POVEĆANJE CARINA Najveća žrtva trgovinskog rata EU i Kine bio bi Porsche

Autor:

Porsche

Stoianov-spot / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Odgovor Pekinga na dodatne carine Europske unije na uvoz električnih automobila iz Kine najviše bi naškodio proizvođačima automobila u Njemačkoj, a najteži udarac pretrpio bi Porsche, utvrdili su analitičari.

Europska komisija je objavila da bi od početka srpnja mogla uvesti preliminarne dodatne carine na uvoz električnih automobila na baterije iz Kine, u rasponu od 17 do 38 posto, zbog “nepoštenih subvencija” proizvođačima.

Dodali su ipak da su stupili u kontakt s kineskim vlastima kako bi razmotrili moguća rješenja, a u skladu s propisima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

Kineski proizvođači traže protumjere

Kineski proizvođači automobila pozvali su, pak, Peking da odgovori podizanjem carina na uvoz automobila na benzinski pogon iz EU, izvijestio je kineski list Global Times.

Na sastanku iza zatvorenih vrata, na kojem su sudjelovale i europske automobilske tvrtke, kineska automobilska industrija “pozvala je vladu da usvoji odlučne protumjere (i) predložila da se pozitivno razmotri podizanje privremenih carina na benzinske automobile s motorima velike zapremine”, izvijestio je Global Times.

Sastanak je organiziralo kinesko Ministarstvo trgovine, a sudionici su uključivali kineske tvrtke SAIC i BYD, te njemačke BMW, Volkswagen i Porsche, izjavila su dva izravno upućena izvora.

Glavni stručnjak Kineskog centra za automobilsku tehnologiju i istraživanje (CATARC) i zamjenik direktora Kineskog istraživačkog centra za automobilsku strategiju i politiku Liu Bin izjavio je krajem svibnja za Global Times da bi Peking trebao podići carine na benzinske limuzine i sportske terence s motorima obujma većeg od 2,5 litara s 15 na 25 posto.

Kina važno tržište za njemačke proizvođače automobila

Europska komisija šteti europskim tvrtkama i europskim interesima“, ustvrdio je šef BMW-a Oliver Zipse sredinom lipnja.

BMW u Kini s partnerima proizvodi električni SUV BMW iX3 i električni Mini Cooper koje prodaje na tržištu Europske unije. U matičnoj Njemačkoj proizvode modele 4, 6, 7, i7 i 8 koje izvoze u Kinu.

To znači da bi se kompanija našla između čekića i nakovnja, budući da bi njeni automobili podlijegali carinama i u EU i u Kini. Kina čini gotovo trećinu BMW-ove prodaje, prema godišnjem izvješću.

Udar na luksuzne automobile

Kineske carine najteže bi pogodile njemačke proizvođače koji su lani, prema podacima o trgovini, gotovo trećinu vozila prodali upravo na najvećem svjetskom tržištu. Većinu prodanih vozila proizveli su u kineskim pogonima, ali brojne luksuzne modele modele još uvijek proizvode u Njemačkoj.

Najviše problema s kineskim carinama imao bi Porsche, u većinskom vlasništvu Volkswagena, budući da automobile uglavnom proizvodi u Njemačkoj i izvozi ih u Kinu koja čini četvrtinu njegove globalne prodaje.

Kompanija je lani kupcima u Kini isporučila 79.283 automobila, 15 posto manje nego u 2022. U prvom tromjesečju ove godine prodaja mu je pala za 24 posto, dijelom i zbog posustale potrošnje u azijskom divu.

Najmanje bi stradao Volkswagen

Volkswagen bi, pak, najmanje stradao ako Peking odluči uvesti carine jer u Kini prodaje samo 2,5 posto automobila proizvedenih u njemačkim pogonima, pokazuje godišnje izvješće.

No, kompanija želi sačuvati, pa i povećati, 14,5-postotni udio u kineskom tržištu, na 15 posto, pa bi joj mogao naškoditi eventualni bojkot kineskih kupaca.

Kineski ogranak Volkswagen Grupe, uključujući Porsche i tvrtke koje su osnovali s kineskim proizvođačima, prodali su lani u Kini više od 3,2 milijuna automobila, a njih 3,06 milijuna proizvedeno je u kineskim tvornicama.

VW-ov luksuzni brend Audi izvozi pak nešto više od osam posto automobila koje prodaje u Kini.

U problemima bi bio i Mercedes-Benz

Mercedes-Benzu Kina je najveće tržište, s udjelom u prodaji od oko 30 posto i prodanih nešto više od 737 tisuća vozila u 2023. Nešto više od 80 posto automobila prodanih u Kini proizvedeno je u kineskim pogonima, a ostatak stiže iz inozemstva.

Švedski proizvođač automobila Volvo Cars, u većinskom vlasništvu kineskog Geelyja, veliku većinu vozila prodanih u Kini proizvodi u kineskim pogonima, s udjelom izvoza od samo oko četiri posto.

SPORNE CARINE Peking upozorio EU da srlja u trgovinski rat s Kinom

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.