Na slovenskom Krasu, uz granicu s Italijom, i danas se bore s požarom, koji je dosad zahvatio više od dvije tisuće hektara i prema nekim je ocjenama najveći požar dosad zabilježen u Sloveniji.
Požar koji se prije dva dana proširio iz Italije, noćas je bio pod nadzorom, ali je stanje opet postalo vrlo ozbiljno.
Iz triju sela na području požara (Vojščica, Temnica i Novel), gdje živi oko 400 stanovnika, odlukom civilne zaštite određena je evakuacija stanovnika.
Istarski vatrogasci izdali upozorenje zbog dima: Ne izlazite ako nije nužno
Zbog velikog požara koji bjesni u susjednoj Sloveniji i Italiji umaški i porečki vatrogasci su na svojim mrežnim stranicama pozvali građane, a posebno kronične i plućne bolesnike te starije sugrađane da se strpe i ne izlaze nepotrebno van ako to zaista nije nužno.
“S obzirom na to da je od sinoć gotovo čitavo područje Bujštine prekriveno dimom koji je uzrokovao požar u Sloveniji i Italiji, molimo naše sugrađane posebno one koji imaju problema s disanjem, astmatičare, kronične bolesnike i starije sugrađane da se ne izlažu nepotrebno te se pokušaju strpjeti i ne izlaziti ako to zaista nije nužno”, poručuju iz javnih vatrogasnih postrojbi Umaga i Poreča.
Mještani još nemaju dozvolu za povratak kućama
Voditelj intervencije Simon Vendramin rekao je za N1 da se vatra sada širi sjeverno od sela Kostanjevac na Krasu, u smjeru Renškog vrha i sela Temnica. Vatrogasci će požar pokušati obuzdati tijekom noći.
Inače, požar se širi i prema zapadu, u smjeru naselja Lokvice i zaseoka Segeti te iz smjera Italije prema Novoj vasi. Vatrogasci su uspjeli ugasiti požar na Vojščici, čisti se teren i polijeva rub požarišta.
Noću će na terenu biti oko 500 vatrogasaca, a upravo je u tijeku izmjena vatrogasaca nakon smjene.
Mještani sela Lokvice i zaseoka Segeti, koji su jučer evakuirani, još nemaju dozvolu za povratak kućama. Ako se vatra ugasi i uvjeti to dopuste, možda bi se uspjeli vratiti već danas, rekao je Vendramin.
Vodja intervencije danes Simon Vendramin pojasnjuje, da je bilo danes na terenu prisotnih okrog 1100 gasilcev, ki so se skupaj s silami iz zraka borili z ognjem. @URS_ZR pic.twitter.com/3UXjc44Ryc
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) July 21, 2022
Dramatične priče mještana
Mještani stanje opisuju kao očajno dok zajedno s vatrogascima pokušavaju spasiti, kako kažu, što se spasiti dade.
Na gašenju najvećeg požara u povijesti Slovenije angažirani su vatrogasci iz većeg dijela države, a Italija, Hrvatska, Austrija i Slovačka poslale su u pomoć helikoptere i kanadere.
Tadej Rogelja jedan je od 230 stanovnika sela Vojščica od kojih je većina evekuirana. Zajedno s još desetak mještana ne želi napustiti mjesto i pokušava spasiti kuće od kojih je požar udaljen nekoliko stotina metara.
“Trenutno stanje je očajno, plameni jezici tri su puta viši od borova, sve je u dimu i vrlo blizu kuća”, rekao je Rogelja u telefonskom razgovoru za Slovensku televiziju.
Odlučio je ostati jer je član civilne zaštite, kao i još nekoliko sumještana koji su u dobroj kondiciji.
“Ostali smo da u krajnjem slučaju pokušamo zaštititi ono što se zaštititi dade”, izjavio je, dodajući da vatrogascima donose hranu i piće te sijeku stabla kako bi se zaustavila nadiruća vatra.
Podsjetimo, gašenje uz to otežava snažna bura i teren na kojemu je još dosta zaostalih neekspolodiranih mina iz vremena Prvog svjetskog rata.
Europski povjerenik za upravljanje krizama, Slovenac Janez Lenarčič je u utorak zahvalio susjednim zemljama koje su poslale helikoptere i kanadere, no upozorio je i na ograničenost takve pomoći u vrijeme kada veliki požari istovremeno bukte u više mediteranskih zemalja.
Slovenski mediji navode da je više tisuća građana potpisalo peticiju kojom od vlade traže da kupi kanader.
Da će Slovenija za iduće ljeto biti spremnija i za borbu s požarima iz zraka, rekao je u srijedu prilikom posjeta opožarenom podruju premijer Robert Golob.
Dim se proširio i na zapad Istre
Požar u Sloveniji i Italiji uzrok je velikoj količini dima koji se proširio i do Poreštine, upozorili su danas vatrogasci iz Poreča. Zamolili su sugrađane, posebno starije i bolesne, da se strpe i ne izlaze ako nije nužno.
Prva žrtva požara u Italiji
Kako javljaju Primorske novice, požari su u Italiji danas odnijeli prvu žrtvu. Stablo oštećeno vatrom palo je na djelatnicu civilne zaštite dok je sudjelovala u obavljanju očevida na požarištu.
U gašenju požara pomažu i šumari
U aktivnostima gašenja požara sudjeluju i šumari. S obzirom na to da dobro poznaju teren i šume, šumari pomažu u koordinaciji gasitelja požara. Na terenu je trenutno oko 40 šumskih radnika.
Austrijski pilot o požaru u Sloveniji: Nikad nisam vidio takav požar
U gašenju ogromnog požara u Sloveniji, tamošnjim vatrogascima pomažu i kolege iz inozemstva. Među njima je i austrijski pilot helikoptera Marian koji ima 15 godina iskustva u gašenju požara, ali je naveo da nikad nije vidio takav požar.
