Splićanin Tomislav Lozo koji je oslobođen kaznenog progona po službenoj dužnosti nakon što je 13. travnja u Splitu pretukao dvije žene od kojih je jedna potom osuđena zbog kršenja javnog reda i mira, brat je supruga predsjedničke kandidatkinje Branke Lozo
Nacional je proteklog tjedna istražio uznemirujući, upravo groteskan slučaj fizičkog i institucionalnog nasilja nad ženama, koji nakon objave predsjedničkih kandidatura prerasta u političku aferu i ozbiljan teret za predsjedničku kandidatkinju stranke DOMiNO (Dom i nacionalno okupljanje) Branku Lozo. Naime, brat njezina supruga Tomislav Lozo pretukao je 13. travnja u Splitu splitsku ginekologinju Mariju Divić i njezinu nećakinju Anamariju Stanić, potom je oslobođen kaznenog progona po službenoj dužnosti, a njegova žrtva prekršajno je kažnjena s tristo eura zbog navodnog kršenja javnog reda i mira. Taj izgred, otežan apsurdnim pravosudnim epilogom, dodatnu političku težinu dobiva zbog činjenice da Branka Lozo nije odgovorila na pitanja koja joj je o svemu poslao Nacional.
Tomislav Lozo istukao je Mariju Divić i Anamariju Stanić prije osam mjeseci. Pet mjeseci nakon tog nasilja, 3. rujna, Općinsko državno odvjetništvo u Splitu odbacilo je kaznenu prijavu splitske policije protiv Loze za pokušaj nanošenja teških tjelesnih ozljeda dvjema ženama. Istoga mjeseca Općinski prekršajni sud u Splitu kaznio je Anamariju Stanić kaznom od tristo eura te u presudi, kako je objavio Dalmatinski portal, objasnio kako je Stanić “na naročito drzak i nepristojan način narušavala javni red i mir tako što je vikala i vrijeđala Lozu sljedećim riječima ‘P..i ku..c, pi..a ti materina ćorava, okreni se, je… ti mater!’“ te da ga je pogodila čašom u glavu, zbog čega je Lozo zadobio lakše tjelesne ozljede.
Odmah valja reći da u dokumentima policije i Državnog odvjetništva u Splitu u koje je Nacional stekao uvid, nigdje nema svjedočenja sudionika i svjedoka Lozina napada na dvije žene u kojima bi se spominjale psovke citirane u presudi Općinskog prekršajnog suda. Nakon što su prošle srijede, 11. prosinca, objavljene punovrijedne kandidature za predsjedničke izbore, taj gotovo zaboravljeni slučaj, koji ni sam po sebi nije dobio primjerenu javnu pažnju, dobiva posve nov, politički naglasak.
Predsjednička kandidatkinja stranke DOMiNO Branka Lozo, sviđalo joj se to ili ne, dužna se izjasniti o tome opravdava li nasilje brata svog supruga ili ne te komentirati pravosudnu farsu koja je tom napadu uslijedila, a morala bi i jasno i opširno objasniti svoj stav o nasilju nad ženama općenito te kako ga spriječiti.
Fizički napad šakama na dvije žene usred bijela dana na splitskoj rivi, udžbenički je primjer nedopustivog muškog nasilja nad ženama, jer čak da i jest točno da je jedna od njih na Lozu bacila čašu i psovala ga – što nije dokazano – Lozo naprosto ni pod kojim uvjetima nije smio šakama nasrnuti na te dvije žene, nego je – ponavljamo, čak da i jest pogođen čašom – dužan bio to stoički otrpjeti jer su dvije žene od njega naprosto fizički slabije. Ali, prije svega toga, Lozo naprosto nije smio ženama podcjenjivački, tipično mizogino, samovoljno dobaciti da im “treba Apaurin”, jer otkud ikome pravo da nepoznatoj ženi ili čovjeku za susjednim stolom išta dobacuje, ma koliko mu se moglo ne sviđati što ovaj govori i ma koliko ga mogli iritirati ton i buka. Napad Tomislava Loze na Mariju Divić i Anamariju Stanić, dakle, nije ništa drugo nego ozbiljan fizički napad iz ženomrstva – a o tome se njegova šogorica, kandidatkinja za predsjednicu Republike Branka Lozo, dužna izjasniti koliko god joj to možda bilo neugodno. Jer opravdano je pitati što će se tek događati iza zatvorenih vrata budu li i predsjednički kandidati, potencijalni predsjednici Republike, nastavili šutjeti o nasilju koje žene doživljavaju usred bijela dana od nepoznatih muškaraca, na glavnim gradskim trgovima? Pritom je druga žrtva Lozina napada, splitska ginekologinja Marija Divić – koja je zadobila istegnuće vrata i potres mozga, a Anamarija Stanić hematom čeljusti – posumnjala i da je jedan od dvojice muškaraca u Lozinu društvu u trenutku napada bio ministar poljoprivrede Josip Dabro, ali su iz Ministarstva za Nacional odgovorili da Dabro toga dana nije bio u Splitu. Marija Divić, također, u izjavi Nacionalu prosvjedovala je protiv toga što je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu odbacilo kaznenu prijavu za nanošenje teških tjelesnih ozljeda protiv Loze, dodajući kako su ona i Anamarija Stanić pred Općinskim sudom u Splitu podnijele privatnu tužbu protiv Loze u kojoj za njega traže godinu i pol zatvora tvrdeći da je, istukavši ih, počinio kazneno djelo protiv života i tijela.
