Požari u Turskoj, Bugarskoj, Sibiru, na sjeveru Italije poplave i klizišta

Autor:

epa09370847 A firefighting aircraft douses a wildfire in the area of Stamata, in north-eastern Athens, Greece, 27 July 2021. Firefighting forces are operating in the area of Stamata, in the Attica region, to contain a wildfire that broke out earlier in the day. Some 22 fire engines with 68 crew members, three teams of firemen on foot, the municipality's water trucks along with four firefighting aircraft, and five water dropping helicopters are currently battling the blaze which is very close to inhabited areas. In the meanwhile, the Civil Protection's emergency number 112 was activated in the wider region of Stamata and Rodopoli informing the citizens to be on alert and follow authorities' instructions.  EPA/YANNIS KOLESIDIS

EPA/YANNIS KOLESIDIS

Turska, Sibir, Bugarska iItalija zemlje su koje je, poslije katastrofalnih poplava na sjeveru Europe i razornih požara u Italiji, Grčkoj i SAD-u, zahvatila nova serija požara i poplava, javlja HTV.

Požari bjesne u Turskoj i Bugarskoj, dok se za područje Balkana idućih dana najavljuju temperature i do 45 stupnjeva. Zbog ekstremno visokih temperatura vatra hara i Sibirom, na više od pola milijuna hektara.

U Turskoj jak vjetar rasplamsava požar koji je okružio popularno ljetovalište u Antaliji na jugu Turske. Proširio se na stambena područja i samo središte grada Manavgata. Iz zadimljenih ulica kojima plamti otvoreni požar, spašeni su stanovnici.

Gusti crni dim uzdiže se iznad grada i okolnih šuma. Dva zrakoplova, osam helikoptera i više od 50 vatrogasnih vozila s vatrogascima iz okolnih područja pokušavaju ugasiti požar koji je buknuo na četiri mjesta.

Jakutsk je u Sibiru, poznato kao najhladniji grad na planetu. Sada je Yakutia, ili Republika Saha, smještena na ruskom Dalekom istoku, najteže pogođena regija, od čak 10 u kojima je proglašeno izvanredno stanje zbog požara koji bijesne sibirskim područjem, a posljedica su velikih ljetnih vrućina. Zrak u gradu pun je dima, a stanovnicima se još od 18. srpnja savjetuje ostanak kod kuće, sa zatvorenim prozorima.

“Ovo je ljeto katastrofalno u smislu onečišćenja zraka. U ovakve dane ne možemo se ni prošetati. Strašan dim! A ne možemo ni stalno biti u kući”, kazao je Ilya Alekseev, stanovnik Jakutska. Vatrogasci i dobrovoljci, uz pomoć iz zraka ruskog Ministarstva za izvanredne situacije, svim snagama pokušavaju gasiti požare na više od pola milijuna hektara.

Požar, koji se vjerojatno razbuktao s neuređenog odlagališta smeća, progutao je borovu šumu iznad grada Tvarditsa na jugoistoku Bugarske. No, i dalje gori šireći se s tri strane svom snagom na 10 000 hektara, dijelom punih četinjača, suhe trave i grmlja. “Strojevi su morali čistiti prostor na sjeveru i istoku, kako bi ljudi mogli ući kroz te čistine i ugasiti plamen. Ministarstvo obrane osiguralo je helikopter i ljudstvo, trideset vojnika mora ući u šumu”, izjavio je lokalni dužnosnikMinčo Afuzov. Već drugi dan deseci šumskih čuvara i volontera pomažu vatrogascima zaustaviti ovu katastrofu .

Nakon katastrofalnih požara na Sardiniji, sjever Italije ovih su dana zahvatile teške kiše. Na gradove u blizini jezera Como na sjeveru zemlje sručilo se klizište koje je pokrenula kiša. Ulice su poplavljene, voda je preplavila automobile, a oko njih pluta otpad. Vatrogasci su izveli 60 akcija spašavanja diljem regije. U najteže pogođenom Briennu, 50 stanovnika zarobljeno je u kućama. U velikoj su opasnosti, jer je klizište izazvalo ispuštanje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.