Park prirode “Kopački rit”, s obzirom na svoje resurse i potencijale, ima središnje mjesto turističke strategije Osječko-baranjske županije, a realizacijom projekata u idućem razdoblju obnovit će se povijesna, kulturna i prirodna baština koja je devastirana tijekom Domovinskog rata, izvijestili su u srijedu predstavnici ove ustanove i županije.
Ravnatelj Parka prirode Tomislav Bogdanović je na konferenciji za novinare kazao kako je jedan od strateških ciljeva projekt razminiranja Podunavlja i revitalizacije šumskih ekosustava “Naturavita”, a završetkom projekta, koji obuhvaća oko 200 hektara minski sumnjivih površina, značajno će se povećati sigurnost posjetitelja, ali i djelatnika Parka.
Dodao je kako se planiranom obnove dvorac Tikveš planira preurediti u multimedijalni informacijski centar, koji će posjetiteljima svih uzrasta, na suvremen način, prezentirati povijesnu baštinu te prirodne vrijednosti Kopačkog rita.
Ravnatelj županijske Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Davor Mikulić izvijestio je kako ova ustanova, uz ostalo, provodi projekt “EcoWet” iz programa prekogranične suradnje “Interreg Hrvatska-Srbija”, vrijedan 355 tisuća eura, čiji je cilj podizanje svijesti o značaju i zaštiti močvarnih staništa, a u planu je i revitalizacija jezera Mali Sakadaš u Kopačkom ritu.
Dodao je kako Agencija u suradnji s Parkom prirode priprema inicijativu za osnivanje prirodoslovnog muzeja u Osijeku, za što su zainteresirani gradska i županijska uprava, a potencijalni partner na projektu je Prirodoslovni muzej u Zagrebu.
Župan Ivan Anušić rekao je kako su komunikacija i sinergija između državnih i županijskih institucija s upravom Parka prirode bitni za realizaciju svih budućih projekata kojima se planiraju pomaci u Kopačkom ritu.
“Ovakvih zaštićenih poplavno-močvarnih područja u Europi više nema, pa stoga Kopački rit, kroz stvaranje odgovarajuće turističke ponude, želimo promovirati kao vrhunsku destinaciju prirodne baštine”, kazao je Anušić.
Komentari