Povijesni trenutak za Indiju: Spustili prvu letjelicu na Mjesec koja će istražiti južni pol, ključan za potragu za vodom

Autor:

Foto: ISRO

Letjelica Chandrayaan-3, nazvana “Mjesečeva letjelica” na sanskrtu, sletjela je na Mjesec. 

Sletjela je blizu slabo istraženog južnog pola Mjeseca, što predstavlja prvo slijetanje na toj lokaciji za bilo koji lunarni program, a istraživanje južnog pola ključno je za potragu za vodom.

Indija je već pokušala nešto slično 2019. godine, ali ta misija nije bila uspješna.

Unatoč relativno ograničenom budžetu za svemirski program, Indija je uspješno proširila svoj program od prvog slanja sonde u orbitu Mjeseca 2008. godine.

Ova najnovija misija košta 74,6 milijuna dolara, što je značajno manje u usporedbi s troškovima misija drugih država.

‘Pobjeda Indije’

Indijska svemirska letjelica sletjela je u srijedu na Mjesec, samo nekoliko dana nakon što se slična ruska letjelica srušila, i indijski premijer Narendra Modi to je proglasio pobjedom njegove zemlje.

“Ovo je pobjednički poklič nove Indije”, rekao je indijski premijer, promatrajući slijetanje letjelice iz Južnoafričke Republike, gdje sudjeluje na samitu BRICS-a.

Znanstvenici i dužnosnici pozdravili su slijetanje letjelice glasnim pljeskom, uzvicima i zagrljajima.

“Indija je na Mjesecu”, rekao je S. Somanath, čelnik Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO), kada je letjelica Chandrayaan-3 sletjela na južni pol Mjeseca.

To je bio drugi indijski pokušaj spuštanja letjelice na Mjesec, a dolazi manje od tjedan dana nakon neuspjeha ruske misije Luna-25.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.