Jedanaestero pacijenata oboljelih od ospica zabilježeno je u Zagrebu, a devet od njih je oboljelo posljednjih tjedana, javlja RTL. Među oboljelima su i dvojica zaposlenika RTL-a, od kojih je jedan bio hospitaliziran,a drugi je imao samo lakši oblik ospica.
Predstojnik Klinike Fran Mihaljević Ivan Puljiz, za RTL je poručio kako se radi o epidemiji.
“Po definicija epidemija znači da se radi o povećanju broja oboljelih slučajeva zaraze u ljudskoj populaciji, od broja koji se očekuje pa možemo reći da se radi o jednoj manjoj epidemiji”, kazao je Puljiz, pojasnivši simptome bolesti.
“Dvije su faze bolesti. Prva je kataralna kada bolest počinje s visokom temperaturom, glavoboljom i znakovima infekcije gornjeg dijela dišnog sustava, znači curenje iz očiju, hunjavica, kašalj, grlobolja. Simptomi traju četiri do pet dana na svojem vrhuncu kada su najizraženiji i kada je temperatura najviša – pojavljuje se osip”, izjavio je dodavši kako je “osip svijetlocrveni, u razini kože i dijelom iznad razine kože”.
“Najprije se pojavljuje na čelu i iza uha, a potom i se širi preko lica, vrata, trupa i na ekstremitete”, poručio je doktor, napomenuvši kako se u razdoblju prije pojave osipa, bolest može prepoznati ako se napravi klinički i fizikalni status te kako se drugi, odnosno treći dan od prvih simptoma u usnoj šupljini pojavljuju sitne, okruglaste promjene koje se nazivaju Koplikove pjege.
“One traju relativno kratko, jedan do dva dana”, kazao je. Na pitanje mogu li se zaraziti i osobe koje su cijepljene, Puljiz je rekao da ovisi jesu li cijepljeni s jednom ili dvije doze.
“Ako je netko cijepljen s jednom dozom, ta se osoba može razboljeti jer je dokazano da tijekom godina razina antitijela opada u količini koje nisu zaštitne. No, te osobe u pravilu imaju blaži oblik bolesti. Osobe koje su primile dvije doze ili su kompletno cijepljenje u pravilu ne bi se trebale razboljeti”, zaključio je Puljiz.
Komentari