‘Nelogično je da žena, kandidatkinja za predsjednicu, nije podržala žrtve nasilja svoga šogora. Kandidirali su je tek kad su ‘očistili’ teren preko DORH-a’, kaže jedna od žrtava Marija Divić
“Javno tražim da se i Andrej Plenković i Branka Lozo očituju o tom nasilnom činu i mizoginiji Tomislava Loze”, izjavila je Marija Divić za Nacional. “Što misle o radu Državnog odvjetništva Split koje ne odrađuje stručno prijavu policijske uprave K-263/2024. kojom je Tomislav Lozo prijavljen za dva kaznena djela nanošenja teške tjelesne ozljede u pokušaju iz čl.118.st.1 u svezi čl.34 Kaznenog zakona? To je pitanje za Andreja Plenkovića. Posebno pitanje za Branku Lozo: kako se usudi kandidirati za predsjednicu RH i pozivati na kršćanski odgoj ako i sada šuti ili zataškava nasilnike u bliskoj obitelji? Kao predsjednička kandidatkinja konzervativne stranke koja se poziva na dom, obitelj i vjeru, neka se izjasni o fizičkom nasilju muškarca iz svoje obitelji prema nepoznatim ženama. Nelogično je da žena, kandidatkinja za predsjednicu, nije podržala žrtve nasilja čovjeka koji joj je rođak. Bila je odmah informirana. Mislimo da su je kandidirali tek kad su ‘očistili’ teren preko DORH-a, negirajući da ga je i policija kazneno prijavila. No mi, kao žrtve fizičkog nasilja, nastavljamo borbu iako ne vjerujemo pravosudnom sustavu Splitsko-dalmatinske županije”, izjavila je za Nacional Marija Divić.
Nacional je stranci DOMiNO i izbornom stožeru Branke Lozo još 5. prosinca poslao pitanja o tom slučaju. Pitali smo je li točno da je Tomislav Lozo, čovjek koji je na splitskoj rivi 13. travnja napao dvije žene, brat njezina supruga Boženka te kako Branka Lozo komentira činjenicu da je Tomislav Lozo istukao te dvije žene. Pitali smo kako na njezinu predsjedničku kampanju može utjecati to što se nije javno očitovala o napadu koji je počinio brat njezina supruga, a zanimalo nas je i kako komentira odbacivanje kaznene prijave protiv Tomislava Loze dok su napadnute žene upućene na građansku tužbu – koju su podnijele, ali suđenje nije počelo ni osam mjeseci nakon napada. Zanimao nas je i opći stav Branke Lozo prema nasilju nad ženama. Nakon što je predsjednička kandidatkinja 10. prosinca predala potpise za kandidaturu te su oni i prihvaćeni, a ona i službeno postala kandidatkinja za predsjednicu Republike, izbornom stožeru Branke Lozo Nacional je 12. prosinca ponovio navedena pitanja. U petak, 13. prosinca, Nacional je telefonom razgovarao s Brankom Lozo, koja je izjavila da još treba odlučiti hoće li odgovoriti. Do zaključenja ovog broja Nacionala odgovore nismo dobili.
