Mihael Furjan, predsjednik HUP-a, u N1 Studiju uživo komentirao je među ostalim današnje glasanje u Saboru o uvođenju poreza na ekstraprofit kao i posljedice koje bi to moglo donijeti.
Govoreći o porezu na ekstraprofit Mihael Furjan je istaknuo:
“Vlada donosi zakon gdje hrvatske poduzetnike stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na one iz drugih zemalja, mi ćemo imati dodatan teret u odnosu na njih. Vlada je išla u krivom smjeru jer se uredba EU-a odnosi na proizvođače plina, nafte i ugljena, a Vlada ide na sve i tu smo već diskriminirani. Iako Hrvatska ima više proizodnje nafte i plina od ostalih zemalja. Mijenjaju se pravila u zadnjoj sekundi, zakon još nije donesen. Na hrvatskom tržištu unutar istih sektora imat ćemo situacija da će jedna kompanija patiti, druga ne, iako ta koja neće, često ima veću dobit, ali neće platiti jer u prethodnim razdobljima je imala nešto veću dobit i cijeli taj zakon je vrlo diskriminatoran i nepravedan. Bilo bi bolje da se nametnulo velikim poduzetnicima za jednu godinu umjesto 18 da platimo 20 posto. Sad će neki biti kažnjeni. Dio njih će sigurno ići prema tužbama.”
Na pitanje ima li temelja za tužbe, odgovara: “Apsolutno. Postoji mogućnost prema Ustavnom sudu, ali ima i drugih pravnih mjera. Dobar dio poduzetnika je ogorčen i ići će na ustavnu tužbu, i HUP će vjerojatno ići jer je to jeftiniji način.”
Furjan smatra da će kompanije tražiti naknadu štete:
“Zakon će vjerojatno danas proći, ali sudski sporovi će trajati i kompanije će tražiti nadokandu štete. Kažnjavaju se velika, najbolja poduzeća, firme koje rastu zahvaljujući izvozu. Tu će biti tužnih priča. Već je izašao u javnost primjer Viktora Lenca. Gotovo 300 kompanija ima veći prihod od 300 milijuna kuna, sigurno će polovica ući u škare ovog poreza. Vlada će ubrati manje novaca nego je planirala vjerojatno, ali ovaj porez je loš za imidž Hrvatske kao investicijske destinacije.”
O argumentu Vlade da bi poduzetnici sad trebali “stegnuti remen” jer su koristili mjere pomoći u vrijeme koronakrize, Furjan kaže:
“Veliki poduzetnici najčešće nisu ni koristili mjere. Mjere su bile odgovor na zabranu rada, koristila su ih poduzeća u turizmu i mjere su zapravo spasile zaposlenost. Što se tiče pomoći vezane uz energiju, novce ne daje Vlada nego HEP iz još neostvarenog profita. Za plin još nema rješenja.”
Nije htio prognozirati kretanje cijena: “Trenutno nitko ne može reći što će se dogoditi. Ovisimo o politici, geopolitici, ratu i drugim vanjskim faktorima. Vjerujem da su ovakve visoke cijene goriva neodržive. Vidimo pad potražnje, cijene će padati. Mi to kao poduzeća i građani nećemo brzo vidjeti jer je sustav inertan. Nadamo se da ćemo pasti blago ili biti na nuli, ali nitko ne zna.”
Dodaje da ne treba puno pričati o recesiji: “Imamo odličan trend i bojimo se da će se on poremetiti i da ćemo ući u recesiju. Porezi će smanjiti investicije. Ako svi govorimo o recesiji, ljudi će početi manje trošiti, to nam nije u interesu.”
Glasanje u Saboru za porez na ekstraprofit nazvao je podmetanjem:
“Ovo što se danas događa u Saboru je odmaganje, podmetanje nogu i nesvirani penal za nas kad napadamo, a kad se branimo, onda nam sviraju ono što ne postoji. Ovo će sigurno smanjiti investicije, a velike kompanije pokreću sustave.”
Komentari