Daruvarska tekstilna tvrtka Leonarda zatvorena je od ponedjeljka, 30-tak zaposlenica ostalo je bez posla i plaća za rujan, a iz Grada Daruvara obećana im je jednokratna novčana pomoć od 600 eura.
Prema informacijama iz radničkih krugova, posla više nema jer su obustavljene narudžbe za talijanski Benetton.
Radnice su primale minimalac od 670 eura, a Ljiljana Franjić, koja je u Leonardi radila 17 godina, osjeća se prevareno.
“Direktorica nas je zamolila da ostanemo raditi do kraja mjeseca kako bismo završili posao do kraja. Obećala je tada da ćemo uredno dobiti plaću za rujan“, rekla je Franjić i dodala da se Pustajić jutros pojavila u Leonardi u Daruvaru te rekla zaposlenicama da plaću za rujna – neće dobiti.
“To je ono što nas je najviše pogodilo. Mi od toga živimo! Uredno smo odradili svoje do kraja, a ona nas je u oči lagala. Cijeli prošli tjedan znala je da nam neće isplatiti plaću. Mi smo znale da smo izgubile posao, no svejedno smo do kraja ostale fer i nismo ju ostavili na cjedilu”, dodala je Franjić.
Direktorica tvrtke Dijana Pustajić za MojPortal kazala je kako ih je prije deset dana poslovni partner obavijestio o “smanjenju opsega poslovanja te da ne može osigurati nove narudžbe čime je društvo ostalo dugoročno bez sigurnih prihoda”.
Kako bi se izbjegla daljnja akumulacija troškova, uprava Leonarde odlučila je prestati poslovati i otpustiti 30 djelatnica.
Gradonačelnik razgovarao s poslodavcima
“U odnosu na nedospjela potraživanja radnika za plaću za rujan, zbog blokade žiro računa društva, nije izvjesno kada će i u kojem iznosu biti isplaćene plaće. Ako nakon dospijeća plaće ne budu isplaćene, društvo će u ime radnika ostvarivati njihova prava na isplatu putem Agencije za osiguranje radničkih potraživanja”, izvijestila je Pustajić.
Prema onome što je izjavio gradonačelnik Daruvara Damir Lneniček zaposlenice neće završiti na cesti. On je, naime, navodno već razgovarao s poslodavcima u gradu kao što su Daruvarske toplice, Irida, Daruvarska pivovara i tekstilna industrija Vesna mogu li prihvatiti otpuštene radnice, piše Forbes Hrvatska.
“Za sve one koje se ne snađu na ovaj način, postoji mogućnost da dobiju financijsku pomoć Grada, a znam i da imaju pravo primati naknadu sa HZZ-a neko vrijeme. U svemu tome siguran sam da će naši poslodavci uvijek radije dati posao domaćem čovjeku nego tražiti zaposlenike na stranom tržištu rada”, rekao je za Mojportal.
Leonarda je, prema Fininim podacima, u 2023. godini poslovala s prihodima od 343.435 eura, što je gotovo četiri posto bolje nego godinu dana prije. No, za razliku od 2022. godine kada je poslovala s dobiti od 9.711 eurom, prošlu je godinu završila u gubitku od 2.249 eura.
Turbulencije u talijanskom Benettonu
Krah daruvarske Leonarde odjek je turbulencija u talijanskom Benettonu. Krajem svibnja ove godine predsjednik i jedan od osnivača talijanskog Benettona Luciano Benetton izjavio je kako je Grupa prema trogodišnjem strateškom planu trebala zaključiti prošlu godinu na pozitivnoj nuli, ali je financijska situacija u proteklim mjesecima bila gora no što se očekivalo.
Prošlu je godinu tvrtka poslovala s 230 milijuna eura gubitka, dok je taj gubitak na kraju 2022. godine iznosio 81 milijun eura. Upućeni izvori medijima su u svibnju kazali kako se tvrtka priprema na preustroj poslovanja te dokapitalizaciju.
Prema podacima Fine, Benetton tekstil u Osijeku posljednjih pet godina posluje s gubitkom. Od 2,8 milijuna eura 2019. godine, pao je 2022. na 721 tisuću eura, a lani se dodatno spustio na 66.571 euro. Prošle je godine tvrtka poslovala s 39,5 milijuna eura prihoda, održavši razinu na kojoj je poslovala i godinu prije.
Zatvaranje osječkog pogona bio bi još veći udarac na tekstilnu industriju budući da Benetton tekstil, prema podacima Fine, zapošljava 241 ljudi.
Poznati talijanski brend počeo je s proizvodnjom u Hrvatskoj 2000. godine kada je unutar Slobodne zone Osijek izgrađen njihov prvi pogon, a potom je otvoren i pogon u Labinu koji je zapošljavao 159 ljudi, no 2015. godine donesena je odluka da se taj pogon zatvara, navodi Forbes Hrvatska.
Komentari