Tomislav Lozo istukao je Mariju Divić i Anamariju Stanić 13. travnja na terasi kafića Veneranda nasred splitske rive. Incident je opisan u izvješću splitske policije, u kojemu stoji kako su Stanić i Divić sjedile za jednim stolom, a Lozo za drugim, u njihovoj neposrednoj blizini. “Iznerviran time što su one glasno razgovarale, najprije se obratio oštećenoj Anamariji Stanić rekavši da joj treba Apaurin, a kada mu je ona rekla da to nije njegova stvar, prišao je unoseći joj se u lice pa je ona u strahu prema njemu bacila čašu, nakon čega je on zatvorenim dlanom udario imenovanu u desnu stranu lica, nanijevši joj lakše tjelesne ozljede u vidu hematoma na donjoj čeljusti desno”, stoji u izvješću policije, u kojem se nastavlja: “Kada mu je potom Marija Divić rekla da se makne od njih, osumnjičeni da je i nju udario šakom u glavu, u desni rub brade i vrata, a potom joj jednom rukom pritisnuo glavu na stol, a drugom je još jednom udario u glavu, u desnu stranu tjemena, nanijevši joj lakše tjelesne ozljede u vidu istegnuća vrata i potresa mozga.” Pozvana je hitna pomoć, koja je Divić i Stanić “prevezla u KBC Split na daljnje pružanje liječničke pomoći”.
U prvoj izjavi policiji, na mjestu događaja, Anamarija Stanić izjavila je da je s Marijom Divić “razgovarala o politici i korupciji, da bi im se u jednom trenutku obratila nepoznata muška osoba rekavši: Ma šta pričate, treba vam tableta za smirenje”. Njih dvije, prema svjedočenju Stanić, na to se nisu obazirale nego su nastavile razgovarati, ali malo tiše. Stanić je dalje kazala kako je taj muškarac nakon nekoliko sekundi ustao od stola, prišao do nje i udario je zatvorenim dlanom u predio desnog obraza i usne, na što mu je Marija Divić rekla: ‘Što to radiš?’ Ovaj se na to okrenuo “i zatvorenim dlanom udario Mariju u bradu te je bacio na stol i udario zatvorenim dlanom u potiljak, no nakon toga su ustali gosti caffe bara i počeli govoriti tom muškarcu da se udalji, što je on i učinio”. Izjavu Anamarije Stanić potvrdila je Marija Divić. No u kasnijoj izjavi, kada su podnosile kaznenu prijavu na zapisnik kod policije, Anamarija Stanić iznijela je ponešto različitu verziju događaja i te će se razlike u svjedočenjima pokazati važnima za rješenje Općinskog državnog odvjetništva u Splitu kojim je 3. rujna odbacilo kaznenu prijavu “Policijske uprave splitsko-dalmatinske, I Policijske postaje Split, br K-26312024 od 14. travnja 2024., protiv Tomislava Loze zbog dva kaznena djela teške tjelesne ozljede u pokušaju iz članka ‘118. stavak 1. u svezi članka 34. Kaznenog zakona”. Stanić je tada opširnije opisala incident, izjavivši da je s tetom Marijom Divić sjedila u kafiću Veneranda gdje su razgovarale o politici te da se nisu slagale oko neke teme pa su razgovarale glasnije. Iza leđa njezine tete, rekla je, za visokim stolom sjedio je nepoznati muškarac, mršav, prosijed i star oko 60 godina, koji ju je bezobrazno i agresivno pitao „da li joj treba Apaurin“ te još nešto čega se ne sjeća, ali da je bio bezobrazan.
Nastavile su piti sok, no kada su se krenule ustati, “došao je blizu nje i počeo joj ulaziti u osobni prostor, nakon čega je ona put njega bacila čašu, za koju ne zna gdje je pala”. Objasnila je to svojom “namjerom da ga zastraši kako bi se maknuo od nje”. Nakon što je bacila čašu, muškarac ju je udario šakom u desnu stranu lica zbog čega joj se “zacrnilo pa se ne sjeća što se nakon toga događalo”.
