PREKRASAN GOL HJULMANDA Danska osvojila bod protiv favorizirane Engleske

epa11426010 Players of Denmark and fans celebrate scoring the 1-1 during the UEFA EURO 2024 group C match between Denmark and England, in Frankfurt Main, Germany, 20 June 2024.  EPA/FILIP SINGER

HINA/EPA/FILIP SINGER

Danska je odličnim pogotkom Mortena Hjulmanda u 2. kolu skupine C Europskog prvenstva u Frankfurtu odigrala neriješno 1:1 (1:1) protiv favorizirane Engleske. Gordi Albion je prethodno vodio zahvaljujući zgoditku Harryja Kanea.

Danas je u Munchenu identičnim rezultatom okončan okršaj Slovenije i Srbije pa sve četiri momčadi uoči posljednjih 90 minuti u skupini imaju šanse za prolazak u osminu finala natjecanja. U posljednjem kolu grupne faze natjecanja vodeća Engleska će u utorak igrati sa Slovenijom dok će Danska odmjeriti snage sa Srbijom.

Prvu priliku na utakmici vidjeli smo u 13. minuti kada je nakon prodora s ruba šesnaesterca pucao Phil Foden, ali nije bio dovoljno precizan tako da je lopta odletjela pored okvira gola.

Pet minuta kasnije Gordi Albion je došao u vodstvo i to preko svog najboljeg strijelca u povijesti Harryja Kanea. Nakon loše reakcije Victora Kristiansena po desnoj strani napada se sjurio Kyle Walker te je uputio povratnu loptu, a ona se od dva danska igrača sretno odbija do Kanea koji je sa šest metara prizemnim udarcem svladao Schmeichela.

Danska je prvu opasnost kreirala u 32. minuti kada je s desetak metara iskosa šutirao Wind, a od bloka Guehija lopta je odsjela na gornjem dijelu mreže. Već dvije minute kasnije na semaforu je bilo 1:1 i to zahvaljujući Mortenu Hjulmandu koji je nakon asistencije Kristiansena preciznim udarcem sa skoro trideset metara uz pomoć stative zatresao mrežu engleskog gola. Bio je to već 13. pogodak šutem izvan šesnaesterca na aktualnoj europskoj smotri što je za jedan više koliko ih je ukupno postignuto na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

U 44. minuti je s dvadesetak metara Pickforda pokušao iznenaditi Hojbjerg, no engleski čuvar mreže iz male poteškoće uspijeva uloviti loptu. Na drugoj strani travnjaka je u sudačkoj nadoknadi iz slične pozicije šutirao Foden poslavši loptu iznad prečke.

Udarcem iz daljine je započeo i drugi dio utakmice pa je tako zaprijetio Declan Rice u 51. minuti, a Schmeichel je zabilježio sigurnu intervenciju. Dvije minute kasnije Sako je nakon dugog dijagonalnog dodavanja Alexander-Arnolda pobjegao Kristiansenu, no njegov pokušaj glavom s pet metara iskosa pogađa vanjski dio mreže.

Pritisak Engleske se nastavio i u 56. kada smo vidjeli dobar prizemni udarac Fodena s dvadeset metara kojim je zatresao bližu vratnicu.

Novi udarac iz daljine je uslijedio u 68. minuti. Bio je to pokušaj Damsgaarda s kojim Pickford nije imao problema.

Tri minute kasnije Bellingham je lucidnim okomitim dodavanjem u šansu izbacio Watkinsa, čiji udarac sa šest metara iskosa brani danski golman koje je pravovremeno izašao s gol crte smanjivši kut.

Bah je u 83. minuti ukrao loptu Guehiju nakon čega se sjurio po desnoj strani, ali stoper engleske je u posljednji trenutak uspio blokirati njegov ubačaj. Uslijedio je udarac iz kuta nakon čega se u dobroj šansi na šest metara našao Christensen, no pucao je loše. Danska je potom zaprijetila i preko Hojbjerga koji je sa 17 metara šutirao malo pored vratnice.