Srećko Egzeta, direktor plinare u Bjelovaru i predsjednik udruge opskrbljivača i distributera plinom pri HGK tijekom gostovanja na N1 komentirajući velik prelazak građana s privatih na javne opskrbljivače plina rekao je: “Problem koji se sad javlja je posljedica svega što se događa, cjelokupnog problema s energentima, geopolitičke situacije, ali građani ne smiju biti uznemireni i moraju znati što se događa. Zakonski je propisano da svi kupci koji su u jednom trenutku izabrali svog opskrbljivača imaju pravo vratiti se na javnu uslugu opskrbe.”
Poseban problem predstavlja masovni prelazak korisnika s privatnog na javnog dobavljača, a proces je spor jer se mnogo toga odvija na staromodan način, pri čemu se zahtjevi dostavljaju na tiskanom obrascu, zatim unose u sustav i potom obrađuju. Na taj način tijekom radnog vremena mogće je obraditi do 100 zahtjeva, što će iziskivati mnogo vremena, a sezona grijanja je blizu pa s time raste nervoza kod građana.
U Zagrebu je potencijalnih 70 tisuća zahtjeva za prelazak na javni sustav opskrbe, a Ezgeta navodi kako plinara Zagreb ne bi trebala imati problema s opskrbom.
“Plina neće nedostajati, s HERA-om se mora naći rješenje, no plin koji sada mora ostati u Hrvatskoj trebao bi biti dovoljan za potrebe potrošača. No, već smo prošli pola 9. mjeseca, a plinomjeri se moraju očitati do 1. listopada. Ovaj tempo je prespor, trebali bi ubrzati cijeli proces”, rekao je.
“Nitko nije očekivao masovni povratak”
Navodi kako se ovdje ne radi nikako o sukobu privatnog i javnog, potrošači uvijek dolaze i odlaze, no nijedan sustav nije predvidio ovakav masivni povratak.
“Ne bih komentirao postupke HERA-e, oni su dužni brinuti o funkcioniranju cijelog sustava, no ne znam kako oni prikupljaju podatke i kako ih obrađuju, no znam da za sve imaju propisane akte. Ovdje je potrebno puno analize”, rekao je.
Ezgeta navodi kako je teško reći koliki bi minusi mogli nastati.
“Mi više ne živimo u socijalističkom sustavu, ovdje se radi o tržišnom sustavu. HERA najbolje zna koliko je opskrbljivača zatvorilo svoje pozicije. Oni su za sve kupce koji su koristili javnu uslugu osigurali plin po reguliranoj cijeni te na njima neće ostvarivati gubitke. Gubici bi mogli nastati na kupcima koji preelaze s tržišnog na javnu opskrbu”, zaključio jegostujući u programu N1.
Komentari