Kada se osvijestila, „vidjela je tetu na stolici kako se drži za vrat”. U istoj prilici, dok su podnosile kaznenu prijavu protiv napadača, Marija Divić je izjavila da su iza njih sjedila trojica muškaraca, od kojih je jedan, upirući prstom u njenu nećakinju, rekao „Tebi treba dati Apaurin“, što je ponovio dva, tri puta. Rekla je da se okrenula prema tom muškarcu i mirnim mu tonom rekla da su one za svojim stolom, a on za svojim te ga moli da ne vrijeđa. Nedugo zatim taj se muškarac, nastavila je, “ničim izazvan podigao od svog stola, prišao njenoj nećakinji i bez riječi je udario šakom u desnu stranu lica. Potom da je njena nećakinja bacila čašu na pod, koja se razbila”. Divić je kazala kako je napadaču potom rekla da se makne od njih, a kad je ustala, stolica se prevrnula i tada je taj isti muškarac i nju šakom udario u desni rub brade i vrata, da bi joj potom “fizičkom snagom i uz pomoć jedne ruke pritisnuo glavu na stol, a drugom šakom je udario u desnu stranu tjemena i vrata i nakon tog napada počeo bježati”. Za njim je potrčao konobar, a konobarica je pozvala policiju, koja je bila u blizini jer je osiguravala predizborni skup Domovinskog pokreta održan tog dana u Splitu.
Policija je uzela i izjavu Tomislava Loze, ali i još dvoje svjedoka njegova napada. Na mjestu događaja ispitan je zaposlenik kafića Veneranda S. B., koji je izjavio da je bio u kafiću te čuo viku, galamu i lom stakla, nakon čega mu je prišla konobarica J. M. i rekla da „muškarac tuče dvije žene“, da je odjeven u prugastu majicu i da se udaljio trčeći u smjeru Prokurativa. Policija je ispitala i konobaricu J. M. koja je rekla da je na terasi vidjela dvije žene kako razgovaraju, a za stolom do njih da je sjedio muškarac koji je, kazala je, “ustao i udario najprije jednu pa drugu ženu, kao i da su u tom trenutku i gužvi staklene čase počele padati na tlo i pucati”, nakon čega je napadač otišao prema obližnjim Prokurativama. Policija je ispitala i A. K., zaposlenicu susjednog kafića Ars, koja je izjavila da je na terasi kafića Veneranda čula viku i galamu i “stariju mušku osobu u majici na pruge kako fizički nasrće na dvije ženske osobe”. Rekla je i kako “nije sigurna, ali misli da je jedna od te dvije ženske osobe bacila staklenu čašu prema muškarcu, nakon čega se on udaljio”.
‘Tomislav Lozo istukao je Mariju Divić i Anamariju Stanić 13. travnja na terasi kafića Veneranda nasred splitske rive, iznerviran njihovim glasnim razgovorom’, piše u izvješću splitske policije
Svoju verziju događaja policiji je iznio i napadač Tomislav Lozo. Prema informacijama Nacionala, on je policiji izjavio da je došao na predizborni skup Domovinskog pokreta te da su do njega sjedile te dvije žene. Jedna od njih, rekao je, jako je glasno govorila, “kao što bi pričao najgori uličar, psovkama”. Nije mu, rekao je, toliko smetalo što su govorile o “pravima žena”, nego to što je “jako ružnim riječima” napala Karolinu Vidović Krišto, tadašnju kandidatkinju na parlamentarnim izborima, koju on jako poštuje. Priznao je da se okrenuo i ženu pitao treba li joj Apaurin, na što ga je ona psujući, kao da je jedva čekala, napala. To ga je toliko uznemirilo, rekao je Lozo, da su mu se ruke tresle, ali nije reagirao. Nakon pet minuta, nastavio je Lozo u izjavi policiji, naišla je starija prosjakinja, a kada je ženu s kojom je Lozo imao verbalni sukob zamolila sitniš, žena joj je, tvrdi Lozo, rekla: „Dat će ti onaj ćoro.” Tada mu je, kaže, puklo, došao je do nje i izvrijeđao je, a ona je njega tada pogodila čašom u bradu i ozlijedila. Udario ju je, nakon čega je na njega, tvrdi, skočila i druga žena, koju je također dvaput udario po glavi, ali je ustvrdio da su to bili “mali udarci, nikakvi”. Dodao je da nije bježao, svima je rekao svoje ime jer su mislili da je ženu napao bez razloga. Na osnovi tih svjedočenja žrtava, napadača i svjedoka, splitska policija podnijela je protiv Tomislava Loze kaznenu prijavu za pokušaj nanošenja teških tjelesnih ozljeda, jer su obje žene ozlijeđene te su dobile Šancov ovratnik, a Marija Divić čak je pretrpjela i potres mozga. No zamjenica općinskog državnog odvjetnika u Splitu Branka Dujmić u svojem rješenju od 3. rujna odbacila je kaznenu prijavu s objašnjenjem da “intenzitet udarca (…) nije bio takvog intenziteta da bi (…) mogla nastati teška tjelesna ozljeda”, te da u Loze “… očito nije bilo namjere da oštećenima nanese tešku tjelesnu ozljedu”. Takvo rješenje donijela je pozivajući se na mišljenje sudsko-medicinskog vještaka koji je ozljedu usta Anamarije Stanić ocijenio lakšom, dok je za istegnuće vratne kralježnice ustvrdio kako “nije objektivno, medicinski utvrđena i opisana, pa kao takva ne predstavlja tjelesnu ozljedu u sudsko medicinskom smislu”. Također, “manji krvni podljev” na glavi Marije Divić ocijenio je lakšom tjelesnom ozljedom, a “dijagnoze istegnuća mišića vratne kralježnice i potresa mozga, koje se navode u medicinskom nalazu oštećene Marije Divić, nisu objektivno medicinski utvrđene i opisane, pa kao takve ne predstavljaju tjelesne ozljede u sudsko medicinskom smislu”.
