nacionala nismo dobili, kao ni odgovor na pitanje pod kojim se uvjetima Jutriša vratio u hrvatsku diplomaciju.
O Jutriši je Nacional pisao kao jednom od aktera afere koja je počela nakon što je Uprava Ine 7. lipnja 2021. bez znanja i odobrenja Nadzornog odbora tvrtke potpisala obvezujući ugovor o kupnji tvrtke OMV Slovenija, iako je Ina u tom poslu sudjelovala sa 100 milijuna dolara vlastitog kapitala. Dokumentacija o kupnji udjela u slovenskoj tvrtki nije bila dostavljena članovima Nadzornog odbora ni za sjednicu zakazanu 27. srpnja 2021., već je prijedlog kupovine većinskog paketa dionica od 92,25 posto u toj tvrtki pred članove Nadzornog odbora stigao tek početkom kolovoza 2021., dva mjeseca nakon što je ugovor o kupnji već bio potpisan i kada je ikakva rasprava o opravdanosti investicije od 100 milijuna dolara bila bespredmetna.
Po onome što je Jutriša objavio na svom profilu na LinkedInu, vidi se da je bivši premijerov savjetnik ubrzo nakon povratka u diplomaciju otišao na tzv. fellowship program američkog State Departmenta
Taj je podatak Nacionalu potvrđen iz izvora dobro upućenih u poslovanje Ine te je potkrijepljen uvidom u dokumentaciju koja to potvrđuje. Iz drugog izvora Nacionalu je potvrđeno i da je o svemu vezanom uz otkup dionica OMV-a Slovenija bila obaviještena i hrvatska vlada jer je u pregovorima sudjelovao upravo Goran Jutriša, bivši savjetnik premijera Andreja Plenkovića i osoba od njegova neupitnog povjerenja. Da stvar bude apsurdnija, due diligence, odnosno dubinsko snimanje poslovanja tvrtke OMV Slovenija, što je uobičajena poslovna praksa uoči ovakvih preuzimanja, nitko u Ini nije napravio, što drugim riječima znači da je Ina 100 milijuna dolara iz svoje kase dala „na neviđeno“ i po izričitom nalogu MOL-a, ne znajući u što ulaže novac.
A da je MOL-ovo preuzimanje tvrtke OMV Slovenija, u koje je očito uvučena i Ina, doista pravno i ekonomski suspektno prema brojnim parametrima, potvrdila je Europska komisija koja je službeno istraživala je li MOL-ovo preuzimanje OMV-a u Sloveniji sukladno propisima koji na razini EU-a tretiraju takva poslovna povezivanja.
Ime Gorana Jutriše – do tada prilično nepoznatog široj javnosti, ali vrlo bliskog premijeru – iskrsnulo je i u rujnu 2020., kada je Nacional upozorio da izvješće konzultantske kuće Lazard o poslovanju Ine, koje je Vlada platila devet milijuna eura proračunskog novca i koje je trebalo poslužiti kao temelj za otkup Ininih dionica, nitko nikada nije vidio osim Plenkovićevih „intimusa“ – savjetnika Dubravke Vlašić Pleše i Gorana Jutriše koji su bili zaduženi za redovne kontakte s Lazardovim stručnjacima.
Jutriša je inače pravnik, a njegov životopis nije nimalo administrativan ni dosadan. Školovao se u Bostonu, gdje je magistrirao pravo i diplomaciju na The Fletcher School of Law and Diplomacy. Njegovo međunarodno iskustvo je ogromno i prilično respektabilno pa je tako, primjerice, bio član Europskog parlamenta mladih, a kao predstavnik zagrebačkog Pravnog fakulteta bio je član hrvatskog pravnog tima na Haškom sudu u slučaju primjene konvencije o kažnjavanju genocida.
U rujnu 2020. nacional je upozorio da izvješće konzultantske kuće Lazard o poslovanju Ine nitko nikada nije vidio osim Plenkovićevih ‘intimusa’ – savjetnika Dubravke Vlašić Pleše i Gorana Jutriše
Zanat je kao mladi vježbenik brusio u bostonskim odvjetničkim uredima, a pravne savjete od njega su dobivali i savjetnici koji su se bavili arbitražnim sporom između Hrvatske i Slovenije. U Ministarstvo vanjskih poslova došao je kao ataše u Upravi za međunarodne poslove te se i tu bavio arbitražnim sporom sa Slovenijom.
Arbitražom se bavio na sudu u Ženevi, na kojem je bio angažiran kao savjetnik na UNCITRAL-ovoj arbitraži koja, doduše, nije bila povoljna za Hrvatsku. Jedno je vrijeme bio viši savjetnik, a zatim i savjetnik u Uredu premijera te se bavio uglavnom međunarodnim odnosima. Premijer ga je prvi put ozbiljnije u javnosti predstavio nakon prošlih parlamentarnih izbora kada je upravo u njegovu društvu otišao Zoranu Milanoviću kako bi mu pokazao da ima dovoljno potpisa za sastavljanje vlade.
Komentari