PRAVOSUDNA OTIMAČINA 2017.: Nasilnici istjerali vlasnicu kuće na Braču na osnovi fantomskog ugovora

Autor:

10.09.2013., Sibenik - Sutkinja Ivana Domic dolazi na sud u Sibeniku na izricanje presude u pratnji svojih odvjetnika.
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 1021, 16. studeni 2017.

‘Mještani Selca na Braču u strahu su jer vide da je sila jača od prava. Sve je to nastavak pravosudne otimačine nekretnina koju je provodila Ivana Domić, bivša predsjednica Suda u Supetru’, tvrdi Senka Ursić – Bukorović

Premda sudski procesi protiv bivše predsjednice Općinskog suda u Supetru Ivane Domić već ulaze u drugo desetljeće i ne nazire im se kraj, a dosad je zabilježeno nekoliko nepravomoćnih oslobađajućih presuda te poništenja od Vrhovnog suda, posljedice razorne prakse pravosudne otimačine zemljišta na Braču neobaviještenim ili pokojnim vlasnicima na vidjelo izlaze gotovo na dnevnoj bazi. U jednom od najskandaloznijih među nekoliko stotina sličnih primjera, upravo nedavno zabilježen je nasilni obrat u kojemu je poslovno-stambeni objekt u mjestu Selca fizički otet njegovim stvarnim vlasnicima. Premda je policija punih deset dana svakodnevno obavještavana o problemu i bilježila je sve što se događalo na imanju veličine 856 četvornih metara, odnosno u raskošnom kompleksu vrijednom milijune eura koji Bračani pamte po klubu ‘Midnight’, nikakve vidljive reakcije još uvijek nema – možda i stoga što su uzurpatori umirovljeni policajci iz Varaždina. Ni pozvani nadzor nad zakonitošću rada policije u ovom slučaju zasad ne daje rezultate.

Istovremeno, zagrebačka sutkinja i kasnije odvjetnica s četrdesetogodišnjim stažem u pravosuđu Senka Ursić-Bukorović, sa sinovima Srđanom i Petrom kao nasljednicima imanja pokojnog Feđe Ursića, puna dva desetljeća vodi bitku kako bi sudske instance barem obavile uvid u sudske spise nastale u vrijeme Ivane Domić, iz kojih je vidljivo da je imanje u Selcima bilo predmet, u najmanju ruku, krajnje neobičnog postupka. Na svojoj strani ona ima desetke presuda, odluka, rješenja i usvojenih žalbi te vrlo precizan dokaz da je u osnovi slučaja jedan krivotvoreni dokument. No hrvatsko pravosuđe uspijeva jedino ažurirati službeni broj spisa, vjerojatno kako bi se stvorio dojam da se radi o novom slučaju, a ne onome koji potječe još iz prošlog tisućljeća. Koncem listopada u njenu kuću provalile su nepoznate osobe i promptno je pozvana policija, koja je u svakodnevnim intervencijama tek zabilježila da se radi o osobama V. O. i I. M. te de facto dopustila da ostanu u nasilno zauzetoj nekretnini.

 

Rođeni Bračanin Feđa Ursić je 1994. doživio moždani udar, a upravo u to doba je varaždinski odvjetnik Branko Bek protiv njega pokrenuo ovršni postupak na osnovi ugovora o posudbi 150.000 tadašnjih DEM

 

“Radi se o nevidljivim konspirativnim silama i sistemu koji je prilagođen otimačini i reketu”, rekla je za Nacional Senka Ursić-Bukorović, kojoj je hrpa od nekoliko kilograma dokumenata nedovoljna kako bi dokazala pravo na obiteljsko nasljedstvo. Štoviše, prošlog tjedna na nju je fizički nasrnuo jedan od odvjetnika povezanih s tim slučajem, također iz Varaždina, no ni liječnička dokumentacija ne igra preveliku ulogu. Čini se, riječ je o pokušaju iscrpljivanja u kojemu se očekuje da sila nadvlada pravo.