“U prošlosti sam vidio brojne požare, ali ovaj požar je nevjerojatan i velik. Nadam se da možemo pomoći kolegama u borbi”, rekao je.
Kaže da je prvi put na terenu u Sloveniji. “Ovo je veliki izazov. Nikad nisam vidio ovako veliki požar”, rekao je za svet24si.
Bolje stanje u Italiji
Autocesta Trst – Venecija poslijepodne je otvorena u oba smjera. Situacija na požarištu talijanskog dijela Krasa je stabilna, navode službe. Vatrogasci i volonteri civilne zaštite zajedničkim snagama zaustavljaju daljnje širenje vatre.
Danas s požarišta uklonjeno 8 eksplozivnih sredstava
Prema riječima Darka Zonjiča, zapovjednika Državne postrojbe za protueksplozivnu zaštitu, pirotehničari su samo danas uklonili osam eksplozivnih uređaja, a u tijekom 5 dana njih 70. Najveća je bila njemačka mina kalibra 250 milimetara s čak 42 kilograma eksploziva.
Zapovjednik Civilne zaštite Slovenije Srečko Šestan i ministar obrane Marjan Šarec iznijeli su najnovije detalje o stanju na terenu na konferenciji za novinare.
“Situacija je ozbiljna, tijekom jutra se pogoršala, počeo je puhati vjetar. Trenutno se najviše borimo s požarom koji vidite iza nas, a gasitelji ga pokušavaju odsjeći. U zraku su tri helikoptera, austrijski helikopter, tu je policijski helikopter, a na putu je i helikopter iz Slovačke. Na terenu je 1.100 ljudi, vatrogasci polijevaju rubove veste i pokušavaju spriječiti vatru u prijelazu. Ako bi se vatra proširila, postojala bi opasnost da zahtvati objekte. Trenutno nema ugroženih objekata, tri sela su evakuirana još jutros”, rekao je Šarec.
Šestan je dodao i kako je ovo najgori i najveći požar u Sloveniji.
Situacija na Krasi iznimno ozbiljna
Situacija na Krasu u Sloveniji iznimno je ozbiljna već peti dan zaredom, objavila je Civilna zaštita za Sjevernu Primorsku. Dodali su da su trenutno aktivna tri požara, svi s područja od prethodnih dana.
Vatrogasce najviše brine požar Klariča, zaseoka pod rubom Krasa u blizini talijanske granice, piše N1 Slovenija.
Na terenu je više od tisuću vatrogasaca iz šest regija (Gorenje, Celje, Notranje, Savinje, Obalno-Kraška i Sjeverno Primorsko). U stanju pripravnosti su i spasioci te pripadnici ekipe hitne pomoći.
Pomažu im i helikopteri slovenske vojske i policije te tri helikoptera iz inozemstva (Austrije, Slovačke i Hrvatske).
U gašenju požara pomaže i teretni avion Pilatus PC 6 Slovenske vojske.
Sirene za evakuaciju oglasile su se u tri sela na području regije Kras; u Temnici, Vojščici i Novelu. Mjesto za okupljanje građana s tih područja je gimnazija u Komnu, priopćili su iz civilne zaštite.
Gašenje iz zraka uvelike otežava slaba vidljivost
Na Kras je stigao i slovenski ministar obrane Marjan Šarec.
“Posljednjih sati situacija se pogoršala, gašenje požara iz zraka uvelike otežava slaba vidljivost. Stožer određuje mjere ovisno o razvoju požara. Evakuirana su tri naselja: Novelo, Temnica i Vojščica. Trenutno nam je glavna zadaća zaštita objekata”, napisao je na Twitteru.
Hrvatska poslala helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s opremom za gašenje požara
Nakon kanadera, helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s opremom za gašenje požara iz vojarne “Knez Trpimir“ u Divuljama upućen je u Sloveniju radi gašenja požara na području Renškog Vrha u blizini Nove Gorice, izvijestilo je u četvrtak Ministarstvo obrane (MORH). No danas se kanader trebao vratiti zbog nemogućnosti gašenja. Naime, područje je nadvio pregusti dim koji kanaderu onemogućava letenje.
Tijekom jučerašnjeg dana kanader je je u devet naleta izbacio 48 tona vode na opožareno područje.
Zaradi gostega dima ima 🇭🇷Canadair onemogočeno gašenje iz zraka in se vrača v Pulo, kjer bo čakal na nadaljnja navodila.
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) July 21, 2022
Najveći šumski požar od 2003.
Ovo je najveći šumski požar u Sloveniji još od srpnja 2003. godine kada je izgorjelo 1050 hektara površine, a požar se tada proširio iz Italije i gasili su ga 10 dana.
Da je situacija izuzetno teška svjedoči i evakuacija stanovništva kakva do sada nije bila potrebna. Prema dostupnim podacima, posljednjih desetljeća su u Sloveniji bili evakuirani, samo na nekoliko sati, samo stanovnici sela Rubije i zaselka Jablanec kod Komna jer se u kolovozu 2001. požar previše približio kućama.
Evakuirano 400 ljudi
Vlasti su naredile evakuaciju oko 400 stanovnika iz tri sela (Vojščice, Temnice i Novela).
Evakuirani stanovnici bit će smješteni u gimnaziji u Komnu. Tu su i sve potrebne službe za pomoć.
Iz Centra za socijalni rad Nova Gorica najavili su da će ovim osobama biti dostupna i psihosocijalna pomoć. Nadležne službe spašavaju i stoku, dodaju iz Civilne zaštite.
Komentari