Predavanje Ane Roš, chefice Hiše Franko, oduševilo goste Weekend Food Festivala

Autor:

06.05.2022., Rovinj - Predavanje Ane Ros , Hisa Franko- Lokalno ili nikako

Pixsell

Dovoljno je znati osnovne stvari o Ani Roš da bi se shvatilo zašto je njen dolazak u Rovinj drugog dana Weekend Food Festivala, koji se održava od 5. do 8. svibnja, izazvao najveću pažnju. Ova 49-godišnja chefica vodi restoran Hiša Franko smješten u slovenskom mjestašcu Kobarid, a ovjenčan je s dvije Michelinove zvjezdice. Prije pet godina proglašena je najboljom cheficom na svijetu a prema važećoj, prošlogodišnjoj, listi najboljih restorana na svijetu, Hiša Franko zauzima 21. mjesto.

Prije šest godina jedna epizoda serijala Chef’s Table na Netflixu bila je posvećena upravo njoj. Gledatelji te serije saznali su njenu osnovnu priču, a to je da je bila nadarena skijašica kojoj su ozljede uništile potencijalnu karijeru, da je studirala diplomaciju kojoj se nije željela posvetiti i da je veza s današnjim suprugom Valterom promijenila njen život. Valterova obitelj imala je restoran Hiša Franko a ona je odlučila odbaciti sve za što se školovala i pretvoriti taj restoran u respektabilno gastronomsko mjesto. U Rovinju je odlučila izložiti detaljnije svoju gastronomsku priču koja je započela prije 20 godina. Roditelji su bili šokirani njenom odlukom, a ona je trudna s prvim djetetom ušla u kuhinju restorana kako bi promijenila dotadašnja pravila gastronomske igre.

Cilj je bio stvarati jela temeljena na dostupnim namirnicama iz Slovenije. Restoran tada nije imao čvršću suradnju s lokalnim OPG-ovima, bilo da govorimo o mesu, ribi ili voću i povrću. Suradnja je počela polako, nije bilo mogućnosti konstantne nabave namirnica, slovenski OPG-ovi nisu se do tada susreli sa željama kakve je imala Ana Roš.  Zbog toga, kaže, nije mogla održavati meni na duže vrijeme. Meni, koji se danas sastoji od 23 slijeda. Morala je provjeravati kvalitetu svakog proizvođača namirnica sve dok nije došla do razine kakvu je željela. Priznaje kako sada, nakon 20 godina, konačno može reći da je nabava namirnica došla do te željene razine. Bilo da govorimo o mesu, ribi ili biljkama. Da, branje lokalnih biljaka i korištenje pri pripremanju namirnica već je godinama svjetski trend  a Ana Roš ističe kako je ona pri tome jako pažljiva. Ne želi uništavati cjelokupni biljni svijet i želi budućim generacijama ostaviti u nasljedstvo dovoljno biljaka.

Posebno se osvrnula na vrijeme pandemije koronavirusa kada je restoran Hiša Franko bio zatvoren. Tada joj je jedan partner ponudio da otkupi tisuću janjaca. Nije znala kuda s tim mesom s obzirom na zatvoreni restoran. Drugi joj je dobavljač rekao da njihova mljekara dnevno baci na desetke litara mlijeka jer ga nemaju kome prodati. Tada je Ana Roš nazvala slovensko Ministarstvo poljoprivrede kako ti domaći proizvodi ne bi propadali. Odlučila je te proizvode uključiti o industrijsku proizvodnju. Tada je došla do iznenađujućih informacija. Kada je jednoj industrijskoj mljekari ponudila mlijeko s domaćih pašnjaka kako bi proizvodili sladoled, odgovorili su joj kako oni rade sladoled od mlijeka u prahu. Uslijedila je akcija u kojoj je uspjela uvjeriti nekoliko industrijskih proizvođača da koriste domaće namirnice. Da, u konačnici su ti proizvodi bili skuplji, ali su bili kvalitetniji, a lokalni OPG-ovi su time, u vrijeme pandemije koronavirusa, bili spašeni.

Sat vremena kasnije Ana Roš sudjelovala je na tribini pod nazivom „Ženama (ni)je mjesto u kuhinji“ gdje je rekla da je još uvijek, kada gostuje kao kuharica u drugim restoranima, lokalna kuharska ekipa gledana nju s podozrenjem samo zato jer je žena.

Osim Ane Roš, zvijezda drugog dana trebao je biti Rasmus Munk, chef restorana Alchemist iz Osla koji je također ovjenčan s dvije Michelinove zvijezdice. Nažalost, koji dan prije početka Weekend Food Festivala Munk je morao otkazati dolazak u petak te je najavio dolazak u Rovinju u nedjelju. Stoga je njegovo predavanje održano putem video veze. Na platnu su posjetitelji pratili Munka koji im je otvorio vrata svog restorana poznatog po holističkom načinu pristupa gastronomiji. Restoran izgleda fascinantno, u glavnoj dvorani se nalazi kupola na kojoj se svakih pola sata mijenja vizualna forma, a svaka forma prikazuje Munkova promišljanja o gastronomiji i današnjem svijetu. Šteta što audio veza s Munkom nije bila kvalitetnija zbog čega posjetitelji ovog panela nisu najbolje razumjeli njegov koncept funkcioniranja restorana.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.