Voditeljica ureda Udruge Franak Sandra Žiga početkom prošlog tjedna uputila je otvoreno pismo predsjedniku Vrhovnog suda Radovanu Dobroniću i predsjedniku Građanskog odjela Vrhovnog suda Damiru Kontrecu u kojem ih je podsjetila da su ‘prošla već puna dva mjeseca otkad se Sud Europske unije proglasio nenadležnim za to pitanje, jer su temeljni CHF ugovori ugovoreni prije pristupanja Republike Hrvatske u Europsku uniju, čime je loptica vraćena na Vrhovni sud RH, koji više ne može izbjeći donošenje odluke o pravima potrošača s konvertiranim kreditima’.
Dobronić je na pismo odgovorio najavom da će se krajem kolovoza održati sastanak s predsjednicima Vijeća od kojih će se zatražiti da tijekom rujna rasprave predmete koji su bitni. Predsjednik Vrhovnog suda istaknuo je da je sastanak ugovoren u dogovoru sa sucem Kontrecom.
Čini se da je najava Dobronića u prošlom broju Nacionala o mogućoj smjeni Damira Kontreca, predsjednika Građanskog odjela Vrhovnog suda, odgovornog baš za predmete iz tužbi za toksične kredite u švicarskim francima – dala rezultate. Naime, prema Nacionalovim izvorima, Kontrec se još s godišnjeg odmora javio predsjedniku Vrhovnog suda Radovanu Dobroniću obećavši mu suradnju.
Također se, prema informacijama Nacionala, preko posrednika raspitivao i koliko je ozbiljna Dobronićeva namjera da i njega smijeni, kao što je prije dva tjedna smijenio Damira Kosa i Marina Mrčelu.
Podsjetimo, u pokušaju da uredi hrvatsko sudstvo, Radovan Dobronić smijenio je Kosa i Mrčelu, a Mrčelu i s njegove nove, aktualne dužnosti kao predsjednika odjela za praćenje europskih propisa i sudske prakse sudova pri Vijeću Europe i Europskoj uniji. Kos i Mrčela su ga prije toga javno žestoko napali što se uopće usudio početkom srpnja na okruglom stolu o izvansudskim aktivnostima sudaca sugerirati da se uz neka ograničenja uredi to područje u njihovim dodatnim poslovima po uzoru na ostale članice Europske unije.
Kontrec se, za razliku od dvojice smijenjenih sudaca, suzdržao od otvorenog napada na Dobronića ograničivši se tek na primjedbu da ‘postoje ozbiljniji problemi’ od izvansudskih aktivnosti.
Komentari