fbpx

POVEĆANJE SUKOBA: ‘Odluka suda o južnokineskom moru je farsa’

Autor:

epa05421558 (FILE) A file photo dated 14 May 2014 of a Chinese coast guard vessel near the area of China's oil drilling rig in disputed waters in the South China Sea, off shore Vietnam. The tribunal at the Permanent Court of Arbitration (PCA) in The Hague has ruled on 12 July 2016 against Chinese claims to rights in South China Sea, declaring that a 'nine-dash' line the Chinese government used to delineate South China Sea claims contravenes a United Nations convention on maritime law. The PCA said there was no evidence that China had historically exercised exclusive control over the waters or resources.  EPA/STR

Odluka Stalnog arbitražnog suda o Južnokineskom moru taj je spor odvela u opasno područje povećanja napetosti i sukoba, izjavio je u utorak kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi i taj slučaj nazvao “farsom”, dok je SAD, nakon što je sud zaključio da Kina nema povijesno pravo nad tamošnjim vodama, pozvao sve strane da izbjegavaju provokativne izjave ili poteze, prenose agencije.

Međunarodni sud presudio je u utorak protiv kineskih težnji za kontrolom nad Južnokineskim morem, donijevši odluku u korist Filipina. Stalni arbitražni sud smatra kako ne postoje dokazi da je Kina, koja svojata gotovo cijelo Južnokinesko more, uključujući grebene i otoke koje i drugi smatraju svojima, kroz povijest imala ekskluzivnu kontrolu nad tamošnjim vodama i resursima.

Kina je, kako je rekao predsjednik Xi Jinping, predana održavanju mira i stabilnosti u Južnokineskom moru, ali neće prihvatiti nikakva stajališta ili poteze utemeljene na ishodu arbitražnog slučaja u spomenutom sporu.

Sud u Haagu je obrazložio da je Kina prekršila filipinsku suverenost, te da čini “veliku štetu okolišu koraljnih grebena” gradeći umjetne otoke.

“Pošto ta komisija nema jurisdikciju, njihova odluka je prirodno ništavna i nevažeća”, smatra Kina, koja ne priznaje Stalni arbitražni sud.

Glasnogovornik State Departmenta John Kirby pozvao je uključene strane da se pridržavaju pravno obvezujuće presude i izbjegavaju provokacije.

“Današnja odluka Suda u arbitražnom postupku između Filipina i Kine važan je doprinos zajedničkom cilju miroljubivog rješavanja sporova u Južnokineskom moru”, kazao je Kirby.

Kina, koja je bojkotirala rasprave Stalnog arbitražnog suda u Den Haagu, poručila je da će zanemariti tu odluku te da će oružanim snagama braniti svoju suverenost i pomorske interese.

Ian Storey, sa singapurskog instituta ISEAS Yusof Ishak, kazao je da je presuda “razarajući pravni udarac tvrdnjama Pekinga o nadležnosti nad Južnokineskim morem”.

“Kina će bijesno reagirati, zasigurno u retorici, a moguće je da će se odlučiti i na agresivnije poteze na moru”, kazao je Storey.

Američki diplomatski, vojni i obavještajni dužnosnici istaknuli su kako će kineska reakcija na odluku suda znatno utjecati na odgovor drugih država, kao i SAD-a.

Ako se, primjerice, kinesko naoružavanje na tom području ubrza ili eskalira, SAD i ostale države neće imati izbora te će morati odgovoriti s novim i većim međunarodnim misijama za slobodu morskog i zračnog prostora, rekao je anonimni američki dužnosnik.

SAD i Kina često održavaju vojne vježbe na tamošnjem području te se međusobno optužuju za njegovu militarizaciju.

Filipini su pozdravili odluku suda, ali su pozvali na “suzdržanost i trezvenost”.

“Ovo je potpuna pobjeda za Filipine (…) međunarodno pravo i međunarodne odnose”, kazao je odvjetnik filipinske strane Paul Reichler. Filipini su slučaj pred međunarodnim sudom pokrenuli 2013.

Japan je priopćio da je presuda “konačna i pravno obvezujuća”.

Kina svojata gotovo cijelo Južnokinesko more, uključujući grebene i otoke koje i drugi smatraju svojima. Riječ je o energetski bogatom području kojim svake godine morskim putem prođe pet bilijuna dolara prometa.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)