Žene se osjećaju nesigurno u javnom prostoru u Zagrebu, često su meta verbalnih ili fizičkih napada i zbog toga u torbama nose suzavce i neke oštrije predmete kako bi se obranile ili osjećale sigurno, istaknuto je u ponedjeljak na predstavljanju kampanje “Što nosim u torbi?”.
Kampanja je predstavljena u Zagrebu na početku Međunarodnog tjedna borbe protiv uličnog uznemiravanja.
Tijekom kampanje pozivaju se žene, od 18 godina da anonimno do kraja ovog mjeseca podijele svoje fotografije onoga što nose u torbi te svoje priče na internetskoj stranici www.sigurnamjesta.eu.
Potom će se napraviti izložba onih najzanimljivijih. Cilj kampanje je učiniti gradove sigurnijima od skrivenog uznemiravanja.
Kampanju “Što nosim u torbi?” potaknule su objave žena na društvenim mrežama o neugodnostima koje su doživjele u javnom prostoru, koji uključuje javni gradski prijevoz, taksi, ulice, trgove i parkove.
Na aplikaciji Safecity mjesta gdje se najčešće događaju uznemiravanja
Konzultantica za suzbijanje nasilja nad ženama, politologinja Dunja Bonacci Skenderović rekla je da su tijekom godine dana na aplikaciji Safecity prikupili 71 prijavu žena, većinom između 18 i 25 godina koje su doživjele ulično uznemiravanje, a najčešće je riječ o dobacivanju, dovikivanju na ulici, ali ima i drugih oblika uznemiravanja.
Ono se najčešće događa tijekom jutra te između 12 i 18 sati, a javni gradski prijevoz te stajališta tramvaja i autobusa pokazali su se kao mjesta najvećeg broja uznemiravanja.
Kaže kako ne može reći je li ulično uznemiravanje u porastu jer do ove aplikacije o tome nisu mogli prikupiti sustavne podatke.
Na aplikaciji se mogu vidjeti mjesta u Zagrebu gdje se ono događa, a prikupljaju se i podaci o vremenu te vrstama uličnog uznemiravanja kako bi se kvalitetno reagiralo.
Bonacci Skenderović kaže da je ideja za kampanju počela prije šest mjeseci kada je njena prijateljica na Instagramu objavila da u prsluku za trčanje nosi šilo, kako bi se osjećala sigurno.
Zastupnica u zagrebačkoj Gradskoj skupštini i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba Rada Borić rekla je da žene i svjesno i podsvjesno u svojim torbama nose ponešto što bi im moglo poslužiti u slučaju da ih netko uznemirava.
“Treba govoriti i o nasilju jer i uznemiravanje je nasilje u javnom prostoru”, istaknula je Borić.
Kaže kako im je jako važno da Zagreb bude sigurno mjesto za sve a posebice i za žene jer najčešće se uznemiravanje i nasilje prema ženama događa upravo zato što one jesu žene. Najčešće su pritužbe da im se neprimjereno obraća, a gotovo da nema žene koja nije osjetila u javnom prijevozu “da se netko voli malo nasloniti ili prisloniti” i da je na kraju ženi neugodno vikati u tome tramvaju ili opaliti šamar dotičnome.
Strategija urbane sigurnosti
Borić je rekla kako je važno da se tijekom kampanje prepoznaju nesigurna mjesta u Zagrebu kako bi institucije zadužene za sigurnost ta mjesta učinili sigurnijima. Nedavno su, kaže, dobili prijave da se u jednom dijelu Maksimira “jedan gospodin voli izlagati ženama” pa bi na tom mjestu ne samo trebalo pojačati rasvjetu nego i pojačati policijsku ophodnju.
Napomenula je i da se u Gradu Zagrebu radi Strategija urbane sigurnosti, a na stanicama Grada objavljen je upitnik o sigurnosti u gradskim četvrtima.
Kampanja “Što nosim u torbi?” je dio globalnog projekta koji se provodi u više od deset zemalja u svijetu.
Komentari