Šumski požari u ozračenoj zoni isključenja kod Černobila gore već gotovo tri tjedna, a snažni vjetrovi u srijedu još su više pogoršali situaciju.
„Brzina vjetra u ovom trenutku doseže 21 kilometar na sat”, objavila je državna agencija zadužena za to pretežito nenaseljeno područje.
Više od 1200 vatrogasaca gasilo je u srijedu nekoliko požara u tom području, navodi se u priopćenju, dodajući da ne postoji rizik za uništeni černobilski reaktor na koji je postavljen zaštitni ‘sarkofag’.
„Nema prijetnje za zaštitnu kupolu, skladište radioaktivnog otpada i druge važne objekte u zoni isključenja”, ističe se.
Černobilska katastrofa koja se dogodila 1986. smatra se najgorom nuklearnom katastrofom u povijesti.
Šumski požari u černobilskoj zoni i drugdje u Ukrajini izbili su u vrijeme relativno suhih vremenskih uvjeta zadnjih tjedana nakon zime tijekom koje nije palo dovoljno snijega.
Stručnjaci za okoliš strahuju da bi požari mogli uzdignuti u zrak radioaktivni pepeo koji bi se mogao proširiti na 100-ak kilometara udaljen Kijev.
Savezne vlasti pripisale su jako zagađen zrak u Kijevu zadnjih dana požarima u obližnjoj regiji Žitomir, uvjeravajući da su razine radijacije u gradu u okviru prihvatljivog.
„Radijacija u Kijevu i kijevskoj regiji u normalnim je okvirima i ne prelazi prirodne pozadinske razine”, istaknula je u srijedu Državna služba za izvanredne situacije.
To ponavlja već nekoliko dana.
Visoki dužnosnik za okoliš, Egor Firsov, rekao je na početku požara da je radijacija u černobilskoj zoni 16 puta viša od normalne pozadinske razine.
Komentari