Prosvjedi na kojima studenti od svojih sveučilišta traže da prekinu veze s izraelskim akademskim institucijama proširli su se diljem zemlje. Dolazi i do sukoba s policijom, stotine studenata su uhićene, a mnogi kritiziraju nasilno gušenje prosvjeda.
Rat u Gazi i dalje odjekuje američkim kampusima gdje već dva tjedna prosvjeduju studenti nezadovljni američkim odnosom prema ratu u Gazi.
“Gledamo ono što se već dogodilo Židovima u holokaustu. Povijest se ponavlja i ne možemo samo sjediti i gledati već viđeno. Ovo nije antisemitski prosvjed. Borimo se za živote ljudi, da imaju hranu, sklonište, vodu, sigurnost, a to svatko zaslužuje”, rekla je Asya Baig, studentica na Sveučiluštu Northwestern.
Među prosvjednicima ima i Židova, iako sve veći broj njih izjavljuje da se osjeća nesigurnim.
Slijepa ulica
“Mnogo se genocida dogodilo od holokausta i svi trebaju pozornost. A ovaj (u Gazi) čini se s lažnom premisom zaštite Židova. No to me ne čini sigurnim kao ni jednog Židova”, rekao je Keith Larson“, student na Northwesternu.
Mnogi su razočarani upravama svojih sveučilišta koje se opiru studentskim zahtjevima. Pregovori su, pojednostavljeno, upali u slijepu ulicu.
REAGIRALA I POLICIJA Na najboljim američkim fakultetima širi se val prosvjeda protiv rata u Gazi
“Imamo tri zahtjeva. Oduzimanje svih financija, uključujući zaklade od korporacija koje profitiraju od izraelskog aparthejda, genocida i okupacije u Palestini. Drugi je potpuna transparentnost za sva financijska ulaganja sveučilišta Columbia. Treći je amnestija za sve studente i nastavno osoblje koje je kažnjeno ili otpušteno (zbog prosvjeda)”, ustvrdio je Jonathan Ben-Menachem, student na Svučiluštu Columbia.
Zbog nedopuštenih prosvjeda, sveučilišta negdje biraju duge pregovore, a negdje jednostavno pozivaju policiju da intervenira i ukloni sporne kampove. Proteklog tjedna uhićeno je više od 550 studenata.
Kaznene prijave i disciplinske mjere
No to nije sve. Prosvjednicima se spremaju moguće disciplinske mjere od privremene suspenzije, izbacivanja pa do kaznenih prijava.
“Harvard ostaje materijalno i moralno sudionik u genocidu nad Palestincima. Na ljudskoj razini, to je nevjerojatno razočaravajuće”, rekao je Asmer Safi, student na Harvardu.
Prosvjedi na američkim sveučilištima zbog rata saveznika SAD-a Izraela u Gazi znak su američke demokracije, tvrdi američki državni tajnik Anthony Blinken.
No kritizirao je studente jer šute o zločinima Hamasa.
Američkim studentima i njihovim zahtjevima pridružuje se i sve veći broj njihovih kolega diljem Europe i svijeta, prenosi HRT.
ISPRED PARLAMENTA Berlinska policija uklanja propalestinski kamp
Komentari