Zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić osudio je vezano za slučaj smrti 20-mjesečnog dječaka iz Slavonskog Broda izravnu diskriminaciju u medijskom izvještavanju koje intelektualne poteškoće roditelja izjednačava s neprimjerenom roditeljskom skrbi.
Zamjenik je ocijenio da su u medijskom izvještavanju bile naglašene “predrasude prema osobama s invaliditetom, odnosno s intelektualnim teškoćama”, a vezano za smrt dječaka za kojega je Hrvatski zavod za socijalnu skrb pokrenuo postupak oduzimanja prava roditelja da žive s djetetom.
“Izravno izjednačavanje postojanja intelektualnih teškoća s nemogućnošću osiguravanja primjerene roditeljske skrbi potiče negativne društvene stavove i navodi javnost na zaključak da samo zbog postojanja intelektualnih teškoća roditeljima treba oduzeti pravo na stanovanje s djetetom”, istaknuo je u priopćenju. zamjenik pravobraniteljice.
Upozorio je da je opasna teza koja raspiruje netrpeljivost prema osobama s invaliditetom te predstavlja izravnu diskriminaciju.
“U istom kontekstu opisuju se i loše materijalne prilike u kojima obitelj živi”, ističe zamjenik te poručuje da je teško prihvatiti zauzimanje stava da se djecu zbog loših materijalnih uvjeta treba odvojiti od roditelja, a ne poduzeti sve mjere da se ti materijalni uvjeti poboljšaju.
“Teško je prihvatiti da se umjesto poziva na gradnju sanitarnog čvora i uvođenje grijanja poziva na kidanje najvažnije spone koju ljudsko biće ima, one s biološkim roditeljima”, ističe.
Poručuje kako je pravo svake osobe, pa i one s invaliditetom da bude roditelj, a Konvencija o pravima osoba s invaliditetom obvezuje državu na osiguravanje podrške roditeljstvu u svim slučajevima kad je ta podrška potrebna.
“Drastična mjera zadiranja u obiteljski život pojedinca u vidu oduzimanja prava na stanovanje s djetetom ili lišavanje prava na roditeljsku skrb mora biti krajnja mjera, ukoliko su oprobane sve druge, blaže mjere, te mora biti donesena u zakonom propisanoj proceduri”, poručuje zamjenik.
Senzacionalistički naslovi u novima pozivaju na linč djelatnika sustava socijalne skrbi i rađaju stav javnosti da se “takvim” osobama djeca trebaju oduzeti žurno i bez neke posebne procedure, što ne samo stigmatizira osobe s invaliditetom, nego je, ističe zamjenik pravobraniteljice i protivno načelima vladavine prava i pravne države, dodaje.
Stoga je, suprotno pozivima koji se vide u medijima da nam treba više kapaciteta u domovima naglasio da je to oblik skrbi koji trebamo napustiti.
Iako poznate činjenice ne upućuju na to da je do smrti djeteta došlo zbog neodgovarajuće roditeljske skrbi i propusta roditelja, pozivamo nadležne da im taj slučaj bude upozorenje na obavezu sustavnog osiguravanja stručne podrške roditeljima s invaliditetom u podizanju djece, uz zaštitu najboljeg interesa djeteta, zaključio je Jurišić.
Komentari