Predsjednik Ugande, Yoweri Museveni, odbio je potpisati kontroverzni zakon protiv LGBTQ+ koji nameće smrtnu kaznu za homoseksualnost, zahtijevajući da se vrati parlamentu na ponovno razmatranje. Odluka je objavljena u četvrtak nakon sastanka između predsjednika i zastupnika vladajuće stranke koji su odlučili vratiti tvrdolinijaški zakon u nacionalnu skupštinu “s prijedlozima za njegovo poboljšanje”.
Nije odmah bilo jasno hoće li predložene izmjene učiniti predloženi zakon još strožim, iako je glasnogovornik rekao da je predsjednik zatražio od zastupnika da razmotre “pitanje rehabilitacije”. “Potpuno se slažem s prijedlogom zakona, ali moj izvorni problem je psihički dezorijentirana osoba”, rekao je Museveni, prema priopćenju.
Museveni ima 30 dana unutar kojih će ili potpisati zakon, vrati ga parlamentu na reviziju ili staviti veto i obavijesti predsjednika parlamenta. Međutim, zakon može postati važeći i bez predsjednikovog pristanka ako ga dvaput vrati parlamentu.
Nacrt zakona u sadašnjem obliku izriče smrtne i doživotne zatvorske kazne za homoseksualne odnose, do 14 godina za “pokušaj” homoseksualnosti i 20 godina zatvora za “novačenje, promicanje i financiranje” istospolnih “aktivnosti”.
Ranija verzija prijedloga zakona izazvala je široku međunarodnu kritiku, a kasnije ju je poništio ustavni sud Ugande zbog proceduralnih razloga. U Ugandi, uglavnom konzervativnoj kršćanskoj istočnoafričkoj zemlji, homoseksualni seks već je kažnjiv doživotnom robijom.
Prijedlog zakona, koji je šef UN-a za ljudska prava, Volker Türk, prošlog mjeseca opisao kao “šokantan i diskriminirajući”, usvojen je gotovo jednoglasno od strane 389 zastupnika 21. ožujka.
Odluka o vraćanju zakona u parlament izazvala je različite reakcije, a borci za ljudska prava pozvali su na njegovo potpuno odlaganje. “Ovo je odgoda koju je LGBTIQ zajednica trebala”, rekla je Clare Byarugaba, LGBTQ+ zagovornica u Kampali, u tvitu. “Ako nikada niste imali odvratan zakon o mržnji koji je odobrila država i koji je pitanje života i smrti koji vam je visio nad glavom svako jutro, držite se svoje slobode. Borba se nastavlja”, napisala je.
Pristaše prijedloga zakona također su pozdravile taj potez. “Dobar je korak naprijed uključiti u zakon amnestiju za one koji dobrovoljno odustanu od sodomije”, rekao je pastor Martin Ssempa, jedan od glavnih zagovornika zakona. “I uključiti u zakonodavstvo plan rehabilitacije uključujući rehabilitacijske centre. Oba amandmana su ljudska i legitimna”, rekao je.
Agnès Callamard, glavna tajnica Amnesty Internationala, rekla je da bi se “duboko represivni” zakon trebao odbaciti. “Umjesto da progone LGBTI osobe, ugandske vlasti trebale bi zaštititi njihova prava usklađivanjem svojih zakona s međunarodnim pravom i standardima ljudskih prava”, rekla je.
Museveni je tvrdio da se njegova vlada pokušava oduprijeti naporima Zapada da “normalizira” ono što je nazvao “devijacijama”. “Zapadne zemlje trebale bi prestati gubiti vrijeme čovječanstva pokušavajući nametnuti svoju praksu drugim ljudima”, rekao je.
Ovog je tjedna skupina vodećih znanstvenika i akademika iz Afrike i cijeloga svijeta pozvala Musevenija da stavi veto na prijedlog zakona, rekavši da je “homoseksualnost normalna i prirodna varijacija ljudske seksualnosti”. Odgovarajući na Musevenijev poziv za znanstveno i medicinsko mišljenje o homoseksualnosti, autori pisma su napisali: “Znanost o ovoj temi je kristalno jasna.”
Profesorica Glenda Gray, predsjednica Južnoafričkog vijeća za medicinska istraživanja, rekla je: “Biti homoseksualac je prirodno i normalno, gdje god se to dogodilo u svijetu. Seksualna orijentacija ne poznaje granice. Unatoč retorici, homoseksualnost nije pogubna zapadnjačka roba.”
“Ako ništa drugo, to je državno sponzorirana homofobija koja nije afrička i protivna je načelima ubuntua [humanosti prema drugima], a ne homoseksualnosti”, rekla je.
Komentari