fbpx

Pregovori o EU novcu spori, Plenković požuruje

Autor:

epa08749491 French President Emmanuel Macron (C-L) speaks with Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis  during a round table meeting at an EU summit in Brussels, Belgium, 16 October 2020. European Union leaders meet for the second day of an EU summit, amid the worsening coronavirus pandemic, to discuss topics on foreign policy issues.  EPA/FRANCISCO SECO /POOL

EPA/FRANCISCO SECO

Zajednička borba protiv pandemije covida-19 izrazito je važna za zdravlje građana EU-a i za europska gospodarstva, stoga je potrebno što prije dovršiti pravni dio posla oko sedmogodišnjeg proračuna i instrumenta za oporavak kako bi se sredstva mogla koristiti od početka sljedeće godine, izjavio je u petak u Bruxellesu hrvatski premijer Andrej Plenković.

“Posebno je važno da dogovorimo preostale pravne korake kako bismo od početka sljedeće godine mogli koristiti sredstva iz Višegodišnjeg financijskog okvira i novo instrumenta za jačanje oporavka i otpornosti naših gospodarstava”, izjavio je Plenković po dolasku na drugi dan europskog samita.

Čelnici zemalja članica EU-a postigli su u srpnju politički dogovor o proračunu od 2021. do 2027. teškom 1074 milijarde eura i planu za oporavak od 750 milijardi eura, od čega je 390 milijarde bespovratne pomoći, a 360 milijardi zajmova. Ukupno je to preko 1800 milijardi eura.

Da bi se dogovor počeo provoditi, potrebno je obaviti zakonodavni postupak što je posao Europskog vijeća i Europskog parlamenta. Pregovori između njih koje vodi njemačko predsjedništvo sporo napreduju, a dvije strane se međusobno optužuju za izostanak napretka.

Ta tema nije bila na dnevnom redu samita, osim što ju je u svom govoru na početku sastanka spomenuo predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli.

Prvi dan saatanka na vrhu čelnici su raspravljali o koordinaciji država članica u borbi protiv covida-19, brexitu i klimatskim promjenama.

Europska komisija predlaže da se do 2030. smanji emisija stakleničkih plinova za 55 posto u odnosu na 1990. “To je vrlo ambiciozan cilj, koji se uklapa u Zeleni plan, pri čemu je važno voditi računa o stupnju razvoja i diverzificiranosti gospodarstava i industrije država članica kako bismo mogli ostvariti te ciljeve i istodobno omogućiti kvalitetnu aktivnost gospodarstva”, rekao je Plenković.

Govoreći o odnosima s Afrikom, što je tema drugog dana samita, Plenković je ukazao na važnost toga mnogoljudnog kontinenta za EU po pitanju razvojne politike, migracija, funkcionalnosti država i iskorjenjivanja siromaštva.

Od ostalih vanjskopolitičkih tema u Bruxellesu bi se trebalo razgovorati o odnosima s Turskom te o stanju u Nagorno Karabahu i u Bjelorusiji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.