Povjerenik za klimatsku politiku Wopke Hoekstra: “I Kina treba pridonositi fondu za klimatske štete”

Autor:

epa10978189 European Commissioner for Climate Action Wopke Hoekstra gestures as he speaks during a press conference in Beijing, China, 16 November 2023. European Commissioner Hoekstra is visiting Beijing until 17 November, where he will meet climate experts and hold bilateral climate discussions ahead of the COP28 UN Climate Change Conference.  EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

Svi koji mogu, a to se odnosi i na Kinu, trebaju uplaćivati u fond za naknadu štete od klimatskih promjena, a korisnici tog fonda mogu biti samo teško pogođene zemlje kojima je pomoć najpotrebnija, smatra povjerenik za klimatsku politiku Wopke Hoekstra.

“Svi koji mogu trebaju plaćati, a sredstva iz tog fonda trebaju ići onima kojima je najpotrebnije, koji su na udaru suša, poplava, a nisu odgovorni za klimatske promjene”, rekao je Hoekstra u intervjuu za European Newsroom (ENR), zajednički projekt dvadesetak europskih novinskih agencija u kojem sudjeluje i Hina.

“Riječ je o ograničenom broju zemalja, a ne o bilo kojima koje osjećaju posljedice klimatskih promjena jer nažalost, to je slučaj sa svima”, rekao je povjerenik.

Na globalnoj klimatskoj konferenciji COP 27 održanoj prošle godine u Egiptu načelno je dogovorena uspostava fonda za naknadu štete i gubitaka od klimatskih promjena, ali ostaje pitanje tko će ga financirati: zapadne industrijske zemlje koje su povijesno odgovorne za većinu emisija, ili zemlje u usponu poput Kine te tko će biti njegovi korisnici.

To pitanje bit će jedno od najvažnijih na predstojećoj konferenciji COP 28, koja krajem sljedećeg tjedna počinje u Dubaiju.

Na pitanje hoće li Kina moći biti korisnik toga fonda u koji će, između ostalih, uplaćivati i EU,  Hoekstra je rekao da “s obzirom na golemu zadaću pred nama, svi koji mogu platiti, trebaju to učiniti”.

Kina je napravila golemi napredak, drugo je gospodarstvo u svijetu, ima podjednak broj električnih automobila kao i EU. S ekonomskom moći dolazi i odgovornost”, rekao je povjerenik.

Pregovori o tom fondu na kojem inzistiraju zemlje u razvoju uvelike će utjecati na predstojeću klimatsku konferenciju na kojoj se nastoji postići dogovor o zajedničkim naporima za smanjenje emisija stakleničkih plinova odgovornih za klimatske promjene.

Ambiciozni europski Zeleni plan

Na pitanje treba li revidirati ambiciozni europski Zeleni plan, jesu li njegovi ciljev dohvatljivi s obzirom na aktualnu situaciju, rat u Ukrajini, pandemiju, Hoekstra je rekao da ne vidi alternativu tome planu.

“Ne postoji alternativa, nego da nastavimo s njim, s ambicijama koje imamo”, rekao je.

Dodao je da pritom treba graditi mostove s drugim dijelovima svijeta kako bi svi sudjelovali u naporima za zaštitu klime jer je na kraju krajeva Europa odgovorna samo za 7 posto emisija stakleničkih plinova.

“Dakle, 93 posto emisija događa se izvan Europe i ako to ne riješimo i dalje ćemo imati klimatske promjene koje neće pogađati samo ostatak svijeta nego i Europu”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.