Taj slučaj simptomatičan je i u osnovi pokazuje modus operandi iz vremena u kojemu je sutkinja Ivana Domić obnašala dužnost predsjednice Općinskog suda u Supetru: tada su se pojavile stotine tužbi protiv nepoznatih, umrlih ili odsutnih vlasnika velikog broja atraktivnih nekretnina i zemljišta, potom su oni o tome formalno obavještavani putem oglasne ploče suda, zatim su im zbog neodazivanja bivali dodjeljivani odvjetnici po službenoj dužnosti – a kako se ni oni u pravilu nisu odazivali na ročišta, tužbe su ekspresno rješavane u korist tužitelja i nekretnine su prepisivane u njihovo vlasništvo. Razotkrivanje afere dovelo je do masovnog proučavanja preko osam stotina sličnih predmeta, a potom i kaznenih prijava – no pravomoćni epilog još uvijek nije dočekan.

Rođeni Bračanin Feđa Ursić novac od svog dugogodišnjeg rada u Njemačkoj ulagao je u obiteljsku nekretninu u mjestu Selca. U ožujku 1994. doživio je teški moždani udar i ostao potpuno nepokretan, a otprilike u to doba prijedlog za izvršenje ovrhe protiv njega je pokrenuo varaždinski odvjetnik Branko Bek, na osnovu ugovora po kojemu mu je navodno posudio 150 tisuća njemačkih maraka. Premda osim tog dokumenta nije postojao nikakav dokaz o isplati novca, a Ursićeva udovica dokazala je da njezin suprug nikada nije imao račun u navedenoj banci – dapače, sama banka potvrdila je da račun tog broja nikada nije ni postojao – sutkinja Domić Beku je po ekstremno brzom postupku priznala dug, izračunala kamate zbog kojih je on narastao pet puta i odredila vrijednost nekretnine, a potom ga na dražbenom ročištu oslobodila plaćanja kupovine i praktički mu predala nekretninu, premda je u službenim dokumentima ona imala tek nešto više od stotinu četvornih metara, a u stvarnosti osam puta više. Prilikom pokušaja ovrhe na zahtjev sutkinje Domić, odvjetnica Senka Ursić-Bukorović privedena je zbog navodne prijetnje, a upravo Domić je u isto vrijeme zabilježila da ovršiteljima “nitko ne otvara vrata”.

 

Ursićeva udovica dokazala je da njezin pokojni suprug nikada nije posudio novac te da je ugovor Branka Beka lažan, ali sutkinja Domić svejedno je priznala dug, dodala kamate i Beku predala nekretninu

 

Saga o imanju u Selcima nastavljala se u idućim godinama, zabilježene su nove provale i napadi – jednom prilikom čak i bejzbol palicama – a Branko Bek je u međuvremenu umro. Međutim, pojavio se dokument po kojemu je nekretninu od njega za samo 100 tisuća kuna otkupio jedan drugi odvjetnik iz Varaždina, Tihomir Rožmarić, koji je potom posudio 500 tisuća eura od dvoje slovenskih državljana i na ime toga stavio založno pravo, a potom se pojavio i “ugovor o najmu” na osnovu kojega ovih dana nasilnici pokušavaju definitivno ući u posjed nekretnine.

“Mještani su u strahu jer se pokazuje da je sila jača od prava: s jedne strane su moj vlasnički list i pravomoćne presude, a s druge fantomski ugovor o najmu na osnovu kojega policija ostavlja provalnike u kući”, objasnila je Senka Ursić-Bukorović, koja je o svom slučaju obavijestila ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, zatim Državno odvjetništvo te vrh splitske policije. Javno se zahvalila na pokrenutom nadzoru nad radom policije, no njegove rezultate još uvijek očekuje. Posljednje dane provodi gotovo kao izbjeglica, dok u njenoj kući borave umirovljeni policajci koji su promijenili brave, odnose njezine stvari te ih čak i pale na lomači u dvorištu.

“U pravosudnom sustavu provela sam punih četrdeset godina i odgovorno tvrdim da imamo savršene zakone, ali i nemoguće uvjete pravne zaštite”, zaključila je zagrebačka odvjetnica Senka Ursić-Bukorović, koja je protiv Republike Hrvatske čak dobila i presude zbog povrede prava suđenja u razumnom roku. O razmjerima pravosudne aljkavosti dovoljno govori podatak da dosad nije dočekan ni epilog dvadesetak slučajeva otimačine zemljišta koji se navode u optužnici protiv bivše predsjednice supetarskog suda Ivane Domić – a kamoli preostalih nekoliko stotina, pa tako i ovoga iz Selaca, u kojima zasad najučinkovitije funkcionira najobičnija sila.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.