Prekida se štrajk u pravosuđu, Davorko Vidović za Radio Nacional: “Jedan problem nije riješen! Krivo je ako Vlada misli da je ovo uspjeh”

Autor:

12.07.2023., Zagreb - Na konferenciji za medije odrzanoj u Saboru o zakonu o izbornim jedinicama  govorio je Davorko Vidovic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Štrajk namještenika i službenika u pravosuđu koji je trajao osam tjedana prekinut je u srijedu, nakon što je 25 od 47 podružnica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika prihvatilo Vladinu ponudu o 12% povišice, kao i obećanje da će im dani provedeni u štrajku biti plaćeni. 

No tek nakon potpisivanja sporazuma s Vladom bit će donesena odluka da štrajk prestaje. O ovoj ponudi izjasnilo se nešto manje od 3000 članova, a mnogi ne skrivaju nezadovoljstvo zbog pristajanja na Vladinu ponudu.

“Pokazali smo ustrajnost iako nisu svi zadovoljni, borbu za prava, nadam se da ćemo ukazati da smo dobar socijalni partner vladi”, istaknula je čelnica SDLSN-a Iva Šušković. Kao što je poznato, pravosuđe je u kolapsu, nagomilale su se tisuće novih predmeta, a Vlada je očito išla na iscrpljivanje žena koje ionako jedva preživljavaju od svojih plaća.

Iako je u međuvremenu, na zahtjev opozicije predsjednik Republike sazvao izvanrednu sjednicu Sabora, zaključci koje je predložio on i opozicija naravno nisu usvojeni. Pored zahtjeva da se udovolji zahtjevima štrajkaša u pavosuđu tražilo se i da se pronađu i kazne odgovorni za najnoviju plinsku aferu u HEP-u. No tu do nikakvog pomaka nije došlo, osim što je resorni ministar Ivan Malenica na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća govorio o novom Zakonu o plaćama u državnim i javnim službama, kojima bi se od početka sljedeće godine trebalo standardizirati plaće za više od 230 tisuća zaposlenika.

Davorko Vidović: Jedan problem nije riješen!

Što o svemu misli saborski zastupnik, bivši ministar rada i socijalne skrbi Davorko Vidović, koji je bio jedan od najoštrijih kritičara politike Plenkovićeve Vlade na izvanrednoj sjednici Sabora, Radio Nacional doznao je u razgovoru s njim.

“Štrajk jest ili će biti okončan, ali jedan problem nije riješen”, rekao je Vidović na početku pa nastavio: “Plaća štrajkaša i dalje ostaje ispod minimalno pristojne plaće državnih službenika. To nije samo problem tih ljudi, to je širi problem koji bi se trebao ticati svih nas koji imamo iole socijalne i društvene odgovornosti pa i empatije i solidarnosti”.

Drugo, narušen je sustav uređivanja plaća, smatra Vidović. “Kaos je zavladao onog trenutka kad je Plenković primio doktore pa iza toga suce, ministri su se sastajali i razgovarali pa je to tajalo. Onda se pojavio premijer koji je to riješio u pet minuta, međutim na taj način obesmislio je čitavi sustav utvrđivanja plaća”.

‘Ovo je poraz sindikalizma’

Vlada, sasvim sigurno, nije osmislila nikakv novi model, mišljenja je. “Nije utvrdila ni nikakva nova pravila. Izvjesno je da će se nastaviti parcijalni pritisci. Bilo bi jako krivo ako Vlada misli da je ovdje pobjedila ili da je ovo nekakav ozbiljan uspjeh”, kaže Vidović.

“Tu je jasno o čemu se radi. Odluka, s malom većinom, poraz je – prije svega – načina upravljanja državom, poraz socijalnog povjerenja. Ali i još nečega – ovo je poraz sindikalizma, koji ne samo da se ne potiče u Hrvatskoj, nego se on i sustavno slabi. Sindikati koji nemaju financijsku snagu da financiraju štrajk, nemaju ni pregovaračku snagu. To je ključ. Dakle, oni nisu imali novac i nisu mogli duže izdržati taj štrajk…”, dodaje.

Što misli o prijedlogu Zakona o plaćama u državnim i javnim službama, koji bi trebao uvesti reda u platne razrede, upitan je Vidović.

‘Izostanak dubinskih reformi’

“Politika plaća svakako je jedan od najvažnijih alata i najvažniji element cjelokupne reforme državne uprave za kojom Hrvatska vapi 30 godina. Rješenja koja bi se dala u tom pravcu, moraju biti jako dobro osmišljena. Ono što je ponuđeno, što se nalazilo u javnoj raspravi, nisam siguran da će polučiti rezultat kakav bi nama trebao i kakav Vlada očekuje. Imate čitav niz pitanja koja su tu potpuno otvorena – kako te plaće urediti na jedan pravičan način…”, govori.

Pokušaj je dobar, svakako nužan, iako mislim da je i to ‘iskamčeno’ europskim novcem, smatra Vidović. “Nije to autonomno prepoznavanje problema kojeg treba riješiti. Najozbiljniji je izostanak dubinskih reformi. Pokazali su se vještima ad hock rješenjima, nekakvim povremenim davanjima građanima, ali taj sustav upravljanja je autokratski”.

Ostatak gostovanja možete preslušati u nastavku…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.