Predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i predsjednik Uprave Plive Mihael Furjan izjavio je za N1 kako poduzetnici traže sniženje poreza.
“Uvođenje eura će smanjiti troškove gotovo svim poduzetnicima, kao i rizik poslovanja i kamatne stope. Svi poduzetnici će imati koristi od toga. Dio poduzetnika i banke imat će nekakve troškove, ali za građane je to vrlo dobro”, rekao je Furjan.
Kako navodi, HUP ne vidi rizik od porasta cijena kod uvođenja eura.
“Uz ovakvu stopu inflacije, nitko nema razloga dizati cijenu za jedan ili dva posto”, rekao je.
Kaže da većina Hrvatskih kompanija ne može prebaciti rast troškova na krajnjeg potrošača. “Gotovo sve kompanije u Hrvatskoj će u narednoj godini ostvariti značajno nižu dobit. Očekivati povećanu dobit je neostvarivo”, tvrdi Furjan.
Tvrdi da Pliva posluje odlično. “Prethodne godine imali smo značajan rast u izvozu, no ove godine imamo velik trošak u materijalima”, rekao je.
Kaže da je problem u farmaceutskoj industriji što se većina cijena formira u dolarima. “Naš rast od prodaje dolazi od novih proizvoda, jer nemamo mogućnost dizanja cijena”, kaže Furjan.
Od Vlade očekuje pomoć u vidu smanjenja osnovice poreza na dobit za one kompanije koje imaju značajan porast.
“Značajno je porasla cijena struje, a poduzetnici preuzimaju taj teret, budući da imamo smanjene cijene za građane. Imamo i prijedlog porezne reforme, mislimo da bi bilo bolje da se smanje opće porezne stope. Tada bi građani imali povećani dohodak. Ima smisla davati vaučer za struju onima kojima je potreban”, rekao je.
Tvrdi da je prijedlog predstavljen ministru financija Zdravku Mariću. “Nadamo se da bi moglo doći do smanjenja poreznih stopa. Tvrdimo da je u prošloj godini, koja je također bila krizna, značajno je rastao izvoz i zato vjerujemo da ima prostora za ovakve promjene”, navodi Furjan.
Kako navodi, u Hrvatskoj nije potreban populizam u vidu subvencija i pomoći, nego smanjenje poreza koja bi kompanijama olakšalo poslovanje. “Kontrole cijena će dugoročno dovesti do nestašica. Firme neće htjeti investirati tamo gdje nema kontrole. Već dvije i pol godine u farmaceutskoj industriji imamo zabranu dizanja cijena. Postojala su obećanja da će se nakon nekog vremena ukinuti.”, rekao je.
Tvrdi da ograničenja na cijenama goriva nisu kvalitetno rješenje. “To je kratkoročno rješenje, ali to nije dobro za distributere. Umjesto da povećavamo konkurenciju, mnogo će se malih kompanija ugasiti. Moramo omogućiti normalnu tržišnu utakmicu”, rekao je.
Tvrdi da ovakve cijene ne mogu osigurati razinu potrošnje. “Hrvatski građani će početi ozbiljno razmišljati ako cijene budu više. To će dovesti do početka recesije“, rekao je.
Komentari