Predsjednik Irana Ebrahimom Raisijem otkazao je intervju sa Christiane Amanpour nakon što ona nije pristala nositi maramu na glavi tijekom razgovora, javlja CNN. Amanpour je istaknula da to nijedan prethodni predsjednik nije tražio kada ih je intervjuirala izvan Irana. Navela je da joj je Raisijev pomoćnik rekao da je to zbog situacije u Iranu.
Smrt žene uhićene u Iranu zbog navodnog kršenja pravila o nošenju marama za glavu izazvala je tamošnje nasilne nemire. Mahsa Amini, 22, pala je u komu prošli tjedan, nekoliko sati nakon što ju je policija za moral uhitila. Policajci su navodno tukli Amini po glavi palicom i udarali joj glavom o jedno od njihovih vozila. Policija je rekla da nema dokaza o bilo kakvom maltretiranju i da je pretrpjela “iznenadno zatajenje srca”. Prosvjedi, koji traju već sedmi dan, zahvatili su 80 drugih gradova i mjesta u Islamskoj Republici. Najmanje 17 ljudi je ubijeno.
Intervju je trebao biti prvi Raisijev razgovor na tlu SAD-a, tijekom njegova posjeta Općoj skupštini UN-a. Amanpour je rekla da je bila spremna to provesti kada je jedan od predsjednikovih pomoćnika inzistirao da pokrije kosu na zahtjev gospodina Raisija. “Mi smo u New Yorku, gdje ne postoji zakon ili tradicija u vezi s maramama”, rekla je kasnije na Twitteru.
And so we walked away. The interview didn’t happen. As protests continue in Iran and people are being killed, it would have been an important moment to speak with President Raisi. 7/7 pic.twitter.com/kMFyQY99Zh
— Christiane Amanpour (@amanpour) September 22, 2022
Amanpour je rekla da je pomoćnica gospodina Raisija jasno dala do znanja da se intervju neće održati ako ona ne nosi maramu, rekavši da je to “predmet poštovanja”. Njezia ekipa otišla je s intervjua odbivši ono, što je nazvala postupkom “bez presedana i neočekivanim uvjetom”. Američka voditeljica kasnije je objavila svoju sliku bez marame ispred prazne stolice na kojoj je predsjednik Raisi trebao sjediti tijekom njihovog intervju.
Raisi je izabran za predsjednika prošle godine nakon čega je potpisao u kolovozu nalog za provođenje novog popisa ograničenja. To je uključivalo uvođenje nadzornih kamera za nadzor i kažnjavanje golih žena ili upućivanje na “savjetovanje”, te obaveznu zatvorsku kaznu za svaku Iranku koja je ispitivala ili objavljivala sadržaj protiv pravila nošenja hidžaba (marame) na internetu. Ograničenja su dovela do porasta uhićenja, ali su također izazvala porast broja žena koje na društvenim mrežama objavljuju svoje fotografije i videozapise bez marama – nešto što se samo intenziviralo u danima nakon smrti Mahse Amini.
Komentari