Prekrasnu modernu Gradsku knjižnicu u riječkom Art-kvartu Benčić otvorio Milanović. Zašto nije nazočila i ministrica?

Autor:

Svečano otvorenje Gradske knjižnice Rijeka u novouredjenom objektu u Art kvartu Benćić. Otvorenju je nazocio predsjednik RH Zoran Milanović, gradonacelnik Marko Filipovic, ravnatelj Niko Cvjetkovic i mnogi drugi. Foto: Goran Kovačić/PIXSELL

Goran Kovačić/PIXSELL

Gradska knjižnica Rijeka do sada je bila podstanarom u raznim zgradama u Rijeci. Nova knjižnica projekt je etabliranog arhitekta Saše Randića, svečano je otvorena u novouređenom objektu u Art kvartu Benčić. Knjižnicu je otvorio predsjednik RH Zoran Milanović, bili su nazočni riječki gradonacelnik Marko Filipović, ravnatelj Niko Cvjetković, bivši gradonačelnik Vojko Obersnel i drugi. Iako bi se očekivalo i bilo logično da ovome značajnom danu za kulturni život Rijeke i Kvarnera nazoči aktualna ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ona se nije pojavila, što je nedopustivo.

Od zgrade Filodrammatice na riječkom Korzu koja je bila privremeni dom Gradske knjižnice Rijeka,  sve do obnovljenog T-objekta bivše tvornice Rikard Benčić formirao se kilometarski ljudski lanac i knjige su putovale od ruku do ruku, čime je na simbolički način dovršeno preseljenje.

Interijer Gradske knjiznice Rijeka u novouredjenom objektu u Art kvartu . Photo: Goran Kovačić/PIXSELL

Gradska knjižnica Rijeka se tako uselila u moderne i funkcionalne prostore, veličine čak 4530 četvornih metara, u obnovljeni T-objekt kojim je zaokružen Art-kvart Benčić, najveći infrastrukturni projekt u Hrvatskoj s kojim je Rijeka, osim nove knjižnice, posljednjih godina dobila Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Palaču šećera i Dječju kuću. Projekt rekonstrukcije vrijedan je 21,5 milijun eura, a polovica sredstava osigurana je putem EU fondova.

T-objekt, koji je sada potpuno rekonstruiran i prilagođen potrebama važne riječke kulturne ustanove, izgrađen je u još u 19. stoljeću i služio je za potrebe ondašnje tvornice za preradu duhana i izradu cigareta, a potom i tvornice motora Rikard Benčić. Zgrada koja ima veliku arhitektonsko-povijesnu vrijednost služi kao primjer industrijske arhitekture s kraja 19. stoljeća. Sačuvani su i obnovljeni njegovi vanjski zidovi, a unutar te “ljušture”, arhitektonski je osmišljen “koncept i sadržaj suvremene i dinamične knjižnice kao centra zajednice posvećenog kulturi čitanja, znanju i kreativnosti”. Moderni interijeri povezani su središnjim stubištem i liftovima.

Svečano otvorenje Gradske knjižnice Rijeka u novouredjenom objektu u Art kvartu Benčić. Otvorenju je nazocio predsjednik RH Zoran Milanović, gradonačelnik Marko Filipović, ravnatelj Niko Cvjetković, bivši gradonačelnik Vojko Obersnel i drugi. FOTO: Goran Kovačić/PIXSELL

U knjižnici je implementiran složen automatizacijski sustav za vertikalni razvoz građe temeljen na RFID tehnologiji, odnosno radiofrekvencijskom sustavu koji omogućava lakše implementiranje čitavog niza digitalnih usluga u upravljanje knjigama. Atraktivni sustav vidljiv je korisnicima koji mogu pratiti “putovanje” knjige koja se vraća u knjižnicu, čime se zaziva “industrijski štimung” iz prošlosti ovog kompleksa. S vanjske strane ulaznog prostora, takozvane nožice rekonstruiranog T-objekta, nalazi se knjigomat, koji je spojen na automatizirani sustav distribucije knjiga i na raspolaganju je korisnicima 24 sata dnevno.

Uređaji za samostalno zaduživanje građe postoje na svim korisničkim etažama knjižnice, čime je, u kombinaciji s knjigomatom i automatizacijom povrata knjiga, proces posudbe i vraćanja knjiga postao brži . U prizemlju zgrade nalazi se središnji korisnički pult, na kojem će se obavljati sve administrativne transakcije, a korisnici mogu dobiti osnovne informacije o knjižnici,  te o cijelom Art-kvartu u kojem se knjižnica nalazi.

Moderni interijer Gradske knjižnice Rijeka u novouredjenom objektu u Art kvartu . FOTO: Goran Kovačić/PIXSELL

Cjelokupni prostor prizemlja oblikovan je oko koncepta stvaralačkog dnevnog boravka sa sadržajima “Rasadnika” i “Zvučnika”. Ujedno, u prizemlju je i središnji prostor za susrete, razgovore, predavanja, s književnicima, znanstvenicima, kreativcima… Takvi će se eventi odvijati na najvidljivijem mjestu u knjižnici, s ciljem uključivanja što većeg broja građana u procese učenja, razgovora i druženja, kao i prostor čitaonice dnevnog tiska.

Jedna od većih novosti svakako je kreiranje koncepta “Rasadnika”, odjela za mlade sa sadržajima iz područja stvaralačke kulture kao što su strip, 3D print i elektronika te u sinergiji s programom American Cornera Rijeka.

Na njega se nadovezuje “Zvučnik”, odjel glazbe, zvuka i videa s filmskom i gaming sobom, prostor za glazbeni editing, probe bendova i LP sobu s ponudom longplay ploča koja je slušaonica. Tu je i čitaonica, mjesto s dnevnim tiskom i časopisima , koja  funkcionira kao dinamično mjesto razmjene ideja. Uz ulazni prostor smješten je i dio prostora za slijepe i slabovidne osobe. Sam odjel opremljen je potrebnom audiovizualnom i knjižničnom opremom.

Eksterijer Gradske knjižnice Rijeka u novouredjenom objektu u Art kvartu. FOTO: Goran Kovačić/PIXSELL

Ukupno su na lokaciji 150.353 različita oblika građe s perspektivom porasta s obzirom na nove uvjete, a to uključuje 71.502 knjige književnosti, 53.782 stručne knjige, 5575 svezaka periodike i 3289 stripova.  Malim čitateljima na raspolaganju su 32.000 knjiga, slikovnica i stripova, prostor za radionice, aktivnosti i sastanke klubova čitatelja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.