“Tako, primjerice, prilikom obavijesnog razgovora na mjestu događaja nijedna od njih ne spominje da bi Anamarija Stanić u kritičnoj prigodi bacila čašu prema spomenutom napadaču. To spominju prilikom podnošenja kaznene prijave, očito nakon što je bacanje staklene čaše prema napadaču iznijela zaposlenica caffe bara ‘Ars’ A. K., koja je ispitana na mjestu događaja. Pored toga, imenovane nisu ni podudarne u tom dijelu kazivanja, pa tako Anamarija Stanić navodi da je ona bacila čašu put ovog napadača kada joj se on unio u lice, kako bi ga zastrašila, a on nju nakon toga udario šakom u predio desne strane lica, dok Marija Divić navodi kako je NN muškarac ničim izazvan prišao njenoj nećakinji Anamariji Stanić i udario je šakom u desnu stranu lica, a njena nećakinja nakon toga bacila čašu na pod pa se čaša razbila, dakle, ne u pravcu napadača”.
Mediji su za Tomislava Lozu, nakon što je otkriveno da je istukao dvije žene na rivi, objavili da je bio jedan od osnivača stranačkog ogranka HDZ-a u Splitu 6. travnja 1991. u splitskom hotelu Marjan
Marija Divić komentirala je za Nacional činjenicu da je njezina nećakinja Anamarija Stanić u rujnu ove godine prekršajno kažnjena s 300 eura za remećenje javnog reda i mira zbog navodnog psovanja i bacanja čaše na Tomislava Lozu, dok je on oslobođen: “Odvjetnik Vinko Gulišija je u Slobodnoj Dalmaciji objavio način obrane svog štićenika i najavio da će prekršajno prijaviti Anamariju Stanić i prijavio je, dok je njegov štićenik od policije bio kazneno prijavljen pa u tom slučaju ne ide službeno prekršajna prijava. Istodobno, Prekršajnom sudu nisam prijavljena ja, što znači da je taktika odvjetnika u sprezi s policijom i DORH-om da podijeli odgovornost za edukaciju šakama i da napravi razdor među žrtvama i u javnosti. Zato očekujemo novu istragu koju smo, uz nove svjedoke, prijavile sucu istrage Županijskog suda u Splitu”.
Prije nego što su podnijele privatnu tužbu, Divić i Stanić podnijele su sucu istrage Županijskog suda u Splitu “Prijedlog za provođenje dokaznih radnji koje po službenoj dužnosti nije provelo ODO u Splitu”, u kojemu iznose sumnju da je jedan od dvojice muškaraca koji su prije napada bili u društvu Tomislava Loze, bio današnji ministar poljoprivrede Josip Dabro. Toga dana DP je imao predizborni skup u Splitu, a na snimkama se vidi muškarac koji sliči Dabri. Nacional je Ministarstvu poljoprivrede u srijedu, 11. prosinca, poslao pitanja je li ministar Dabro 13. travnja bio u Splitu i u društvu s Tomislavom Lozom, na što su iz Ministarstva dan kasnije odgovorili da je “potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro 13. travnja 2024. bio na 25. Proljetnom međunarodnom bjelovarskom sajmu u Gudovcu”.
Komentari