Nakon što je Velika Britanija odobrila cjepivo protiv koronavirusa i najavila kako bi cijepljenje trebalo početi idući tjedan, javnost se pita kada će ono stići u Hrvatsku.
Profesorica iz Velike Britanije dr. Sian Meryl Griffiths kazala je u HRT-ovoj emisiji “Otvoreno” da je jako pozitivna nastrojena prema činjenici o cjepivu.
“Očekujem da se cjepivo najprije koristi cjepivo u bolnicama, za one najranjivije, one kojima najviše treba. To su starije osobe, pa oni kojima je ugrožen imunitet, a tek onda ostatku populacije, ali ne prije slijedećeg proljeća, vjerojatno.”
Istaknula je da očekuje malo negativnih posljedica. Pronašli smo malo negativnih nuspojava, dodala je. Potvrdila je kako smatra da je hrabra odluka Velike Britanije da prva krene s cijepljenjem.
“Očekujemo da ćemo procijepiti sve kojima je to potrebno. Mislim da svi u znanstvenoj zajednici podržavaju ovu našu odluku. Cjepivo je procijenjeno što se tiče kvalitete, učinkovitosti i sigurnosti, istaknula je. Uspoređivala je saznanja o pandemiji SARS-a i Covid-19.”
Andreja Ambriović Ristov, članica Znanstvenog savjeta Vlade i predstojnica Zavoda za molekularnu biologiju Instituta “Ruđer Bošković” izjavila je kako je zadovoljna pozitivnim mišljenjem profesorice Sian Meryl Griffiths. I ona smatra da cjepivima treba vjerovati.
“Ova suradnja na svjetskoj razini koja je dovela do razvoja cjepiva dovela je do toga da sada imamo tri cjepiva koja samo što nisu odobreni. Ne očekujem nikakve probleme. Proces stvaranja cjepiva je skraćen”, dodala je.
Napominje da je klinički pokus napravljen po svim pravilima struke i na velikom broju ispitanika te da nema razloga za zabrinutost.
Stipan Jonjić, imunolog s Medicinskog fakulteta u Rijeci kazao je da se jedino u sadašnjoj situaciji bojao incidenata, nuspojave i slično. Bitno nam je povjerenje ljudi. Drago mi je da su Britanci iskočili u cjepivu. Oni imaju tu veliko iskustvo, dodaje.
“Što se tiče samog cjepiva, ne dvojim da će ono štititi i da ćemo s njima moći ograničiti epidemiju. Mislim da je sada zadaća znanstvenika da širimo optimizam ali istovremeno nemojmo se zavaravati. U naredna dva mjeseca prijeti velika opasnost. Do cjepiva se moramo paziti. To je vrlo neugodna bolest jer može rezultirati bolešću i gubitkom brojnih ljudi”, dodaje.
Komentari